Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Презентація змін до порядку допуску до професії приватних виконавців та порядку діяльності Дисциплінарної комісії приватних виконавців

0 106

Починаючи з 2016 року, Україна почала вживати важливі законодавчі кроки в напрямі забезпечення існування в державі реального судового захисту. Невід’ємною частиною судового захисту є обов’язковість виконання судових рішень. Тому Міністерство юстиції з моменту запуску реформи у сфері правосуддя активно впроваджує заходи, аби зробити цю реформу ефективною та дієвою. На цьому наголосила заступник Міністра юстиції з питань виконавчої служби під час прес-конференції «Вдосконалення порядку допуску до професії приватних виконавців та порядку діяльності Дисциплінарної комісії приватних виконавців».

Із метою повноцінного старту у реформаційному процесі нами було розроблено всю необхідну нормативну базу і вже з 2017 році в Україні фактично запроваджена змішана система виконання судових рішень та інститут приватного виконавця.

«Сьогодні ми перебуваємо на шляху позитивних змін, які відбуваються у системі виконання судових рішень завдяки передачі державою частини функцій у сфері примусового виконання рішень приватним виконавцям. Водночас є ряд об’єктивних чинників, які потребують вдосконалення і пов’язані з незначною кількістю приватних виконавців в Україні», – зазначила Світала Глущенко.

Зокрема, з моменту запуску змішаної системи виконання судових рішень та створення нової професії було забезпечено понад 2,5 тисячі місць для отримання кандидатами у приватні виконавців знань про виконавче провадження. Понад 1500 осіб виявили бажання пройти відповідне навчання і більш ніж 1200 осіб його вже успішно завершили. Наразі понад 200 осіб отримали посвідчення приватних виконавців, 162 приватних виконавця внесено до Єдиного реєстру приватних виконавців. Кількість діючих приватних виконавців – 158 осіб.

«Безперечно, така кількість приватних виконавців є недостатньою для успішної реалізації цієї ключової для нашої держави реформи. Тому є абсолютно логічним, що Міністерство переймається питаннями вдосконалення процедури допуску до цієї професії та роботи колегіальних органів, які задіяні в процесі становлення та розвитку нової інституції, зокрема Кваліфікаційної та Дисциплінарної комісій приватних виконавців. Сьогодні ми презентуємо ті реальні кроки, які будуть імплементовані у відповідні порядки, що затверджуються Мін’юстом», – повідомила заступник Міністра.

Насамперед, оновлений порядок допуску передбачатиме для кандидатів у приватні виконавці можливість онлайн навчання з подальшим складанням заліку у вищому навчальному закладі. На сьогодні до переліку закладів, які надають освітні послуги у частині примусового виконання рішень суду, включено 10 навчальних закладів, які знаходяться у Харкові, Дніпрі, Одесі, Львові, Івано-Франківську, Сумах та місті Києві.

«Тобто, з моменту внесення цих змін кандидату у приватні виконавці  надається можливість вибору як місця навчання, так і його форми. Обидва варіанти передбачають надання відповідного свідоцтва. Цей онлайн курс для нас готує наш надійний партнер – ОБСЄ», – наголосила Світлана Глущенко.

Крім того, за словами заступника Міністра, новими змінами запроваджуватиметься можливість проходження стажуванням не лише в органах ДВС, але й в офісах приватних виконавців. Вона звернула увагу, що відповідно до закону є ряд осіб, які звільнені від проходження стажування: приватні, державні виконавці, адвокати, нотаріуси, арбітражні керуючі, які мають стаж роботи понад 1 рік, а також помічники приватних виконавців зі стажем роботи понад 2 роки.

«Вдосконалення порядку проходження стажування в органах ДВС передбачатиме, що кандидата направлятиме на стажування не структурний підрозділ Мін’юсту, а Головне територіальне управління юстиції, до якого звернеться особа, яка має намір відстажуватись. Тобто, буде забезпечена можливість вибору кандидатом місця стажування – в органах ДВС або в офісі приватних виконавців без територіальної чи відомчої прив’язки», – зауважила Світлана Глущенко.

Наступна новація – це зміна критеріїв оцінки практичного завдання кваліфікаційного іспиту із подальшою його автоматизацією.

«Передбачається автоматизація третього етапу іспиту – практичного завдання. Ми розуміємо, що дана ініціатива вимагатиме затрати певних ресурсів – людських, часових і технічних. Це пов’язано з тим, що нам необхідно буде напрацювати перелік практичних завдань та варіанти відповідей на них, їх прорецензувати та апробувати, що відповідає методології автоматизованої перевірки кваліфікаційного рівня знань особи, а також рішенням комісії включити до кваліфікаційного іспиту. Після цього сформовані та затверджені питання інтегрувати в систему. Саме тому реалізація цієї ідеї запланована не пізніше, ніж до 1 вересня поточного року», – заявила Світлана Глущенко.

