Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Правові новини від ActiveLex

0 169

Розслідування випадків смерті медпрацівників від COVID-19 спрощено

 

06.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання розслідування випадків смерті окремих категорій медичних працівників» від 5 січня 2021 р. № 1.

Нею встановлено, що положення розділу «Процедура розслідування випадків смерті медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я, що надають первинну, екстрену, а також в стаціонарних умовах вторинну (спеціалізовану) і третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2» Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337, застосовуються у разі смерті медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я, що надають первинну, екстрену, а також в стаціонарних умовах вторинну (спеціалізовану) і третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2, що настала під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, та протягом трьох місяців з дати його відміни.

Також Міністерству охорони здоров’я надано повноваження щодо роз’яснення вимог розділу «Процедура розслідування випадків смерті медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я, що надають первинну, екстрену, а також в стаціонарних умовах вторинну (спеціалізовану) і третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2» Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.

Крім цього, внесено зміни до:

Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 (доповнено розділом «Процедура розслідування випадків смерті медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я, що надають первинну, екстрену, а також в стаціонарних умовах вторинну (спеціалізовану) і третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2»);

пункту 6 Порядку здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв’язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та визначення їх розмірів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 р. № 498 «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв’язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2».

 

Територіальні органи ДПС ліцензуватимуть оптову торгівлю спиртом, пальним і рідинами для електронних сигарет

 

06.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 р. № 609» від 23 грудня 2020 р. № 1308.

Новою редакцією п. 6 Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 р. № 609, ДПС визначено органом ліцензування з виробництва спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального.

А територіальні органи ДПС – з оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, зберігання пального.

 

«Урядовий контактний центр» прийматиме звернення та повідомлення про торгівлю людьми та домашнє насильство

 

06.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання опрацювання звернень та повідомлень про/або від осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або про загрозу вчинення такого насильства» від 16 грудня 2020 р. № 1369.

Уряд установив, що державна установа «Урядовий контактний центр»:

– у межах бюджетних асигнувань на її утримання проводить прийом звернень та повідомлень про/або від осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або про загрозу вчинення такого насильства за номером телефону 15 – 47 до початку функціонування державної установи «Кол-центр Міністерства соціальної політики з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей»;

– щомісяця до п’ятого числа, що настає за звітним періодом, забезпечує подання Міністерству соціальної політики інформації щодо надходження звернень та повідомлень про/або від осіб, які постраждали від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, насильства стосовно дітей, або про загрозу вчинення такого насильства за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики.

 

Програму державних гарантій медобслуговування подовжено до 31 березня 2021 р.

 

06.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2021 році» від 21 грудня 2020 р. № 1299.

Уряд установив, що програма державних гарантій медичного обслуговування населення у 2021 році реалізується Національною службою здоров’я:

1) для первинної, екстреної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої), паліативної медичної допомоги, медичної реабілітації, медичної допомоги дітям до 16 років, медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами у період з 1 січня по 31 березня 2021 р. – згідно з Порядком реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2020 р. № 65;

2) для відшкодування вартості лікарських засобів у період з 1 січня по 31 грудня 2021 р. – згідно з Порядком реімбурсації лікарських засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2017 р. № 152.

Також внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 17 березня 2017 р. № 152 і від 5 лютого 2020 р. № 65.

 

НБУ контролюватиме Бюро кредитних історій

 

06.01.2021 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про здійснення контролю за діяльністю бюро кредитних історій» від 29 грудня 2020 р. № 171.

Відповідно до затвердженого Положення Національний банк здійснює контроль за діяльністю Бюро щодо:

1) відповідності діяльності Бюро вимогам Закону «Про організацію формування та обігу кредитних історій», цього Положення та положення Бюро;

2) цільового використання Бюро інформації згідно із Законом «Про організацію формування та обігу кредитних історій», що міститься в кредитній історії під час реорганізації або ліквідації Бюро.

