Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Покарання воєнних злочинців

0 148

 

Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендує парламенту ухвалити в другому читанні та в цілому Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права» (№ 2689), який дозволить притягнути до відповідальності воєнних злочинців.

Відповідне рішення було ухвалене на засіданні профыльного комітету ВРУ. Як зазначив, представляючи законопроект, член комітету, народний депутат від «Слуги народу» Олександр Бакумов, до другого читання законопроекту надійшла 121 поправка, з яких 36 пропонується врахувати, в тому числі, частково або редакційно.

За його словами, переважною більшістю поправок пропонувалося змінити універсальну юрисдикцію. «Ми залишили універсальну юрисдикцію щодо міжнародних злочинів. Але за певних умов. Перше — підозрювана особа має перебувати на території України, друге — вона не може бути видана, передана іноземній державі чи міжнародній установі для притягнення до кримінальної відповідальності», — сказав парламентар.

Крім того, законопроект передбачає відстрочку набуття відповідними змінами чинності до внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших норм законодавства.

Як було зазначено, запровадження універсальної юрисдикції є розповсюдженим у світі принципом щодо злочинів міжнародного характеру.

Нагадаємо, 17 вересня Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права (№ 2689), що дозволить притягнути до відповідальності воєнних злочинців. Що передбачає документ? Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту, він спрямований на забезпечення повноти імплементації положень міжнародного кримінального й гуманітарного права щодо кримінально-правового переслідування за міжнародні злочини (геноциду, злочин агресії, злочини проти людяності та воєнні злочини), а також на забезпечення виконання міжнародних зобов’язань щодо запобігання юридичній та фактичній безкарності за вчинення таких злочинів.

Ідеться, зокрема, про внесення змін та доповнень до Кримінального кодексу України, зміни до Закону «Про застосування амністії в Україні», а також техніко-юридичні зміни до Кримінального процесуального кодексу України.

Ними передбачено, в тому числі, запровадження принципу універсальної юрисдикції щодо злочинів агресії, геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів, тобто такої дії законодавства про кримінальну відповідальність, яка не пов’язана з місцем вчинення злочину, громадянством, постійним місцем проживання підозрюваного чи потерпілого або шкодою національним інтересам держави. Також ККУ доповнюється статтею про кримінальну відповідальність військових командирів, інших осіб, які фактично діють як військові командири, та інших начальників, що передбачає імплементацію інституту командної відповідальності (responsibility of commanders and other superiors), регламентованого статтею 28 Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Серед іншого, передбачається приведення термінології, що вживається в статті ККУ про публічні заклики до акту агресії або збройного конфлікту неміжнародного характеру, до вимог міжнародного гуманітарного права й зміни мінімальної межі покарання за цей злочин.

Кримінальний кодекс також доповнюється статтями щодо воєнних злочинів стосовно особи; воєнних злочинів проти власності; воєнних злочинів, що полягають у застосуванні заборонених методів ведення війни; воєнних злочинів, що полягають у застосуванні заборонених засобів ведення війни; воєнних злочинів проти гуманітарних операцій та використання символів; воєнних злочинів проти рухомих і нерухомих цінностей, будівель та центрів, що перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права.

Разом із тим у законі про застосування амністії пропонується встановити, що амністія не застосовується за злочини проти миру та безпеки людства, передбачені цими новими статтями ККУ, а також статтями кодексу щодо злочинів агресії, геноциду й злочинів проти людяності.

З матеріалів rada.gov.ua

Автор

  • Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути мареріали

Залиште коментар