Безбар’єрність в державному управлінні
Одним із важливих напрямків діяльності держави – це політика рівності та інклюзії в Україні в контексті забезпечення безбар’єрного середовища. Ця тема стала провідною на семінарі в рамках Національної стратегії зі створення безбарʼєрного простору в Україні до 2030 року. Стратегія затверджена Кабінетом Міністрів України у квітні 2021 року.
Учасниками заходу були державні службовці, зокрема Державний секретар Міністерства юстиції України Олександр Буханевич. Експерти обговорили ключові аспекти безбар’єрності, а також роль кожного посадовця у впровадженні стратегії, що гарантує рівні можливості для всіх громадян.
Мета семінару – розвиток компетенцій держслужбовців у впровадженні безбар’єрних підходів у щоденній роботі, а також сприяння рівності та недискримінації в публічному секторі.
Перший блок був спрямований на аналіз дискримінації, стереотипів та упереджень, з якими можуть стикатися державні службовці. Оскільки, недопустимі жодні прояви дискримінації та упередженого ставлення до людей при здійсненні своїх повноважень держслужбовцями.
У другому блоці обговорили в загальному Національну стратегію безбар’єрності, її виклики та завдання для міністерств. Піднімалось важливе питання моніторингу виконання Національного плану заходів. Так, існує необхідність систематичного контролю та чіткої звітності.
Окрему увагу звернули на доступності приміщень держустанов. Підкреслили необхідність комплексного підходу до адаптації робочих просторів та створення реальних умов для всіх громадян, включаючи людей з інвалідністю.
Учасники висловили свої думки щодо використання простих і доступних мов у комунікаціях із громадянами. Саме правильне інформування сприяє кращому розумінню, запобігає непорозумінням і робить державні послуги доступнішими.
Олександр Буханевич зазначив, що безбар’єрність не обмежується лише фізичною доступністю приміщень, а й означає швидкий, якісний доступ до інформації, послуг, комунікації. В широкому розумінні, мова йде про зміну підходів і культури взаємодії, коли пріоритетом стає людина та її потреби.
Тема безбар’єрності сьогодні є дуже актуальною, а робота над її впровадженням триває не перший рік. Нагадаємо, у 2020 році Перша леді України Олена Зеленська ініціювала Велику розмову про безбар’єрне суспільство. Знаково, що до діалогу про інклюзивність, різноманітність та доступність долучилися понад 50 000 людей. У грудні того ж року Президент України підписав указ про розробку Національної стратегії зі створення безбар’єрного середовища. До її підготовки було залучено понад 200 експертів і більш ніж 50 громадських організацій.