КСУ розглянув справу щодо призначення та звільнення директорів НАБУ і ДБР
23 жовтня Велика палата Конституційного Суду України на відкритій частині пленарного засідання у формі усного провадження розпочала розгляд справи за конституційним зверненням ВРУ про надання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до ст. 106 Конституції України (щодо закріплення повноважень Президента України утворювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро України, призначати на посади та звільняти з посад Директора НАБУ і Директора ДБР) (реєстр. №1014) (далі – законопроект) вимогам статей 157 і 158 Конституції України.
Про це повідомляє відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу.
Як зазначив суддя-доповідач Ігор Сліденко, конституційне звернення ВРУ за формою і змістом відповідає вимогам Конституції України та Закону України “Про Конституційний Суд України”, порушені в ньому питання підвідомчі КСУ. Враховуючи зазначене, Друга колегія суддів Другого сенату КСУ відкрила конституційне провадження у справі.
Так, ВРУ, відповідно до постанови ВРУ “Про включення до порядку денного другої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання законопроекту про внесення змін до статті 106 Конституції України (щодо закріплення повноважень Президента України утворювати незалежні регуляторні органи, Національне антикорупційне бюро України, призначати на посади та звільняти з посад Директора Національного антикорупційного бюро України і Директора Державного бюро розслідувань) і про його направлення до Конституційного Суду України” від 3 вересня 2019 р. №29-IХ, звернулася до КСУ з клопотанням надати висновок щодо відповідності законопроекту вимогам статей 157 і 158 Конституції України.
Законопроектом пропонується:
“1. Внести зміни до статті 106 Конституції України (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 30, ст. 141), доповнивши частину першу пунктами
11-1 та 12-1 такого змісту:
“11-1) утворює відповідно до закону Національне антикорупційне бюро України, призначає на посади та звільняє з посад у порядку, визначеному законами України, Директора Національного антикорупційного бюро України і Директора Державного бюро розслідувань”;
“12-1) утворює незалежні регуляторні органи, що здійснюють державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання в окремих сферах, призначає на посади та звільняє з посад їх членів у порядку, визначеному законами України”.
2. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування“.
Згідно зі ст. 159 Конституції України, законопроект про внесення змін до Конституції України розглядається ВРУ за наявності висновку КСУ щодо відповідності законопроекту вимогам статей 157 і 158 Конституції України.
Також суддя-доповідач у справі поінформував, що, відповідно до ч. 4 ст. 59 Закону України “Про Конституційний Суд України”, було направлено листи-запити до Президента України та Голови Верховної Ради України, а також зазначив про висновки Національного антикорупційного бюро України і окремих комітетів ВРУ щодо питань, порушених у конституційному зверненні. Також Суд заслухав пояснення учасників конституційного провадження – постійного представника ВРУ у КСУ Ольгу Совгирю та представника Президента України у КСУ Федора Веніславського.
Велика палата КСУ дослідила матеріали справи на відкритій частині пленарного засідання і перейшла до закритої частини пленарного засідання для надання висновку у справі. Висновок КСУ за результатами конституційного провадження буде оприлюднено на офіційному вебсайті КСУ відповідно до ст. 94 Закону України “Про Конституційний Суд України”.
Головував на пленарному засіданні Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький.