НБУ запровадив нові правила роботи на міжбанківському валютному ринку
Постановою №153 від 2 червня Нацбанк встановив нові правила роботи міжбанківського валютного ринку, які набудуть чинності 4 листопада.
Згідно документу, суб’єкти ринку повинні будуть підтверджувати угоди один з одним, Нацбанком, а також операції по заявках і дорученнях клієнтів, які здійснюються в рамках одного банку.
При цьому НБУ зобов’язав банки виставляти за дорученням клієнта іноземну валюту на покупку або продаж “виключно в сумі і по курсу, встановленим клієнтом в заявці”.
За новими правилами, банк може виступати на прямому межбанке одночасно як покупець і як продавець у разі покупки за власні кошти у його клієнтів іноземної валюти на загальну суму, що не перевищує 100 тис. дол., протягом одного робочого дня.
Учасники ринку заявляють, що ринок не готовий до впровадження нових правил, які ускладнять роботу кредитних установ, заявок, що щодня подають тисячі.
При цьому банкіри не розуміють, як працюватиме нова схема на практиці. “Документом передбачено, що закривати позицію клієнта усередині банку можна тільки за умови, що у них однаковий курс, але ця операція не принесе доходів банку, – відзначає директор казначейства Укрсоцбанку Фелікс Інденбаум.- Незрозуміло, чому банк не може купити клієнтські гроші собі в позицію, а повинен виводити їх на ринок і там купувати”.
Нагадаємо, раніше глава НБУ Володимир Стельмах попереджав учасників ринку про підготовлювані зміни у роботі міжбанку. Ця новина викликала обурення банкірів, які не хотіли виводити внутрішні операції по покупці/продажу валюти з клієнтами на міжбанк і заявляли, що НБУ буде нездібний обробити величезну кількість заявок.
Втім, джерело в Нацбанку повідомило, що документація до нової системи до цих пір не розроблена. “Будуть запроваджені невеликі зміни у роботі і у документації. Коли підходитиме термін набуття чинності цієї постанови, тоді все і буде вирішено. Система і так працює, так що там будуть лише невеликі доповнення”, – заявили в НБУ.