2303: що ще пропонують змінити в Законі про адвокатуру
На сайті ВРУ зареєстрований новий законопроект про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (№2303). Ініціаторами виступили народні депутати Сергій Вельможний і Олександр Сухов.
Що пропонується змінити?
- Положення про несумісність з діяльністю адвоката
Якщо в чинному законі несумісною з діяльністю адвоката вважається робота на посадах осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції”; військова або альтернативна (невійськова) служба; нотаріальна та судово-експертна діяльність, то законопроектом несумісною діяльністю пропонується вважати абстрактну діяльність, яка унеможливлює дотримання адвокатом принципу професійної незалежності.
Автори законопроекту пояснюють це тим, що існуюча редакція статті 7 Закону щодо несумісності адвокатської діяльності є застарілою.
Наприклад, Закон України «Про засади та запобігання і протидії корупції», який згадується у пункті 1 частини 1 статті 7, втратив чинність 01.09.2016 року, судово-експертна діяльність не може бути несумісною з адвокатською, оскільки 03.10.2017 року усі процесуальні кодекси, які регламентують судочинство доповнені положеннями про правові експертизи, які використовуються як докази у судових спорах. Адвокат не може бути обмежений у праві виступити у якості експерта в галузі права.
- Можливість обрання системи обліку і звітності
Пропонується, щоб адвокати, що здійснюють адвокатську діяльність індивідуально, могли самостійно обирати системи обліку, звітності і оподаткування. Також адвокат зможе працювати за трудовим договором.
- Вимоги про освіту помічника адвоката
Якщо за чинним законом помічником адвоката може бути лише особа з вищою юридичною освітою, то тут пропонується пом’якшити ці умови і брати помічником бакалавра.
- Підстави притягнення до дисциплінарної відповідальності
Пропонується притягувати до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку безпосередньо під час адвокатської діяльності. І що цікаво, автори законопроекту пропонують ввести норму, що під час оскарження рішення у дисциплінарній справі, саме виконання рішення буде зупинено.