Омбудсман: Україна є одним із лідерів в Європі за кількістю арештів
21 лютого 2011 року відбулася зустріч Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової з виконавчим директором американської громадської організації «Freedom House» Девідом Крамером на його прохання.
Пан Крамер поінформував українського Омбудсмана, що метою його візиту до нашої країни є вивчення ситуації з демократією і станом дотримання прав людини після першого року діяльності новообраного Президента України та Уряду. Американський гість цікавився законодавчим забезпеченням діяльності Омбудсмана, наскільки його статус є незалежним, які існують труднощі і проблеми у реалізації мандата, чи є тиск з боку влади або певних політичних груп.
«Діяльність інституції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини цілком відповідає Паризьким принципам, головний з яких – незалежність, а труднощі й перешкоди ми долаємо», – відповіла Омбудсман. Аналізуючи стан дотримання прав і свобод в Україні, Ніна Карпачова наголосила на необхідності продовження судово-правової реформи. Зокрема, на ухваленні законів про адвокатуру і безоплатної правової допомоги, що потрібно передусім простим громадянам, які через бідність не можуть реалізувати своє конституційне право на судовий захист. Вже кілька років поспіль Омбудсман висловлює занепокоєння зловживанням права на арешт правоохоронними органами та судами. Україна є одним із лідерів в Європі за кількістю арештів, тоді як тримання під вартою, на переконання Уповноваженого з прав людини, повинно бути виключенням.
Ніна Карпачова повідомила директору «Freedom House» про проведену нею упродовж останнього місяця перевірку стану дотримання прав людини в Київському слідчому ізоляторі на Лук’янівці, де на особистому прийомі Омбудсмана побували понад 300 ув’язнених, серед яких і пересічні люди, і відомі екс-високопосадовці, і чотири громадянина США. Як виявила перевірка Уповноваженого з прав людини, деякі ув’язнені чекають у СІЗО вироку суду ще з 2002 року! «Тому говорити про поліпшення ситуації із застосовуванням права на арешт не доводиться. Зрозуміло, що покарання за злочин має бути невідворотним, але із суворим дотриманням конституційного принципу презумпції невинуватості», – наголосила Омбудсман.
Ніна Карпачова передала Девіду Крамеру документи стосовно долі українця з Буковини 32-річного Івана Телегуза, засудженого у США до смертної кари, і висловила сподівання, що організація «Freedom House» зможе приєднатися до зусиль Омбудсмана України і міжнародної правозахисної організації «Reprieve» з вирішення питання заміни цього вироку з огляду на те, що Україна як член Ради Європи скасувала смертну кару.
Теги: