Оскарження положень Закон у «Про судоустрій і статус суддів» є цинічною спробою зірвати судову реформу і зберегти стару корумповану судову вертикаль
Рішення пленуму Верховного суду з проханням до Конституційного суду України визнати неконституційними положення Закону «Про судоустрій і статус суддів», якими ліквідовуються діючий Верховний суд та вищі спецсуди, а також запроваджується конкурсний відбір на посади суддів, є нічим іншим, ніж спробою зірвати судову реформу та зберегти стару наскрізь корумповану суддівську систему.
Відповідно до положень діючої Конституції система судоустрою будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається відповідним законом. Нова редакція Закону «Про судоустрій і статус суддів» набрала чинності 30 вересня 2016 року.
Відповідно до вищезгаданого закону, систему судоустрою складають місцеві суди, апеляційні суди та Верховний Суд. При цьому, визначено: Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, у складі якого діють Велика Палата Верховного Суду, Касаційний адміністративний суд, Касаційний господарський суд, Касаційний кримінальний суд, Касаційний цивільний суд.
Прикінцеві та перехідні положення Закону «Про судоустрій і статус суддів» наголошують, що Верховний Суд утворюється протягом шести місяців з дня набрання чинності закону в порядку та у складі, що визначені цим законом.
Водночас документом передбачено, що з дня початку роботи Верховного Суду нині діючі Верховний Суд України, а також спеціалізовані суди припиняють свою діяльність та ліквідуються у встановленому законом порядку.
Дані законодавчі норми базуються на змінах до Конституції, які були внесені шляхом підтримки Конституційною більшістю Парламенту проекту Закону «Про внесення змін до Конституції України» (щодо правосуддя). Даний законопроект відповідно до Висновків Конституційного Суду України від 20.01.2016 № 1-в/2016 та від 30.01.2016 № 2-в/2016 відповідає вимогам статей 157, 158 Конституції України.
Тому, будь-які намагання змінити чи оскаржити зміни до Конституції у сфері правосуддя чи профільного закону є не більше, ніж спробою представників старої формації суддів зірвати судову реформу та залишити без змін стару корумповану судову вертикаль.