Національний банк здійснює контроль за діяльністю Бюро шляхом моніторингу (без відвідування місцезнаходження Бюро) та аналізу інформації, документів (їх копій), письмових пояснень, наявних у Національного банку у зв’язку з виконанням ним своїх функцій та повноважень, уключаючи одержані Національним банком інформацію та пояснення відповідно до ст. 57 Закону України «Про Національний банк України».

НБУ за результатами здійснення контролю за діяльністю Бюро:

1) оформляє акт контролю за діяльністю бюро кредитних історій за формою, установленою в додатку до цього Положення;

2) відповідно до вимог Закону «Про організацію формування та обігу кредитних історій» звертається до Бюро з письмовим застереженням щодо припинення порушення, виявленого за результатами здійснення контролю, та вжиття необхідних заходів для його усунення у разі встановлення порушень вимог Закону, цього Положення та/або положення Бюро.

Ухилення від виконання або несвоєчасне виконання Бюро письмового застереження Національного банку є підставою для застосування до Бюро фінансової санкції відповідно до вимог Закону «Про організацію формування та обігу кредитних історій».

Водночас визнано таким, що втратило чинність, розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 жовтня 2019 р. № 2038.

 

Доступ до платформи електронної верифікації та моніторингу надаватиметься  безоплатно

 

06.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку доступу до інформації в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу органів, що здійснюють державні виплати» від 28 грудня 2020 р. № 1355.

Відповідно до затвердженого Порядку доступ до інформації в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу надається Мінфіном органу, що здійснює державні виплати, на безоплатній основі на підставі договору про надання доступу до інформації в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, який укладається на підставі примірного договору (додаток 1).

Доступ надається з урахуванням методики перевірки, затвердженої Мінфіном відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат», в межах, необхідних для виконання ним передбачених законодавством повноважень щодо призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат та опрацювання рекомендацій, наданих за результатами проведення верифікації державних виплат.

Надання доступу до інформації в інформаційно-аналітичній платформі забезпечується за рішенням керівника органу, що здійснює державні виплати, посадовим особам органу, на яких відповідно до їх посадових обов’язків покладено функції з розгляду заяв про призначення державних виплат, з призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат та опрацювання рекомендацій, наданих за результатами проведення верифікації державних виплат (уповноважені працівники), на час виконання ними таких функцій.

Створення облікових записів уповноважених працівників, їх деактивація здійснюються посадовими особами, які уповноважені за рішенням керівника органу, що здійснює державні виплати, та яким забезпечено Мінфіном надання доступу до адміністрування облікових записів в інформаційно-аналітичній платформі (уповноважені адміністратори).

Мінфін веде в інформаційно-аналітичній платформі облік запитів щодо надання інформації з інформаційно-аналітичної платформи, сформованих органом, що здійснює державні виплати, та результатів їх опрацювання.

 

 

300 довічних стипендій за видатні заслуги у сфері вищої освіти

 

06.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про заснування стипендії Кабінету Міністрів України за видатні заслуги у сфері вищої освіти» від 28 грудня 2020 р. № 1331.

Уряд заснував з 1 березня 2021 р. стипендію Кабінету Міністрів України за видатні заслуги у сфері вищої освіти у загальній кількості 300 стипендій.

Кандидати на призначення стипендії обираються вченою радою закладу вищої освіти державної форми власності з числа науково-педагогічних працівників, які зробили особистий вагомий внесок у забезпечення розвитку вищої освіти, сумлінно протягом багатьох років на високому науково-теоретичному і методичному рівні здійснюють підготовку здобувачів вищої освіти, досягли сімдесятирічного віку та працюють у такому закладі за основним місцем роботи.

Особи, які отримують довічну плату за звання дійсного члена або члена-кореспондента Національної академії наук або національних галузевих академій наук та/або інші стипендії, засновані Президентом України або Кабінетом Міністрів України, не можуть бути висунуті на призначення стипендії.

Пропозиції щодо кандидатів на призначення стипендії та матеріали, що засвідчують їх особисті здобутки та досягнення, подаються закладами вищої освіти до МОН до 1 березня.

