Пілотний проєкт щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей
28 листопада 2024 року в м. Києві відбувся семінар з нагоди початку реалізації пілотного проєкту щодо запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей.
Семінар проводився за ініціативою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду та Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО «ВГЦ Волонтер.
Таким чином Україна виконує своє зобов’язання, яке вона взяла відповідно до Конвенції ООН про права дитини. Також це передбачає подальшу імплементацію міжнародних стандартів, рекомендацій Комітету ООН з прав дитини, пріоритетів Ради Європи та Європейського Союзу щодо забезпечення прав і найкращих інтересів дитини.
Зокрема, завданнями пілотування є:
- адаптація судового розгляду саме до потреб дитини та його спрямованість на її найкращі інтереси;
- забезпечення механізму підготовки фахівців, які працюють із дітьми в системі правосуддя;
- запровадження спеціалізації суддів з розгляду справ сім’ї та дітей;
- покращення доступу до правосуддя шляхом залучення до вирішення справ щодо сім’ї та дітей суддів відповідної галузевої спеціалізації;
- втілення системного підходу та ефективної міжвідомчої взаємодії в питанні захисту прав дитини, яка потрапила в сферу дії правосуддя;
- сприяння якісному й оперативному розгляду судових справ з питань сім’ї та дітей суддями, що мають поглиблені знання та навички з розгляду такої категорії справ;
- формування якісно нової системи правосуддя, дружнього до дитини.
Учасниками даного заходу стали: представники Верховного Суду, Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Національної школи суддів України, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, неурядових організацій, а також 11 пілотних судів-учасників проєкту.
Деякі моменти заходу:
Відкрив зустріч Голова КЦС ВС Борис Гулько. Він зазначив, що запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей є важливим з огляду на дотримання Україною міжнародних стандартів щодо доступу дитини до правосуддя у цивільних провадженнях, які зачіпають права та інтереси дитини. Також це сприятиме забезпеченню найкращих інтересів дитини, вирішення проблемних питань, що виникають під час розгляду справ, пов’язаних із забезпеченням права дитини на сім’ю. Особлива увага цьому питанню приділяється в контексті воєнного стану, оскільки цього року кількість справ у касаційному суді, пов’язаних із вихованням дітей, у порівнянні з 2023 роком зросла більше ніж удвічі. Такий зріст пов’язаний із військовою агресією ворога та вимушеним переселенням мільйонів дітей.
Своє слово мав і Заступник Міністра юстиції України, Голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук. Він відзначив важливість посилення уваги до питань забезпечення якнайкращих інтересів дитини також при розгляді цивільних справ, які безпосередньо впливають на права та добробут дітей, та ключовій ролі суддів у цьому процесі. Також розповів про проект Національної стратегії захисту прав дитини у сфері юстиції на 2025–2029 роки. Ця стратегія була напрацьована в межах діяльності МКР із залученням широкого кола експертів, представників державних органів та неурядових організацій. Передбачає реалізувати низку кроків, спрямованих на запровадження спеціалізації суддів з розгляду
Окрім цього, під час заходу обговорили актуальні питання, які стосуються запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей. Заступник Міністра соціальної політики України Ірина Постоловська акцентувала на необхідності запровадження спеціалізації суддів з розгляду справ, що торкаються прав та інтересів дитини, як однієї з умов євроінтеграції України. Керівниця Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Ірина Тулякова наголосила на важливості впровадження спеціалізації суддів у рамках реформи найкращого догляду за дітьми та забезпечення права кожної дитини на сім’ю.цивільних справ з питань сім’ї та дітей.
Керівниця секції захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джин Чой і координатор проєктів захисту дітей Представництва ЮНІСЕФ в Україні Віталій Старіков поінформували про пріоритети діяльності ЮНІСЕФ щодо захисту дітей в системі правосуддя, впровадження спеціалізації та дружніх до дитини підходів у цивільному судочинстві.
Учасникам презентували досвід запровадження в Україні елементів сімейної спеціалізації суддів і представили мету та очікувані результати пілотного проєкту, основні напрями та етапи його реалізації. Виступили суддя ВС у КЦС, член Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Павло Пархоменко та голова Комітету Національної асоціації адвокатів України з питань сімейного права й залучена експертка Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Лариса Гретченко. Про досвід запровадження сімейної спеціалізації суддів в Ізмаїльському міськрайонному суді Одеської області (її запроваджено з 2006 року) поінформувала також суддя цього суду Олена Бальжик.
Ініціатива щодо пілотування запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей втілюється в межах реалізації проєкту «Надання психосоціальної підтримки та забезпечення правосуддя як складової частини кращого догляду для вразливих дітей», що реалізується за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні у співпраці з Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду та Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх.
Джерело: news/ministry/startuvav-pilotniy-proekt