Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Наші маленькі перемоги

0 113

Наші маленькі перемоги. 10 реальних успіхів України, яких домоглася країна після Майдану
 
Ми так багато критикуємо відбувається в нашій країні, звинувачуючи один одного і владу в усіх смертних гріхах, що часом зовсім не помічаємо наших перемог. А даремно!
Ці перемоги різні, а їх значущість для українців – предмет нескінченних дискусій. Але важливо інше: всі вони реальні. Вперше за багато років в Україні не тільки говорять про реформи, але дещо вже втілили в життя. І хоча наші перемоги маленькі, а за деякі ще належить поборотися, гордості від того, що вони є, менше не стає. Адже не дарма кажуть, що малими кроками великі справи робляться.
Броня міцнішає
Підвищення боєздатності армії
 
Ще півтора роки тому українські Збройні сили були зовсім не готові зустріти ворога на своїй території. Не тільки з технічних причин, а й морально: за різними даними, під час початку анексії Криму від 50% до 80% українських військових, що базувалися на півострові, перейшли на бік РФ. Втім, у Донбасі ця історія не повторилася: українці продемонстрували готовність захищати свою країну. За інформацією Генштабу, під час перших чотирьох хвиль мобілізації 10% призовників були добровольцями. Чисельність української армії за останній рік зросла з 146 тис. До 280 тис. Осіб, а кількість військовослужбовців, які проходять службу за контрактом, на 2 тис. – До 107 тис. У зоні АТО особовий склад збільшився з 32 тис. До 73 тис. Чоловік , кількість танків зросло з 210 до 360, бойових бронемашин – з 900 до 1400, реактивних систем залпового вогню – з 80 до 230, бойових літаків – з 20 до 40. За останній рік концерн “Укроборонпром” передав армії більше 4 тис. одиниць нового і модернізованого зброї, а також військової техніки – в 36 разів більше, ніж за 2014-й.
Проблем в армії вистачає – від “аватарщіни” до корупції, а матеріально-технічним забезпеченням досі займаються волонтери. Однак навіть останні визнають, що НД на початку 2014 року і зараз – дві великі різниці, адже головне – держава почала модернізувати армію.
Збройні сили поступово переходять на стандарти НАТО. Мін¬оборони вже відзвітувало, що впровадило в НД 68 з 102 стандартів Північноатлантичного альянсу. У планах завершити цей процес до 2020 року. НАТО вже запустило п`ять трастових фондів для військової допомоги Україні. Перший створений для модернізації систем зв’язку та автоматизації, другий – з метою перепідготовки та соціальної адаптації військових у зоні АТО, третій спеціалізується на фізичної реабілітації поранених, четвертий задіяний у реформуванні систем логістики, п’ятий покликаний боротися з кіберзлочинністю.
Операція “Антипутіним”
Міжнародна підтримка України
 
Однією з головних перемог України стала небачена раніше міжнародна підтримка. 27 березня 2014, після анексії Криму, Генасамблея ООН підтримала резолюцію, в якій визнавалася територіальна цілісність України, незважаючи на те, що на півострів зазіхнула Росія, яка є постійним членом Ради безпеки організації. Тоді на користь України віддали голоси 100 країн, 11 проголосували проти і 58 утрималися. Світова підтримка в конфлікті з Росією також вилилася в три хвилі санкцій. Перша пов’язана з визнанням РФ кримського референдуму, друга – з підтримкою Росією бойовиків на сході України, третя – з катастрофою малайзійського Boing 777, збитого з території, контрольованої російсько-терористичними угрупованнями. До санкцій в різній мірі приєдналися США, ЄС, а також Австралія, Нова Зеландія, Канада, Швейцарія, Норвегія, Японія – в цілому 41 країна. Санкції включають заборону на в’їзд в ці держави для ряду високопоставлених осіб Росії, а також заморожування деяких їхніх активів, призупинення фінансування російських компаній і проектів Світовим банком та Європейським банком реконструкції та розвитку, обмеження виходу на західний кредитний ринок для декількох російських банків, заборону на співпрацю з деякими російськими оборонними підприємствами, обмеження на експорт товарів і технологій для нафтових проектів в РФ.
Вирішити військовий конфлікт на території України намагаються глави двох найбільших країн ЄС – канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд. Саме вони ведуть переговори з Володимиром Путіним і Петром Порошенком у нормандському форматі.
Незважаючи на війну і криза в економіці, значну підтримку Україні надав МВФ. $ 5 млрд фонд перерахував у березні 2015 року, $ 1700000000 – у липні. Загальна сума програми EFF становить $ 17,5 млрд. Також, за словами комісара ЄС з питань політики розширення та сусідства Йоханнеса Хана, за рік, з червня 2014 по червень 2015 го, ЄС і його фінансові організації вже мобілізували близько 6 млрд євро для України у вигляді кредитів і грантів.
Електронна революція
Запрацювали онлайн¬сервіси, що дозволяють контролювати держфінанси
 
