Верховна Рада України прийняла низку законодавчих актів щодо ведення бізнесу у надзвичайній ситуації, пов’язаній з виникненням пандемії COVID-19
Наразі у світі склалася надзвичайна ситуація, пов’язана з виникненням пандемії COVID-19. ВРУ прийняла низку законодавчих актів. Два з антивірусних законів ведення бізнесу.
Закон України від 17.03.2020 р. № 530-IX “Про внесення змін до деяких законодавчихконтроль за цінами, актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)“.
Створено правове підґрунтя для оперативного здійснення державою комплексу невідкладних заходів для попередження та лікування коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема:
– проведення закупівлі товарів, робіт та послуг, потрібних для цієї мети, без застосування передбачених законодавством процедур закупівель та стовідсоткова передоплату за них;
– звільнення від сплати ввізного мита та ПДВ лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, призначених для запобігання виникненню й поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19);
– контроль із боку КМУ за цінами на лікарські засоби, товари медичного призначення та соціально значущі товари.
Такі норми мають тимчасовий характер та діють протягом трьох місяців із дня опублікування Закону (17 березня).
Також у період запровадження карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), є чинними комплекс правових норм, спрямованих на захист прав фізичних та юридичних осіб, а саме:
– можливість роботи вдома для працівників та надання за їхньою згодою відпустки (до речі, якщо працівник оформить відпустку без збереження зарплати, строк перебування в ній не включається до загального строку, який становить 15 календарних днів на рік);
– надання права власникам змінювати режими роботи своїх закладів щодо обслуговування фізичних та юридичних осіб з обов’язковим інформуванням населення про це через вебсайти та інші комунікаційні засоби;
– можливість віднесення юридичного факту запровадження карантину до форс-мажорних обставин;
– заборона на проведення органами держнагляду (контролю) планових перевірок у сфері господарської діяльності.
За порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, іншими законодавчими актами, а також рішеннями органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями, будуть карати. Так, за ці порушення передбачено адмінвідповідальність у формі штрафу:
– на громадян – від 1 000 до 2 000 нмдг (від 17 000 до 34 000 грн);
– на посадових осіб – від 2 000 до 10 000 нмдг (від 34 000 до 170 000 грн).
Протоколи про такі правопорушення мають право складати посадові особи органів внутрішніх справ (Нацполіції), охорони здоров’я, Держпродспоживслужби (санітарні лікарі та епідеміологи), а також посадові особи, уповноважені на це місцевими органами влади.
Також передбачено кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням. За зазначені порушення, якщо вони спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, передбачено штраф від 1 000 до 3 000 нмдг або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до трьох років.
Закон України від 17.03.2020 г. № 533-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”
Його розроблено з метою запровадження податкових та неподаткових пільг, пов’язаних із строком сплати податків, нарахуванням зарплати за дні вимушеного простою, термінами подання податкових декларацій, термінами проведення перевірок, нарахуванням штрафних санкцій та пені. Закон набув чинності 18 березня. Серед основних змін до ПКУ такі:
Не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня до 31 травня (включно). Це послаблення не поширюється, зокрема, на порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати. Протягом періоду з 1 березня до 31 травня (включно) платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня, підлягає списанню.
1. Запроваджено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок протягом 18.03.2020 р. – 31.05.2020 р. (це не стосується позапланових перевірок заявленого відшкодування з ПДВ). Планові перевірки, які відповідно до плану-графіка мали розпочатися в цьому періоді та не були розпочаті, заносяться до оновленого плану-графіка, який оприлюднюється на офіційному вебсайті ДПС до 30 березня. Перевірки, що були розпочаті до 18 березня та не були завершені, тимчасово зупиняються на період до 31 травня. У цьому разі строк проведення перевірки переривається та ухвалення будь-яких додаткових рішень органом контролю не потребує.
На період 18.03–31.05 зупиняється перебіг строків давності (1 095 дні).
2. Подовжено до 1 липня 2020 року термін подання річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік для фізосіб (незалежних професіоналів та громадян). Те саме зі сплатою суми задекларованого податкового зобов’язання: такі особи мусять самостійно сплатити його до 1 жовтня.
3. Не нараховується та не сплачується за період з 1 березня до 30 квітня (включно) плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, зокрема на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності. Фізособам – платникам плати за землю перерахування здійснить податковий орган.
4. Об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом обкладення податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у період 01.03–30.04. Фізособам – платникам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, перерахування також здійснює орган контролю.
Крім того, тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ підприємці незалежно від системи оподаткування, незалежні професіонали та члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, за періоди з 1 до 31 березня та з 1 до 30 квітня (включно) за себе. Такі періоди входять до страхового стажу, та вважається, що страхові суми було сплачено в розмірі мінімального страхового внеску.
Такі особи можуть нарахувати та сплатити ЄСВ за цей період добровільно. У такому разі інформація про сплачені суми зазначається у звітності з ЄСВ за звітний період, визначений для таких осіб законом.
Також тимчасово не застосовуються штрафи за такі порушення, вчинені в періоди з 1 до 31 березня та з 1 до 30 квітня 2020 року (включно):
– несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;
– неповна сплата або несвоєчасна сплата ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
– несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів.
Протягом вищезазначених періодів платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована за ці періоди підлягає списанню.
На проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ також запроваджено мораторій на період з 18 березня до 18 травня. Перевірки, що були розпочаті до 18 березня та не були завершені, призупиняються до 18 травня.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17.03.2020 р. № 533-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” Цим Законом перенесено терміни впровадження програмного РРО та застосування РРО підприємцями-єдинниками:
– Закони № 128 і 129 набирають чинності не з 19.04, а з 01.08.2020 р.;
– нові норми про застосування РРО відстрочено на три місяці – до 01.01.2021 р.;
– скасовано обов’язкове застосування РРО для платних послуг у сфері охорони здоров’я;
– тотальна фіскалізація відбудеться з 01.04.2021 р.
Джерело: rada.gov.ua