МОН на підставі пропозицій конкурсної комісії вносить до 1 червня на розгляд Кабінету Міністрів України проект розпорядження Кабінету Міністрів України щодо призначення стипендії.

Стипендія призначається довічно розпорядженням Кабінету Міністрів України і виплачується щомісяця з 1 вересня відповідного календарного року у розмірі трьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб за основним місцем роботи стипендіата незалежно від розміру одержуваної ним заробітної плати та/або пенсії.

Стипендія продовжує виплачуватись закладом вищої освіти, за пропозицією якого вона була призначена, у разі, коли стипендіат припиняє працювати за основним місцем роботи у такому закладі.

Стипендіат може бути позбавлений стипендії на підставі обґрунтованого подання закладу вищої освіти, де працює (працював) стипендіат, у разі недотримання ним вимог ч.ч. 2 і 3 ст. 54 Закону України «Про освіту» та ст. 58 Закону України «Про вищу освіту» шляхом внесення відповідної пропозиції до конкурсної комісії стосовно підготовки відповідного розпорядження Кабінету Міністрів України.

Також установлено, що у 2021 році:

– висунення кандидатів на отримання стипендії здійснюється вченими радами закладів вищої освіти шляхом внесення до 15 січня та 1 березня пропозицій до Міністерства освіти і науки;

– Міністерство освіти і науки до 1 лютого та 1 червня забезпечує підготовку та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проектів розпоряджень Кабінету Міністрів України щодо призначення стипендії відповідно з 1 березня та 1 вересня 2021 року.

 

Розширено перелік товарів, дозволених для торгівлі під час локдауну

 

11.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» від 5 січня 2021 р. № 9.

Доповненням до пп. 4 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» в період з 00 годин 00 хвилин 8 січня 2021 р. до 00 годин 00 хвилин 25 січня 2021 р. заборонено приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім:

– торгівлі виключно товарами, що належать до продуктів харчування, лікарських засобів, виробів медичного призначення, засобів гігієни, побутової хімії, засобів зв’язку, друкованих засобів масової інформації, ветеринарних препаратів, кормів, насіння, засобів захисту рослин на торговельних площах, не менш як 60 відсотків яких призначено для торгівлі такими товарами. Торговельна діяльність іншими групами товарів може відбуватися лише із здійсненням адресної доставки замовлень;

– виконання робіт із збирання і заготівлі відходів.

Нагадаємо, що раніше дозволялась торгівля виключно товарами, що належать до продуктів харчування, на торговельних площах, не менш як 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, засобами гігієни, засобами зв’язку, ветеринарними препаратами, кормами, насінням, засобами захисту рослин. Торговельна діяльність іншими групами товарів могла відбуватися лише із здійсненням адресної доставки замовлень.

 

Затверджено перелік банків для касового обслуговування бюджетних коштів

 

12.01.2021 Набрав чинності наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Переліку банків України та умов, на яких ці банки залучатимуться до касового обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів з видачі готівки за чеками органів Державної казначейської служби України у 2021 – 2023 роках» від 14 грудня 2020 р. № 763.

  • До переліку увійшли:
  • Державний ощадний банк України,
  • Державний експортно-імпортний банк України,
  • ПриватБанк”,
  • Акціонерний банк “Південний”,
  • Акціонерний банк “РАДАБАНК”.

Також установлено, що:

– для органів Державної казначейської служби України рішення розпорядників і одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, які ними обслуговуються, стосовно вибору банку є пріоритетним;

– для видачі готівки органи Державної казначейської служби України відкривають рахунки за балансовими рахунками 257 групи Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 11 вересня 2017 р. № 89, виключно в установах банків, наведених у Переліку та умовах;

– у разі виникнення ситуації, яка загрожуватиме своєчасній та у повному обсязі видачі готівки за чеками органів Державної казначейської служби України протягом 2021 – 2023 років, Державна казначейська служба України має право ініціювати призупинення отримання запропонованих банком послуг та пропонувати конкурсній комісії з визначення банків України, які залучатимуться до касового обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів з видачі готівки за чеками органів Державної казначейської служби України, розглянути питання про виключення банку, стосовно якого виникла така загроза, з Переліку та умов.

