Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Реформа соціального страхування: зміни

0 2

Громадяни перебувають у постійному правовому зв’язку з своєю державою. Тому вона, в особі державних органів та посадових осіб, має якнайкраще дбати про свій народ. Один із проявів людиноцентричного підходу в діяльності держави – це запровадження послуг, спрямованих на покращення життя людей. Однією з них є реформа системи соціального страхування «єПотенціал». Вона має сприяти в отриманні більш швидкої, ефективної допомоги, а взаємодію людини і держави зробить цифровізованою. Мета — відновити здоров’я та потенціал людини для активного, самостійного й незалежного від зовнішньої підтримки життя.

Кого торкнуться зміни?
  • Тих осіб, які застраховані в системі загальнообовʼязкового соціального страхування, та які стикнуться зі страховим випадком (травма або хвороба) після 1 липня 2026 року.
  • Ветеранів, які потребують лікування, реабілітації чи допомоги у працевлаштуванні. Одразу після демобілізації з війська, українські Захисники і Захисниці, які проходять лікування чи реабілітацію після поранення, отримають всебічну підтримку держави в рамках системи “єПотенціал”.

Натомість реформа НЕ стосується осіб, які вже мають статус особи з інвалідністю. Всі пільги та виплати для осіб з інвалідністю, які вже отримали статус інвалідності, зберігаються на весь період встановленої інвалідності. Якщо інвалідність встановлено довічно – всі виплати і пільги надаватимуться довічно.

Як держава буде допомагати людині, яка після 1 липня 2026 року стикнеться з хворобою або травмою? 

Порівняємо ситуацію в цій сфері насьогодні та те, що передбачає реформа.

  1. Зараз лікарняний виплачується лише протягом 120 днів лікування. А от якщо людина хворіє довше, роботодавець має право її звільнити, відповідно оплата лікарняного припиняється.

Натомість планується, що держава оплачуватиме лікарняний не у чітко визначений строк, а протягом всього періоду лікування і реабілітації. Людина зможе отримувати лікарняні виплати до 14 місяців, а це досить важливо для тих, хто стикається із тяжкою травмою чи хворобою

  1. Допоміжні засоби реабілітації та соціальні послуги сьогодні доступні лише після отримання статусу особи з інвалідністю.

Держава планує забезпечити комплексну і всебічну підтримку незалежно від наявності “статусу”. Тобто отримання пільг буде можливе ще на етапі, коли людина лікується чи проходить реабілітацію. Їй може бути надано не лише медичну допомогу і виплату лікарняного, але і допоміжні засоби реабілітації чи соціальні послуги (наприклад, послуги з догляду, допомогу по дому).

  1. Сьогодні для того, щоб отримати послуги з пошуку роботи та зайнятості потрібно особисто звернутись до відповідних органів та ще й отримати статус зареєстрованого безробітного.

Планується полегшити та пришвидшити цей процес. Людина, яка через хворобу чи траву не зможе повернутись до своєї роботи, отримає комплексну підтримку для відновлення здатності заробляти. Якщо виникатиме потреба, ще на етапі лікування фахівці визначать, чи потрібна адаптація робочого місця відповідно до змін у стані здоров’я або можливостях організму. У випадку, коли повернутись до роботи на теж саме робоче місце неможливо, розглядатиметься можливість пошуку іншої роботи або необхідність перенавчання.

  1. Зараз пенсії по інвалідності становлять не більше 40% заробітку ( до 100% пенсії за віком). Середній розмір пенсії по інвалідності складає 4363 грн. До того ж, такі особи часто потребують постійного догляду, і хтось із членів родини, буває, змушений залишати роботу, щоб виконувати ці обов’язки.

В новому вигляді держава враховуватиме повну втрату спроможності людини бути активно залученою до ринку праці і мати свій заробіток. Відповідно до цього її виплати суттєво збільшаться.

Очікується, що розмір виплати дорівнюватиме 100% середньої заробітної плати, яку людина отримувала ДО ушкодження здоров’я. Максимальна сума страхової виплати у разі травм чи ушкоджень на виробництві зросте до 40 000 грн. Максимальний розмір виплати у зв’язку із стійкою втратою працездатності складе 23 610 грн.

  1. В умовах воєнного стану максимальний розмір страхової виплати по безробіттю дорівнює мінімальній заробітній платі (8000 грн), а тривалість виплат обмежена 90 календарними днями.

Відповідно до реформи, для осіб з частковою втратою працездатності буде подовжено термін отримання допомоги по безробіттю та збільшено її розмір. Це дозволить таким людям не лише мати стабільну фінансову підтримку під час пошуку роботи, але й знайти ту вакансію, яка відповідатиме їхньому фізичному стану, кваліфікації та потребам.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/news

Автор

Залиште коментар