Стратегія розвитку системи охорони здоров’я
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 17 січня повідомив, що схвалено Стратегію розвитку системи охорони здоров’я до 2030 року.
Для реалізації стратегії затверджено план заходів на найближчі роки. Він має чіткі індикатори, конкретні кроки, відповідальних осіб. Основне завдання — збудувати одну з найкращих, найбільш доступних медичних систем світу.
Уряд ставить 3 стратегічні цілі:
- Універсальний доступ громадян до медичних послуг.
Це розширення ролі первинної ланки медичної допомоги та інтеграцію однопрофільних медзакладів до багатопрофільних лікарень. Посилення системи реагування на загрози пандемій та війн. Важливим аспектом є й адаптація медицини під потреб ветеранів. Частиною змін буде також відбудова та модернізація лікарень
- Посилення міжсекторальної координації в управлінні медициною.
Для цього планується зміцнити усі ланки управління, зокрема МОЗ, НСЗУ, Центр громадського здоров’я та інші. Вдосконалювати систему фінансування та ефективного використання ресурсів. Створення міжсекторального координаційного механізму. На фоні євроінтеграції, очікується адаптування України як майбутнього члена Євросоюзу до медичних стандартів ЄС.
- Розвиток людського капіталу та залучення інвестицій.
Мова йде про покращення освіти в сфері медицини. А саме, за рахунок створення багатопрофільних лікарень при університетах та за рахунок інтеграції освітньої й наукової роботи
Як зазначає Прем’єр-міністр актуальним є і запровадження сучасних технологій, таких як телемедицина, інструменти штучного інтелекту, розвиток трансплантології, біоінженерії.
Ще одна ціль – цифровізувати управління медициною, повністю відмовитися від паперу й перейти в цифру.
Окрім стратегії, Денис Шмигаль розповів про головні завдання у медичній сфері на 2025 рік. Ними є долучення відомчих та спеціалізованих медичних закладів до програми медичних гарантій, реалізація 15 пріоритетних регіональних інвестиційних проектів у медицині, розширення доступу до медичних послуг для ветеранів війни. А також:
- розширення програми «Доступні ліки»;
- створення понад 300 амбулаторних реабілітаційних просторів та багато іншого;
- відновлення «Охматдиту»;
- подальша розбудова системи якісних укриттів у лікарнях.
До слова, за час війни в Україні повністю або частково відновлено понад 950 об’єктів охорони здоров’я. За минулий рік медичні заклади отримали понад 100 тисяч одиниць сучасної техніки та медичних приладів. У сім разів збільшено кількість фахівців у сфері реабілітації, створено понад 30 центрів ментального здоровʼя і їх кількість буде збільшено до 200.
Як відомо, замість МСЕК запрацювала система оцінювання повсякденного функціонування людини, яку вже здійснюють понад 1,5 тисячі експертних команд. Почали доставляти ліки через мобільні аптеки та через «Укрпошту». Особлива увага приділяється прифронтовим регіонам та віддаленим селищам.
Запущено також програму безкоштовного зубопротезування та зуболікування для наших захисників і ветеранів. Як повідомив очільник Уряду, у 2025 році бюджет програми медичних гарантій зросте на 10%.
Всі ці досягнення і плани демонструють те, що попри всі виклики, медицина є пріоритетом для нашого Уряду не на словах.