 

Забруднювачі ґрунтів платитимуть більше

 

12.01.2021 Набрав чинності наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України «Про затвердження Змін до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства» від 4 листопада 2020 р. № 241.

Як повідомив Голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований, зміни до Методики, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27 жовтня 1997 р. № 171, дозволять Держекоінспекції нараховувати більші збитки за забруднення земель.

«Завдяки оновленню документа сума відшкодування, яка розраховується Держекоінспекцією за особливо сильний та сильний рівні забруднення, збільшиться в 4-6 рази, а за середній – у 2-3 рази. Простіше кажучи, порушники, які зливають хімічні речовини у ґрунт, заплатять за своє зловживання більше», – заявив А. Мальований.

Також змінами встановлено, що відшкодування шкоди за забруднення земель не звільняє порушника від необхідності здійснення заходів для локалізації осередка забруднення та ліквідації його наслідків у найкоротший строк.

 

Соціальні права та пільги медпрацівників поширено на працівників медзакладів з вищою немедичною освітою

 

14.01.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо пільг та підвищення оплати праці професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я» від 18 грудня 2020 р. № 1123-IX.

Доповненням до ст. 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я визначено, що соціальні права та пільги медичних і фармацевтичних працівників (п. «б», «в», «д», «е», «є», «ж», «з», «і», «ї», «й», «к», «л», «м» та «н» ч. 1 ст. 77) поширюються на професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють у закладах охорони здоров’я.

Перелік вищезазначених посад та кваліфікаційні характеристики таких посад визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Кабінет Міністрів України з дня набрання чинності цим Законом має установити доплати до заробітної плати професіоналам з вищою немедичною освітою, які працюють у закладах охорони здоров’я та безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення здійснення зазначених заходів у розмірі, встановленому для лікарів, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19).

Закон вводиться в дію через місяць з дня набрання ним чинності.

 

За обслуговування споживачів без маски – штраф до 5 100 грн

 

14.01.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 грудня 2020 р. № 1113-IX.

Новими п. «є» та «ж» ч. 2 ст. 46 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлено, що до підприємств, підприємців, установ, організацій, які порушили санітарне законодавство, застосовуються такі фінансові санкції:

є) за допуск особи у громадські будинки, споруди, де здійснюється обслуговування населення, та громадський транспорт у період дії карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, без попередження, донесеного в будь-якій формі та в будь-який спосіб, про необхідність одягнути засіб індивідуального захисту органів дихання, зокрема респіратор або захисну маску, що закриває ніс та рот, у тому числі виготовлені самостійно, та/або за відсутність реагування на перебування в таких місцях осіб без вдягнутих засобів індивідуального захисту (усне зауваження про необхідність одягнути засіб індивідуального захисту, припинення обслуговування, виклик представника Національної поліції з повідомленням про адміністративне правопорушення) юридична особа, фізична особа – підприємець сплачують штраф у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

ж) за обслуговування споживачів у період дії карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, працівниками суб’єктів господарювання та/або безпосередньо фізичною особою – підприємцем без вдягнутих засобів індивідуального захисту органів дихання, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, юридична особа, фізична особа – підприємець сплачують штраф у розмірі від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Змінами до ч. 2 ст. 47 Закону визначено, що за зазначені порушення складати постанови про накладення штрафу та застосування фінансової санкції уповноважені, зокрема посадові особи територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

 

Кому дозволено безоплатний проїзд концесійними автошляхами?

 

14.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку безоплатного проїзду автомобільними дорогами, побудованими на умовах концесії, та розмір відшкодування концесіонеру» від 5 січня 2021 р. № 11.