«Щодо вдосконалення порядку діяльності Дисциплінарної комісії приватних виконавців, то передбачається імплементація інституту Дисциплінарного уповноваженого, який буде делегований Асоціацією приватних виконавців і займатиметься підготовкою висновків щодо дисциплінарного провадження по конкретним приватним виконавцям, а також узагальнюватиме дисциплінарну практику», – пояснила заступник Міністра.

Наступна зміна пов’язана з оновленням персонального складу Дисциплінарної та Кваліфікаційної комісій приватних виконавців, зокрема призначення до складу комісії фахівця у галузі права, рекомендованого міжнародними партнерами. З огляду на трансформації персонального складу комісій, із її 9 членів лише троє будуть працівниками системи юстиції. Серед інших членів – це приватні виконавці, суддя, який обирається Радою суддів України, а також фахівець у сфері права, рекомендований міжнародною спільнотою.

Не менш важливий захід, який стосується популяризації професії приватного виконавця, це проведення спільно із Асоціацією приватних виконавців інформаційної кампанії, спрямованої на інформування правничої спільноти щодо привабливості професії приватного виконавця та заохоченням адвокатів, зокрема адвокатів із системи БПД, арбітражних керуючих, науковців долучатись до професії приватного виконавця.

«Безперечно, ця реформа є важливою та водночас складною, але ми переконані, що наші подальші кроки у цій сфері будуть мати позитивний ефект, зокрема в частині збільшення кількості приватних виконавців, що матиме наслідок зменшення навантаження на державних виконавців та запровадження здорової професійної конкуренції між виконавцям. Як наслідок – стан забезпечення захищеності суспільства обов’язковістю виконання судових рішень в нашій державі покращуватиметься»,  – підсумувала Світлана Глущенко.

Важливу роль у процесі продукування зазначених змін відіграв Директорату правової політики у сфері судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів, про що зазначив Генеральний директор даного Директорату Ілля Черногоренко.

«Ми проаналізували два блоки у сфері виконання судових рішень – доступ та дисциплінарно практика – та запропонували ті зміни, які були сьогодні презентовані. Їх можна умовно розділити на дві частини – кваліфікаційну та дисциплінарну. До першої увійшли такі новації, як онлайн навчання, можливість стажування у приватного виконавця, можливість вільного вибору місця стажування кандидатом, запровадженняавтоматизованого іспиту та змінайого критеріїв, перезавантаження складуКваліфікаційної комісії. У дисциплінарнійчастині – підтримуємо ініціативу щодоуповноваженого, перезавантажуємо Дисциплінарну комісію, впроваджуємо відкриті засідання. Крім того, плануємо за результатом кожного дисциплінарного розгляду презентувати короткі прес-релізи з поясненням рішення та позиції Дисциплінарної комісії», – узагальнив зміни Ілля Черногоренко.

Заступник голови Ради приватних виконавців України Олександр  Сивокозов позитивно оцінив запропоновані Мін’юстом новації, зокрема автоматизацію процесу іспитів, та повідомив, що найближчим часом буде оголошено конкурс на посаду Дисциплінарного уповноваженого.

«Сьогодні було прийнято положення про конкурсну комісію, затверджено її персональний склад. До складу комісії увійдуть наші міжнародні партнери з USAID, ОБСЄ, проекту Pravo-Justice, член наукової спільноти та представник Асоціації приватних виконавців. Тому конкурс буде публічний тавідкритий. Найближчим часом ми оголосимо про його початок та повідомимо про умови. Ми сподіваємося, що знайдемо достойну кандидатуру Дисциплінарного уповноваженого, який буде відповідати критеріям доброчесності», – зазначив Олександр Сивокозов.

ОБСЄ також підтримує реформу системи виконання судових рішень. Про це заявила під час прес-конференції національний менеджер програми верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні Наталія Ступницька.

«Підтримка цієї реформи є одним з пріоритетів програми ОБСЄ «Верховенство права та прав людини». Ми надаємо кращий міжнародний досвід реформування та впровадження змішаної системи виконання судових рішень, надаємо підтримку у розробці тестологічної бази кваліфікаційного іспиту для доступу до професії приватних виконавців. Наразі ми вже понад пів року працюємо над розробкою онлайн курсу. Він буду запущений вже на початку травня. Цей курс буде розміщено у відкритому доступі на онайн-платформі EdEra», – повідомила Наталія Ступницька.

Джерело: https://minjust.gov.ua/

Автор

Залиште коментар