У технологічно розвинених країнах на межі третього тисячоліття з’явилися проекти електронного уряду (e-Government). Таку назву отримали інтернет-платформи, які дозволяють громадянам замовляти державні послуги, контролювати використання держкоштів, направляти звернення до органів влади, не встаючи з-за комп’ютера. Цього року і Україна зробила перші помітні кроки в цьому напрямку.
Для перекладу державних сервісів в електронну форму влітку 2015 року був запущений інтернет-портал iGov.org.ua. Реалізацією проекту займається команда IT-волонтерів під егідою громадської організації ICT Competence Center (серед засновників – екс-радник міністра економіки України естонка Яника Мірило та IT-директор ПриватБанку Дмитро Дубілет). Через портал можна замовити такі послуги, як, наприклад, реєстрація в МРЕВ авто з пробігом чи отримання довідки про несудимість. Для цього потрібно увійти в систему через сертифікат електронного цифрового підпису або банківський ідентифікатор, тобто інтернет-банкінг. Поки така можливість є у клієнтів Приватбанку, Ощадбанку, ще кілька фінустанов знаходиться в процесі підключення. До кінця року Дмитро Дубілет обіцяє зробити доступною в електронній формі половину всіх адміністративних послуг. Правда, не по всій країні, а в декількох областях, які співпрацюють з iGov.
У сфері держзакупівель, де традиційно процвітає корупція, з лютого 2015 запрацювала електронна торговельна система ProZorro, створена, знову-таки, не без участі громадських організацій. В системі електронних держзакупівель ProZorro видно, хто брав участь у тендері, хто виграв, хто яку ціну заявив і, відповідно, хто виходить на етап індивідуальних переговорів. Вона дозволяє економити держкошти завдяки звуженню можливостей для корупції та розширенню складу учасників тендеру. Але поки електронні торги в держсекторі проводяться на добровільній основі, при цьому система ProZorro використовується тільки для так званих допорогових торгів. Решта закупівлі – товари на суму понад 100 тис. Грн та послуги на суму понад 1 млн грн – проводяться за старою схемою.
У вересні +2015-го в тестовому режимі запущений також портал публічних фінансів Edata, на якому розкривається інформація про використання держкоштів.
Поки ці ініціативи працюють у тестовому режимі. Для їх повноцінного запуску потрібні зміни на законодавчому рівні.
Відкрийте, поліція
Початок реформи правоохоронної системи
 