Відповідно до затвердженого Порядку безоплатний проїзд автомобільними дорогами, побудованими на умовах концесії, здійснюється транспортними засобами, що:

1) належать фізичним особам, фізичним особам – підприємцям, юридичним особам незалежно від форми власності та використовуються ними під час виникнення стихійного лиха, катастрофи, епідемії, епізоотії протягом періоду їх дії на підставі звернення таких осіб до концесіонера;

2) використовуються органами державної влади, підрозділами Міноборони, Держприкордонслужби, Національної гвардії, Національної поліції, ДСНС та швидкої медичної допомоги, на умовах, визначених концесіонером відповідно до концесійного договору.

Концесійний договір може визначати додаткові категорії транспортних засобів, крім визначених вище, та встановлювати умови їх безоплатного проїзду автомобільними дорогами.

Відшкодування концесіонеру здійснюється в частині витрат концесіонера на експлуатацію та утримання автомобільної дороги, обслуговування кредитів, не покритих за рахунок плати за експлуатаційну готовність або плати за разовий проїзд автомобільною дорогою за період безоплатного проїзду під час стихійного лиха, катастрофи, епідемії, епізоотії.

Розмір відшкодування концесіонеру не враховує доходів, не одержаних концесіонером за період безоплатного проїзду під час стихійного лиха, катастрофи, епідемії, епізоотії.

Розрахунок розміру відшкодування концесіонеру здійснюється під час підготовки пропозицій стосовно здійснення державно-приватного партнерства на умовах концесії щодо будівництва та експлуатації автомобільної дороги та враховується під час визначення граничного розміру плати за експлуатаційну готовність, плати за разовий проїзд зазначеною дорогою та фінансових показників проекту, що здійснюється на умовах концесії.

У разі коли концесійний договір визначає додаткові категорії транспортних засобів та встановлює умови їх безоплатного проїзду автомобільними дорогами, концесіонер не має права на додаткове відшкодування.

Водночас, визнано такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України від 6 липня 2000 р. № 1065 «Про затвердження Порядку відшкодування за безоплатний проїзд автомобільними дорогами, побудованими на умовах концесії».

 

Збільшено розміри страхових сум за шкоду через затримки під час перевезення авіапасажирів

 

14.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 27 Порядку і правил здійснення обов’язкового авіаційного страхування цивільної авіації» від 5 січня 2021 р. № 10.

Змінами до п. 27 Порядку і правил здійснення обов’язкового авіаційного страхування цивільної авіації, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 6 вересня 2017 р. № 676, збільшено розміри мінімальних страхових сум (ліміт відповідальності) за:

– шкоду, заподіяну внаслідок затримки під час перевезення пасажирів, – сума, еквівалентна 5346 (раніше – 4694) СПЗ* за офіційним обмінним курсом Національного банку стосовно кожного пасажира, на будь-який політ та відповідно до фактичної кількості пасажирських крісел на борту повітряного судна;

–  шкоду (знищення, утрату, пошкодження), заподіяну багажу, або за затримку в його перевезенні – сума, еквівалентна 1288 (раніше – 1131) СПЗ за офіційним обмінним курсом Національного банку стосовно кожного пасажира, на будь-який політ та відповідно до фактичної кількості пасажирських крісел на борту повітряного судна (багаж означає як зареєстрований, так і незареєстрований (ручна поклажа) багаж, у тому числі особисті речі пасажира);

–  шкоду (знищення, утрату, пошкодження), заподіяну вантажу чи пошті, або за шкоду, заподіяну внаслідок затримки в їх перевезенні, – сума, еквівалентна 22 (раніше – 19) СПЗ за офіційним обмінним курсом Національного банку за кожен кілограм ваги.

 

*Спеціальні права запозичення – резервний та платіжний засіб, що емітується МВФ та існує лише у безготівковій формі у вигляді записів на банківських рахунках.

 

За грати – без законної ухвали про тримання під вартою

 

14.01.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення виконання рішення Конституційного Суду України стосовно оскарження ухвали суду про продовження строку тримання під вартою» від 2 грудня 2020 р. № 1027-IX.

