Посилено контроль за ендопротезуванням
У рамках Національного тижня безбар’єрності відбулася координаційна зустріч під головуванням Міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка щодо надання медичних послуг з ендопротезування суглобів. Учасниками стали керівники структурних підрозділів охорони здоров’я з усіх регіонів, головні позаштатні ортопеди-травматологи, керівники медичних закладів, які входять до затвердженого МОЗ переліку лікарень, де надається безоплатне ендопротезування.
Під час зустрічі обговорили поточну ситуацію з безоплатним ендопротезуванням, логістику централізованих поставок, електронну чергу, прозорість платних послуг та відповідальність за порушення законодавства.
За словами Міністр охорони здоров’я України Віктора Ляшка, якщо послуга визначена державою як безоплатна і держава сплачує за неї кошти лікарням, вона має залишатися такою на практиці. Пацієнти не мають стикатися з жодними додатковими або неофіційними платежами, адже це питання довіри до системи охорони здоров’я. Держава бере на себе відповідальність за забезпечення гарантованих медичних послуг, і очікує такого ж підходу від медзакладів. Базові принципи: прозорість, підзвітність і чітке дотримання встановлених процедур. Це і є безбар’єрність — коли кожен пацієнт, незалежно від обставин, має реальний доступ до медичної допомоги, якої потребує.
Насьогодні пацієнт може отримати послуги безоплатного ендопротезування як в ургентному(терміновому) порядку, так і планово. Хірургічні операції зі встановлення ендопротеза повністю покриваються Програмою медичних гарантій. НСЗУ оплачує медичним закладам вартість операції, анестезії та перебування пацієнта в стаціонарі — від 26 571 до 36 887 грн, залежно від типу втручання. Для лікарень, що працюють цілодобово і відповідають додатковим критеріям, ця сума може сягати 47 954 грн.
Імпланти для безоплатного ендопротезування пацієнтам централізовано закуповує держава, а також додатково місцева влада. У 2025 році в заклади охорони здоров’я буде поставлено понад 23 тисячі ендопротезів, які придбані коштом державного бюджету ДП «Медичні закупівлі України» на замовлення Міністерства охорони здоровʼя України. Наразі у регіони вже поставлено майже 11 тисяч одиниць ендопротезів і наборів для імплантації на загальну суму близько 150 млн грн.
Щоб зробити послугу ендопротезування прозорою та зручною для пацієнтів, а також запобігти потенційним зловживанням, МОЗ впровадило електронну чергу на планове ендопротезування.
Електронна черга функціонує на платформі Дія.Engine і адмініструється державним підприємством «Електронне здоров’я». Для реєстрації в електронній черзі слід звернутись до медзакладу, який надає послуги з безоплатного ендопротезування. Черга вже має 18 тисяч пацієнтів. Реєстрація здійснюється медичним закладом на підставі заяви та медичного висновку. Черга формується за об’єктивними критеріями — медичними показаннями, терміновістю і датою звернення. Пацієнт має право бути внесеним лише в одну чергу — щодо одного виду суглобу — в будь-якому з закладів, які беруть участь у програмі.
Системою автоматизується та фіксується весь процес: від подання заявки до проведення операції. Кожна дія фіксується в електронному журналі. Після операції статус пацієнта оновлюється, що забезпечує повну прозорість і унеможливлює втручання або маніпуляції чергою.
Директор Департаменту медичних послуг МОЗ України Євгеній Гончар наголосив на необхідності дотримання чітких правил щодо платних послуг, які врегульовані відповідною постановою Кабінету Міністрів України.
Медзаклади можуть надавати платні послуги з планового ендопротезування, а також мають право встановлювати окрему плату за вибір пацієнтом лікаря або ж за перебування в палаті з підвищеним рівнем комфорту. Усі умови мають бути публічно доступними — на сайтах лікарень та інформаційних стендах. Розрахунок здійснюється виключно в безготівковій формі з обов’язковою фіксацією в електронній системі охорони здоров’я. У разі встановлення ендопротезів, не облікованих медзакладом, передбачено штраф у розмірі 18 168 грн за кожен випадок.
Віктор Ляшко наголошує на тому, що розпочались системні перевірки щодо кожного встановленого ендопротеза в державному та комунальному закладі охорони здоров’я. Звідки він взявся і чим був поставлений на баланс закладу? Хто провів оперативне втручання? Чи внесено інформацію до ЕСОЗ? Якщо ні — керівник закладу відповідатиме персонально. Жодних винятків, жодних пояснень на кшталт «не знав» не буде. Це буде особиста відповідальність — адміністративна, дисциплінарна, а в окремих випадках і кримінальна.
МОЗ зауважує: дотримання визначених правил, прозорість, контроль і підзвітність є ключовими передумовами забезпечення справедливості для кожного пацієнта. Це — основа якісної, ефективної й безбар’єрної системи охорони здоров’я в Україні.