Парламентський комітет проти “добродіїв” у суді
Законопроектом (реєстр. №9613) пропонується внести зміни до Закону “Про судоустрій і статус судів”, Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України. Зокрема, передбачається на законодавчому рівні закріпити механізм оприлюднення тексту присяги судді та форму звернення до суду під час судового розгляду, змінити місце та порядок проведення присяги суддів тощо.
На засіданні Комітету зазначалося, що в більшості країн світу, в тому числі країнах західної Європи, при зверненні до судді в судовому процесі використовується така форма звернення як “Ваша честь”. Звернення до суду та судді у формі “Ваша честь”, як встановлено чинним процесуальним законодавством, підкреслює авторитет суду якій діє від імені держави приймаючи судові рішення.
Водночас, застосування таких форм звернення як “Добродію суддя” та “Громадянин суддя”, вважають народні депутати, є не припустимим, оскільки такі звернення є оціночними та мають ознаки побутового рівня спілкування, що нівелює роль суду у суспільстві.
Щодо складання суддями присяги судді під час спеціальної церемонії у Верховному Суді України за участю Голови Верховного Суду, то парламентарії зазначали, що чинним законодавством передбачено складання присяги суддями під час урочистої церемонії у присутності Президента України. Складання присяги судді за участю Президента України обумовлено вимогами Конституції України.
Також, вважають члени Комітету, є не доцільним положення законопроекту щодо оприлюднення тексту присяги судді. Стаття 55 Закону “Про судоустрій і статус суддів” містить текст присяги судді. Текст присяги судді є ідентичним, змінюються в ньому тільки ініціали суддів, а тому вбачається недоцільним вручення його учасникам процесу, що в свою чергу призведе до додаткових витрат. Тому Комітет не підтримує внесення таких змін.
Теги: