Правові новації, які стосуються ведення бізнесу
1. Вступив в силу Закон про декриміналізацію фіктивного підприємництва та посилення відповідальності за ухилення від податків25 вересня набув чинності Закон України “Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінально-процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес” №101-IX від 18 вересня 2019 роки (підписаний президентом і офіційно опублікований 24 вересня 2019 року в газеті “Голос України”).Чому так важливий цей Закон?По-перше, він скасовує статтю 205 Кримінального кодексу України (КК), яка передбачала відповідальність за фіктивне підприємництво, однак фактично використовувалася контролерами для тиску на законослухняний бізнес.А, по-друге, піднімає планку кримінальної відповідальності за статтею 212 “Ухилення від сплати податків і зборів” УК. З дати набрання чинності закону значний розмір ухилення від податків, з якого починається відповідальність за цією статтею, зріс утричі: з 960 500 до 2 881 500 грн. У наступному році він буде ще вище завдяки зростанню прожиткового мінімуму. Розмір штрафів за цією статтею теж виріс в три рази, але загрожує він тепер, як ми розуміємо, набагато меншій кількості платників податків.Так що малому і середньому бізнесу буде дихати трохи легше.
2. Продовжено повноваження податкової міліції в складі ДФС. Цьому органу будуть підслідні справи по ст. 212 КК. Для цієї норми таким слідчим органом є податкова міліція, щодо якої вже третій рік не можуть визначитися щодо її ліквідації. І поки Рада не прийняла закон про створення принципового нового органу, Кабмін вирішив залишити “недоліквідірованную” податкову міліцію в складі “недореорганізованной” ДФС.
З цією метою прийнято постанову КМУ №846 від 25 вересня 2019 року. Нагадаємо, що реорганізація колишньої ДФС почалася ще влітку, і на даний момент з її складу виділені Державна податкова служба (ДПС) і Державна митна служба (ГТС). А вищезгаданою постановою Кабмін розділив сервісну і правоохоронну функції в сфері оподаткування. Правоохоронні функції продовжить здійснювати ДФС до створення нового органу з розслідування фінансових злочинів. Так, законопроект “Про Бюро фінансових розслідувань” є зареєстрований в ВРУ. Передбачається, що це буде єдиний орган, який розслідуватиме всі економічні злочини проти держави. До нього перейдуть повноваження податкової міліції, а також повноваження СБУ та МВС з розслідування економічних злочинів. Як відомо, відповідний департамент у складі МВС вже скасований.
3. На минулому тижні президент також встиг підписати закони, які об’єднують звітність з податку на доходи фізосіб і ЄСВ (№№ 115-IX і 116-IX від 19 вересня 2019 року), які стають чинними з 1 січня 2021 року, а до тих пір Мінфін ще повинен розробити форми єдиної звітності.
4. Підписання законів про тотальне застосування РРО підприємцями (проекти №1053-1 і №1073) поки заблоковано в Раді, і депутати зможуть повернутися до них в жовтні, коли почнеться новий пленарний тиждень.
Буде розглянуте в першому читанні і законопроект №1210-1, який містить півтори сотні сторінок правок до Податкового кодексу.