Змінами до ст.ст. 76, 331, 392, 394, 395, 400, 407, 423 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, зокрема:

– можливість судді апеляційної інстанції, який брав участь у кримінальному провадженні під час досудового розслідування, брати участі у цьому ж провадженні в суді апеляційної інстанцій у випадках перегляду ним в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою або про продовження строку тримання під вартою, яка була постановлена під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті (ч. 1 ст. 76);

– можливість оскарження в апеляційному порядку ухвал суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою або про продовження строку тримання під вартою, постановлених під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті (ч. 4 ст. 331, ч. 2 ст. 392);

– подання апеляційної скарги на такі ухвали суду першої інстанції, безпосередньо до суду апеляційної інстанції – протягом п’яти днів з дня її оголошення (ч. 5 ст. 394, п. 2 ч. 1, п. 1-1 ч. 2 ст. 395),

– подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді, на ухвалу суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою, а також про продовження строку тримання під вартою, постановлену під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті, зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 2 ст. 400) ;

– повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду такої апеляційної скарги (ч. 3 ст. 407);

– повернення відповідних матеріалів кримінального провадження до суду першої інстанції – не пізніш як у триденний строк (ст. 423).

Також КПК України доповнено ст. 422-1, якою визначено процесуальний порядок перевірки судом апеляційної інстанції відповідних ухвал суду першої інстанції.

 

Підвищено оклади працівникам центрів оцінювання якості освіти

 

15.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін в додатки 1 – 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2015 р. № 985» від 13 січня 2021 р. № 13.

Змінами до додатків 1 – 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2015 р. № 985 «Про упорядкування умов оплати праці працівників Українського центру оцінювання якості освіти та регіональних центрів оцінювання якості освіти» підвищено посадові оклади працівників УЦОЯО.

Як інформує МОН, місячні посадові оклади працівників УЦОЯО порівняно з минулим роком збільшаться в 1,2 рази, в регіональних центрах – в 1,5 рази. Найменування посад відповідатимуть нормам законодавства.

Якщо станом на 1 вересня 2020 р. місячний посадовий оклад спеціаліста 1 категорії УЦОЯО становив 9 605 грн, то з 1 січня 2021 р. становитиме 11 526 грн. У вересні минулого року місячний посадовий оклад методиста регіонального центру оцінювання якості освіти складав 5 388 грн, то з початку нового року – 8 082 грн.

Постанова застосовується з 1 січня 2021 р.

 

На державній службі можна залишатися до 70 років

 

15.01.2021 Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо зняття вікових обмежень для роботи на державній службі» від 16 грудня 2020 р. № 1086-IX.

Доповненням до ст. 83 Закону України «Про державну службу» визначено, що у зв’язку з потребами служби державний службовець за рішенням суб’єкта призначення може бути залишений на державній службі після досягнення 65-річного віку за його згодою. Рішення про продовження строку перебування на державній службі приймається суб’єктом призначення щороку, але не більш як до досягнення державним службовцем 70-річного віку.

Припинення державної служби державним службовцем, строк перебування якого на державній службі був продовжений відповідно до цієї частини, здійснюється на підставі п. 7 ч. 1 ст. 83 (ч. 4 ст. 83) Закону.

Вихідна допомога державному службовцю, який звільняється на підставі п. 7 ч. 1 ст. 83, виплачується одноразово за його бажанням у разі досягнення 65-річного віку або припинення державної служби при її продовженні згідно з ч. 4 ст. 83 (ч. 3 ст. 83).

Змінами до абз. 2 ч. 4 ст. 91 встановлено, що повноваження суб’єкта призначення стосовно Керівника Апарату Верховної Ради України, крім випадків, передбачених п. 35 ч. 1 ст. 85 Конституції України, здійснює Голова Верховної Ради України.

Також до ст. 18 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» включено ч. 2, якою визначено, що термін перебування на службі в органах місцевого самоврядування може бути продовжено, але не більш як на 5 років за рішенням сільського, селищного, міського голови, голови районної, районної у місті, обласної ради. Рішення про продовження строку перебування на службі в органах місцевого самоврядування приймається головою відповідної ради щороку, але не більш як до досягнення посадовою особою місцевого самоврядування 70-річного віку.

