НАБУ закликає Президента не підписувати процесуальні кодекси
У НАБУ заявили, що підписання Президентом Закону «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (проект № 6232) призведе до колапсу в роботі агентства і інших органів досудового розслідування і паралізує систему правосуддя.
Хоча тексту, спрямованого на підпис Президенту поки немає, НАБУ не погоджується з нормою проекту, яка передбачає, що терміни досудового розслідування розраховуються з моменту внесення відомостей до ЕРДР (навіть якщо особа правопорушника не встановлена), а слідчий буде зобов’язаний закрити кримінальну справу у разі завершення встановлених термінів, незалежно від розкриття злочину.
Крім цього, передбачено отримання дозволів на застосування заходів забезпечення кримінального провадження, а саме передбачена можливість їх отримання лише в межах територіальної юрисдикції суду, де знаходиться орган досудового розслідування як юридична особа. У НАБУ вважають, що зміни створять надмірне навантаження на окремі судові установи за місцем реєстрації юрособи. Адже слідчі територіальних відділів і управлінь, наприклад органів поліції, які не є окремими юридичними особами, повинні будуть звертатися в один суд, розташований в деяких випадках на відстані більше 100 км від такого відділу чи управління. А необхідність перед отриманням дозволу на обшук довести слідчому судді відмова особи від добровільної видачі предметів або документів, які планується відшукати, відкриє можливість знищення фігурантами розслідувань доказової бази у кримінальних виробництвам і нівелює роль обшуку як слідчої дії.
Крім того, встановлюється вимога призначення експертизи виключно на підставі ухвали слідчого судді із зазначенням безпосередньо суддею експерта або експертної установи, яка зобов’язана провести дослідження. Слідчому судді також надається право не брати до уваги або відмовляти експерту у визначенні окремих питань для проведення відповідного дослідження.
У НАБУ вважають, що запропоновані зміни до статей 303, 307 КПК повертають норми 1960 року щодо можливості оскарження слідчого судді рішення (повідомлення) про підозру. У той же час чинним КПК вже і так передбачено механізм перевірки судом обгрунтованості підозри на стадії досудового розслідування, зокрема при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу.
НАБУ закликає Президента не підписувати Закон в поточній редакції. Зміни в КПК повинні бути доопрацьовані після проведення відповідних консультацій з усіма суб’єктами кримінального процесу, – вважають в агентстві.