Всього півтора місяці залишилося працювати керованою в ручному режимі і корумпованою зверху донизу міліції – 7 листопада 2015 вона остаточно піде в історію, стверджує глава МВС Арсен Аваков. На зміну їй поступово приходить Націо¬нальная поліція. Автоматичного переходу працівників міліції в поліцію не буде – бажаючі повинні пройти переатестацію. Новий правоохоронний орган, формування якого поки тільки почалося, буде складатися з декількох підрозділів: кримінальної поліції, патрульної і дорожньої поліції (замінить ДАІ), підрозділів досудового розслідування, поліції охорони, дільничної поліції, спецполіціі і поліції особливого призначення. Повноцінно поки працює лише патрульна поліція, та й то в трьох містах – Києві, Львові та Одесі. Проте вже 26 вересня поліцейські вийдуть на вулиці Харкова, а в грудні – Дніпропетровська, Луцька, Миколаєва, Ужгорода, Мукачева та Хмельницького. До кінця року почнеться відбір в патрульну службу ще в 17 містах. Нові патрульні фактично поєднують функції ДАІ та дільничних міліціонерів.
Поліція комплектується принципово новим способом – співробітників відбирають через відкриті конкурси. Серед вимог до кандидатів у патрульну службу – вік від 21 до 35 років, повне середню або вищу освіту, водійське посвідчення категорії B, відсутність судимості і прагнення до якісних змін. Взаємини кандидатам пропонують навчання, зарплату від 8 тис. Грн, форму вартістю $ 700, амуніцію, зброю, а також новенькі службові авто Toyota Prius, отримані від Японії в рамках Кіотського протоколу.
Через місяць роботи патрульних в Києві столична поліція оприлюднила перші результати: кількість звернень в поліцію зросла на 63%, що говорить про підвищення довіри до правоохоронців, час прибуття у відповідь на виклик скоротилося з 30 до 9,5 хвилин, кількість ДТП без потерпілих знизилося на 76 випадків (з 3 708 до 3 632).
Згідно з дослідженням, проведеним центром RAITING Pro, результати якого оприлюднені 6 серпня, 82% киян підтримали створення патрульної поліції. Незаангажованість і неупередженість її співробітників підтверджують випадки затримання за порушення правил дорожнього руху відомих особистостей, серед яких віце-президент УЄФА Григорій Суркіс, футболіст Артем Мілевський, народні депутати Сергій Мельничук і Володимир Парасюк.
Велике прибирання
Очищення банківської системи від проблемних і схемних фінустанов
 
З лютого 2014 року в Україні визнали неплатоспроможними понад півсотні банків. У їх числі опинилися “гаманці режиму”, які обслуговували інтереси оточення Януковича, кишенькові банки деяких бізнес-груп, установи, замішані в схемах відмивання або виведення капіталу і т. П. Як зазначила у своєму інтерв’ю Фокусу голова Нацбанку Валерія Гонтарєва, у багатьох з цих банків до моменту приходу тимчасової адміністрації були тільки липові застави і порожні каси, а всі активи найчастіше давно були роздані у вигляді кредитів своїм же бізнесам.
Більшість проблемних фінустанов покинули ринок і вже не роблять помітного негативного впливу на ситуацію в економіці. Життєздатні банки виконують узгоджені з НБУ умови докапіталізації і вирішують питання з проблемними позиками. “Очищення від неплатоспроможних гравців, так само як і очищення балансів життєздатних банків і фіксація пов’язаних з цим збитків, у підсумку оздоровлять фінансовий сектор”, – оцінив розвиток ситуації директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук.
Врахувавши уроки кризи, Нацбанк прийняв комплекс заходів, спрямованих на підвищення прозорості та безпеки банківської системи в майбутньому. Зокрема, НБУ посилив вимоги до розкриття структури власності банків, змусивши їх публікувати імена своїх кінцевих бенефіціарів. А парламент посилив відповідальність менеджерів і власників фінустанов, ввівши кримінальну відповідальність за навмисне нанесений банку збиток. Крім того, в рамках домовленостей з МВФ розроблена програма скорочення обсягу інсайдерських кредитів (позик, видаваних пов’язаним з власником компаніям). Ці заходи не дадуть банкам виводити зібрані у населення кошти під виглядом кредитів для своїх фірм. Тобто зараз створюється основа для формування прозорої та стійкої банківської системи, при якій ризики штучних банкрутств фінустанов будуть мінімальними, а банки стануть виконувати одну з основних функцій – кредитувати реальний сектор економіки.
Втім, є і погані новини. Після ліквідації неплатоспроможних банків і скорочення персоналу в тих, в які введені тимчасові адміністрації, лави безробітних поповнили близько 30 тис. Банківських службовців. А що залишилися на ринку фінустановам доведеться докласти максимум зусиль, щоб повернути довіру вкладників до банківської системи. За оптимістичними прогнозами, банки відновляться від наслідків кризи і почнуть кредитувати населення і бізнес не раніше другої половини 2016 року.
Семимильними кроками
Технологічний прогрес
 
Україна все ще дуже далеко до Японії або Південній Кореї, але за останні півтора року технологічний прогрес прийшов і до нас. У лютому 2015-го держава продала трьом найбільшим українським телеком-операторам ліцензії на розгортання 3G-мереж за 8,6 млрд грн. І вже в червні у Львові, Києві та Одесі з’явився швидкісний мобільний інтернет. Згідно з умовами ліцензійної угоди, оператори повинні забезпечити 3G-покриття в обласних центрах до вересня 2016 року. А в містах з населенням більше 10 тис. Швидкісний інтернет з’явиться протягом шести років.
За світовими мірками 3G – застаріла технологія. Але його поява в нашій країні – вже великий прогрес. Епопея з продажем ліцензій на частоти тяглася 10 років. Влада відмовлялися надавати операторам необхідні частоти для розгортання мереж швидкісної передачі даних, так як монополістом з надання послуги був Укр¬телеком – спочатку державний, а потім куплений Рінатом Ахметовим.
Є успіхи і в авіабудуванні. Державний авіаконцерн “Антонов” вийшов з спільного українсько-російського підприємства і представив концепт середньомагістрального транспортника Ан-132, першого в Україні літака без російських комплектуючих. Донедавна частка російських вузлів в продукції “Антонова” займала близько 50%. Зараз вона знижена до 40%, а найближчим часом концерн планує повністю відмовитися від них, освоївши виробництво необхідних деталей на підприємствах Укр¬оборонпрома.
У “Антонова” вже є замовлення на 43 нових літаки. Небагато, але для українських авіабудівників, що продавали до цього всього по кілька літаків на рік, – великий успіх.
Свіжа кров
Запрацювали соціальні ліфти
 
Вперше за всю історію незалежної України вакансії на деякі державні посади стали займати не ставленики чинної влади, а переможці відкритих конкурсів. Крім патрульної поліції, таким же чином комплектувалося Національне антикорупційне бюро. На посаду директора відомства претендувало 106 кандидатів з числа тих, чиї резюме відповідали вимогам. З цієї кількості претендентів конкурсна комісія вибрала двох – колишнього адвоката Юлії Тимошенко Миколи Сірого та колишнього слідчого прокуратури та адвоката Артема Ситника. Остаточне рішення залишалося за президентом, і Петро Порошенко віддав перевагу останньому. На підставі відкритих конкурсів набирається і весь штат бюро – від бухгалтерів до детективів. Кандидати проходять тестування, співбесіди, перевірки, а найдостойніші займають вибрані посади.
Аналогічна ситуація в прокуратурі. 20 липня розпочався конкурс на заміщення посад голів місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників. Відбирають співробітників в чотири етапи: спочатку претенденти подають заяви, потім проходять професійне тестування, співбесіда і спеціальне тестування. За конкурсом можна стежити онлайн. За словами Давида Сакварелідзе, заступника генпрокурора, що відповідає за кадрову реформу, на 700 посад в місцевих прокуратурах подано 6 тис. Заявок.
Ще один приклад приходу представника громадянського суспільства у владу – призначення губернатором Луганської області Георгія Тука, керівника волонтерської групи “Народний тил”. А в Міністерстві оборони висадився цілий десант відомих волонтерів, які допомагають кадровим військовим модернізувати армію. У міністерствах освіти, економічного розвитку, фінансів, а також Нацбанку на керівних посадах тепер можна зустріти колишніх членів громадських організацій, профільних експертів і аналітиків.
Без звітів Ілліча
Декомунізація
 
У травні цього року Петро Порошенко підписав пакет законів про декомунізацію. Завдяки їм Україна остаточно попрощається з пережитками Радянського Союзу – Компартією, пам’ятниками радянським вождям, назвами вулиць, міст і багатьом іншим. Відповідно до закону “Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки”, такі режими визнаються злочинними, забороняється публічне заперечення їх злочинного характеру, а також використання і пропаганда відповідної символіки. У разі невиконання цих норм юрособами, політичними партіями, цивільними об’єднаннями та ЗМІ їх діяльність припиняється за рішенням суду. З липня трьох комуністичні партії України – КПУ, Компартія (оновлена) і Комуністична партія робітників і селян не можуть брати участь у виборчому процесі та політичному житті країни.
Багатьом в Україні, і не тільки комуністам і їх прихильникам, знесення пам’ятників і перейменування не сподобалися. Мовляв, в країні криза і є справи набагато важливіші.

Джерело:

focus.ua

Автор

Залиште коментар