Рада підтримала реформу аудиторської діяльності
Народні депутати підтримали реформу галузі фінансового аудиту. Документ визначає правові основи аудиту фінансової звітності та здійснення аудиторської діяльності, а також призводить норми національного законодавства у відповідність з нормами ЄС.
Законом уточнюється механізм фінансування Аудиторської палати (перехід на змішану модель фінансування за рахунок фіксованого внеску і змінної складової).
Також визначені вимоги до суб’єктів аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності, в тому числі обов’язковий аудит державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій належать державі, а також політичних партій.
Передбачено відстрочення накладення стягнень і зменшення їх розмірів в частині відповідальності аудиторів, а також відстрочка штрафів за неоприлюднення фінансової звітності разом з аудиторським висновком.
Крім того, уточнюється механізм страхування професійної відповідальності аудиторів, а саме: замість обов’язкового страхування вводиться страхування цивільно-правової відповідальності.
Законом імплементовані вимоги європейського законодавства в частині атестації аудиторів.
В цілому реформа галузі має ряд цілей, серед яких:
– підвищення рівня довіри інвесторів до фінансової звітності вітчизняних підприємств, забезпечення її прозорості та порівнянності;
– дерегуляція аудиторської діяльності;
– можливість виходу аудиторських компаній України на європейські ринки та інше.
Відповідний Закон «Про аудит фінансової звітності і аудиторську діяльність» (проект № 6016-д) прийнятий на ранковому засіданні Верховної Ради 21 грудня. Закон прийнятий з техніко-юридичними правками.