Крім цього, новою редакцією абз. 1 п. 8 розд. II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» встановлено, що тимчасово, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, зупинити дію положень Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» в частині проведення конкурсів на посади державної служби та призначення на посади державної служби за результатами конкурсу.

У новостворених органах державної влади, що були утворені протягом дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, добір на посади державної служби в установленому Кабінетом Міністрів України порядку не проводиться. Призначення на посади державної служби в таких органах державної влади здійснюється виключно за результатами конкурсу, проведеного відповідно до положень Закону України «Про державну службу».

 

Автоматизацію фінмоніторингу у банках відтермінували до 30 червня 2021 р.

 

15.01.2021 Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 12 січня 2021 р. № 2.

Змінами до пп. 4 п. 2 постанов Правління Національного банку України від 19 травня 2020 р. № 65 «Про затвердження Положення про здійснення банками фінансового моніторингу» та від 28 липня 2020 р. № 107 «Про затвердження Положення про здійснення установами фінансового моніторингу» відтерміновано до 30 червня 2021 р. (було – не пізніше 31 грудня 2020 р.) строки для налаштування та автоматизації процесів у сфері фінансового моніторингу для банків та небанківських фінустанов.

 

201 млн грн для завершення надання допомоги 8000 грн у разі втрати заробітку через карантин

 

18.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Питання завершення надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів, у 2021 році» від 13 січня 2021 р. № 20.

Нею встановлено, що кошти, отримані до спеціального фонду державного бюджету за рахунок джерел, визначених п. 9 ст. 12 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», спрямовуються у 2021 р. в розмірі 201008 тис. гривень Міністерству соціальної політики для завершення надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів, передбаченої ст. 2 Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1233.

Бюджетні кошти спрямовуються Пенсійному фонду України, який не пізніше 1 лютого 2021 р. надсилає Мінсоцполітики узагальнену заявку на перерахування коштів для завершення надання одноразової матеріальної допомоги за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Перерахування бюджетних коштів здійснюється Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ «Ощадбанк», на підставі платіжного доручення в межах відкритих асигнувань за відповідною бюджетною програмою та заявки на перерахування коштів для виплати одноразової матеріальної допомоги.

 

Схвалено посадові оклади держслужбовців на 2021 р.

 

18.01.2021 Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15» від 13 січня 2021 р. № 15.

Змінами до постанови КМУ від 18 січня 2017 р. № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2021 р.

Як інформує НАДС, зокрема підвищено рівень посадового окладу для спеціалістів категорії В3 на рівні районів, районів у містах, містах обласного значення, оскільки він не відповідав вимогам чинного законодавства. Відтепер він дорівнює двом прожитковим мінімумам. Для решти державних службовців умови оплати праці зберігаються і гарантується їх розмір на рівні вересня 2020 р.

 

Домогосподарства, які опалюють електрикою, сповістять про можливість оформлення субсидії

 

18.01.2021 На виконання доручення Кабінету Міністрів України щодо вжиття заходів для забезпечення належного рівня соціального захисту для домогосподарств, які використовують електроенергію для індивідуального опалення і потребують державної підтримки в умовах встановлення єдиних фіксованих цін на електроенергію для побутових споживачів, Мінсоцполітики звернулося до Міненерго та НКРЕКП з проханням організувати роботу щодо інформування постачальниками таких споживачів про можливість оформлення житлової субсидії.

Мінсоцполітики доручило обласним державними адміністраціям забезпечити належну взаємодію між органами соціального захисту населення та постачальників електроенергії в частині проведення широкої інформаційно-роз’яснювальної роботи серед споживачів про діючі механізми соціальної підтримки при оплаті комунальних послуг.

ОДА, в свою чергу, доручено забезпечити оперативний розгляд органами соціального захисту населення звернень та призначення житлової субсидії громадянам, які використовують електроенергію для індивідуального опалення і потребують державної підтримки в умовах встановлення єдиних фіксованих цін на електроенергію для побутових споживачів.

Автор

  • Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар