Президент ветував три закони
Минулого тижня Президент України Віктор Ющенко підписав два Закони – «Про внесення зміни до Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік», який передбачає збільшення фінансування міжнародного дитячого центру «Артек», та Закон «Про внесення змін до деяких законів України з метою поліпшення стану платіжного балансу України у зв’язку із світовою фінансовою кризою».
Про це повідомив під час брифінгу Перший заступник Глави Секретаріату Президента України – Представник Президента в Кабінеті Міністрів Олександр Шлапак.
Він уточнив, що спочатку планувалося, що додаткові 60 мільйонів гривень будуть направлені на «Артек» за рахунок скорочення видатків на функціонування Президента, Кабінету Міністрів та Верховної Ради, але у підсумку скоротили видатки Президента, а решту необхідних коштів переклали на дефіцит бюджету.
Другий закон, який Президент підписав, врахувавши ідеологічну обставину – необхідність підтримки національного виробника, також не є бездоганним. Олександр Шлапак нагадав, що Президент уже застосував право вето щодо цього закону, оскільки він передбачав, що перелік товарів, на ввіз яких встановлюється додаткове мито, встановлює Кабінет Міністрів. Після виправлення цієї норми шляхом передачі такого права парламенту Президент підписав закон. Проте найближчими днями очікується подання до Конституційного Суду України стосовно конституційності статті 36 цього закону, яка передбачає можливість надати урядові право продовжувати на півроку дію додаткових мит. «Неконституційно передавати уряду право на продовження митних ставок, оскільки, відповідно до Конституції, це прерогатива парламенту», – констатував Олександр Шлапак. Він додав, що викликає питання і сам перелік товарів. Зокрема, до нього внесені товари, що імпортуються з країн, з якими укладено угоди про режим вільної торгівлі, або товарів, обсяги експорту яких дуже малі або мають тенденцію до зменшення.
«Оскільки закон передбачає право КМУ знизити мито до попередньо існуючого, Президент у своєму листі просить негайно розглянути цей перелік і мінімізувати його», – сказав Перший заступник Глави Секретаріату.
Він повідомив, що Президент застосував право вето до Закону №906-VI «Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів «Артек» і «Молода гвардія». Олександр Шлапак зауважив, що це вето жодним чином не заблокувало діяльність цих дитячих центрів. Президент не міг не зауважити, що у Законі при визначенні розміру земельних ділянок, які надані в постійне користування дитячому центру «Артек» та належать до земель державної власності і не підлягають відчуженню, не враховано земельну ділянку розміром 2,8 гектара колишнього пансіонату «Аю-Даг» (із пляжною зоною), що перебуває у дитячого центру «Артек» на праві господарського відання.
«Це дозволить зберегти його у державній власності», – аргументував Олександр Шлапак. Він наголосив, що це зауваження є принциповим.
Олександр Шлапак повідомив, що у восьме Глава держави застосував вето до Закону України № 934-VI «Про Фонд державного майна України» через статус фонду, який передбачений цим Законом. Президент наполягає, що відповідно до Конституції ФДМ є державним органом із спеціальним статусом. Відтак не можна погодитися з визначенням ФДМ як органу державної влади, а також із запропонованим порядком призначення заступників голови ФДМ – Кабінетом Міністрів.
Окрім того, минулого тижня Президент заветував Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу». Причиною такого рішення Глави держави стала, в тому числі, норма закону, яка передбачає порядок підтримки Національним банком України ліквідності комерційних банків, якими видано кредити сільськогосподарським товаровиробникам, через відповідні інструменти рефінансування (в тому числі надання стабілізаційного кредиту). Президент розглядає це як втручання в діяльність банківської системи, що може призвести до непередбачуваних наслідків.