Верховна Рада розглянула законопроект про тарифи та послуги ЖКГ.
Верховна Рада розглянула законопроект про тарифи та послуги ЖКГ.
3 грудня Верховна Рада України підтримала в другому читанні і в цілому законопроект, який покликаний врегулювати ряд питань у сфері надання житлово-комунальних послуг.
За проект закону № 2458 проголосували 240 народних депутатів.
Згідно з пояснювальною запискою, розробка документа обумовлена ”необхідністю вдосконалення норм і положень чинного законодавства, що регулює процес надання та споживання житлово-комунальних послуг, їх оплати, формування та встановлення цін / тарифів на комунальні послуги”.
З конопроект повинен вирішити ряд проблем, а саме:
• Повільних темпів обладнання будівель загальнобудинковими лічильниками тепла і води.
• Обмеження обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж значної частини багатоквартирних будинків.
• Збільшення кількості платежів за послуги ЖКГ (відсутність розуміння структури платежів і додаткові банківські комісії демотивують споживача платити за послуги).
• Неоформлених земельних ділянок під багатоквартирними будинками (жителі багатоповерхівок не мають достовірної інформації про відповідних ділянках, що створює умови для незаконного відчуження прибудинкових територій і не мотивує співвласників спільно їх упорядковувати).
• Напівлегально надання житлово-комунальних послуг у разі, якщо паперовий договір відсутній.
Під час обговорення документу зазначалося, що його прийняття може спровокувати “додаткову тарифне навантаження” на споживачів. Як зазначив нардеп від “Батьківщини” Олексій Кучеренко, споживачі “отримають додаткові платіжки за обслуговування внутрішніх домових мереж”.
Прийнятий законопроект передбачає:
1. Самостійну установку загальнобудинкових лічильників за рахунок співвласників. У разі, якщо лічильник буде встановлюватися споживачами за власні кошти, сплати відповідної частки платежів в тарифі не буде, а раніше сплачена частка буде їм відшкодована шляхом вирахування з наступних платежів за послугу. В іншому випадку, загальний домовий лічильник буде встановлено оператором мереж в короткі терміни.
2. Встановлення диференційованих тарифів і абонплати за воду і тепло в залежності від того, хто встановлює і обслуговує вузол комерційного обліку (загальний домовий лічильник). Якщо власники роблять це самостійно, вони будуть платити зменшений тариф. Наприклад, якщо лічильник обслуговує оператор зовнішніх мереж, споживач платить абонплату в повному розмірі, якщо лічильник обслуговують співвласники за власні кошти, абонплата пропорційно зменшується.
3. Посилення правового захисту співвласників з обслуговування їх внутрішньобудинкових газових мереж. Споживачі матимуть право самостійно вибирати, хто буде обслуговувати їх мережі: оператор або інша спеціалізована організація, що має дозвіл на виконання таких робіт. Якщо споживачі такий вибір не зроблять, мережі автоматично почне обслуговувати місцевий оператор газорозподільних мереж.
4. Зменшення кількості платежів за послуги, які регулярно платить споживач (наприклад, розмір плати за спожите тепло в платіжці буде вказана одним рядком, так само, як і плата за холодну або гарячу воду).
5. Обов’язок місцевої влади в прискореному режимі (до 31 грудня 2021 роки) врегулювати питання відведення земельних ділянок під багатоквартирними будинками і прибудинкової території.
6. Організувати укладання публічних договори з приєднання в сфері ЖКГ. Спрощена форма укладення таких договорів скасує необхідність паперової тяганини, що спростить взаємини між споживачем і постачальником послуг і зменшить навантаження на тариф”, – відзначили в комітеті.
7. Покладання повноважень на органи місцевого самоврядування по зберіганню і забезпечення доступу до технічної та іншої документації на багатоквартирні будинки і їх прибудинкові території. В законопроекті визначено, що представник оператора газорозподільної системи чи іншого підприємства, з яким укладено договір з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, має право доступу в приміщення будинку для здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання. При цьому власник (співвласник) зобов’язаний надати представнику оператора газорозподільних систем доступ в приміщення будинку.
Джерело: rada.gov.ua