Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Мінекономіки проводить заходи щодо забезпечення прозорості процедур державних закупівель

0 54

У зв’язку з набранням чинності 03.02.2009 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості» (далі – Закон), у замовників – розпорядників державних коштів, які повністю або частково здійснюють закупівлі за рахунок державних коштів, виникла низка проблем, зумовлених застосуванням вимог пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону, яким передбачено, що до 01.01.2011 закупівля товарів, робіт і послуг за державні кошти здійснюється у вітчизняних виробників товарів, робіт і послуг (юридичних та фізичних осіб), крім товарів, які не виробляються в Україні.

Численні звернення замовників окреслюють складнощі, з якими вони зіткнулися при проведенні процедур закупівель, участь у яких беруть не лише виробники, а їх дистриб’ютори та агенти. Однією з причин цього є відсутність у більшості вітчизняних виробників розгалужених маркетингових структур, підрозділів, що займаються логістикою, а також достатньої кількості автотранспорту для доставки товарів (продукції) замовникам. Крім того вартість доставки товарів (за умови закупівлі невеликих партій товару) може перевищувати ціну самих товарів у декілька разів, що призведе до неефективного використання державних коштів.

З метою вироблення узгодженої позиції щодо механізму реалізації на практиці вищезазначеної норми Закону, Мінекономіки проведено робочі наради із залученням представників Мінфіну, Мінагрополітики, Мінпромполітики, Держкомстату, Держкомпідприємництва, Держспоживстандарту, Укрлегпрому та Торгово-промислової палати.

Наразі Мінекономіки готується проект Урядового рішення щодо внесення змін до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 №921 «Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» (із змінами), яким, зокрема, передбачається визначити:

термін «вітчизняний виробник»;

перелік документів, що мають надаватися потенційними учасниками торгів для підтвердження статусу вітчизняного виробника;

порядок отримання суб’єктами системи державних закупівель інформації, щодо товарів, робіт і послуги, які не виробляються (не надаються) на території України.

Зазначений проект постанови буде розміщений на офіційному веб-сайті Мінекономіки для громадського обговорення.

Поряд з цим Мінекономіки як спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти здійснює, зокрема, розгляд скарг на рішення, дії або бездіяльність замовника, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю, погодження застосування процедури торгів з обмеженою участю та процедури закупівлі в одного учасника, здійснення у межах своїх повноважень контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері закупівель.

Протягом січня–лютого 2009 року до Мінекономіки надійшла 161 скарга з приводу порушення замовником процедури закупівлі або прийнятих ним рішень, дій чи бездіяльності. За результатами опрацювання та розгляду скарг, уповноваженим органом було прийнято рішення:

задовольнити частково 3 скарги;

не задовольнити 2 скарги;

зупинити процедуру закупівлі по 18 скаргам.

На підставі пункту 8 Порядку розгляду скарг, поданих учасниками до моменту укладення договору про закупівлю, затвердженого наказом Мінекономіки від 14.04.2008 №126, зареєстрованим у Мін’юсті 25.04.2008 за №373/15064, залишено без розгляду 87 скарг.

Слід відмітити, що найчастіше оскаржуються рішення замовників про вибір переможця (акцепт тендерної пропозиції, яка в повній мірі не відповідає кваліфікаційним вимогам або умовам тендерної документації), неправомірне відхилення тендерної пропозиції скаржника, дискримінаційні вимоги тендерної документації, процедура розкриття тендерних пропозицій, порушення з боку замовника строків щодо надання тендерної документації, роз’яснення, ненадання протоколу розкриття тендерних пропозицій тощо.

Протягом січня-лютого Мінекономіки отримано 452 пакети документів щодо погодження процедури закупівлі в одного учасника та торгів з обмеженою участю.

У зв’язку з необхідністю доопрацювання наданих замовниками документів на підставі пункту 8 Порядку погодження застосування процедури торгів з обмеженою участю та процедури закупівлі в одного учасника, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2008 №128, зареєстрованим у Мін’юсті 25.04.2008 за №374/15065, Міністерством надіслано замовникам 159 запитів.

Протягом звітного періоду видано 149 листів-погоджень та прийнято 134 рішення щодо відмови у погодженні процедури закупівлі в одного учасника та торгів з обмеженою участю. Крім того, 20 пакетів документів відкликано замовниками.

З метою здійснення контролю щодо дотримання замовниками вимог законодавства у сфері державних закупівель у січні – лютому 2009 року Мінекономіки завершено проведення 2 планових перевірок замовників стосовно дотримання вимог законодавства у сфері державних закупівель (МОЗ та Державного територіального галузевого об’єднання «Південно-Західна залізниця») та 3 позапланових перевірок (Управління житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради Київської області, Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» та комунального підприємства «Київський метрополітен»).

Унаслідок перевірок встановлені факти порушення замовниками норм законодавства щодо державних закупівель. Матеріали перевірок, за результатами яких вбачаються ознаки правопорушень, надіслані до правоохоронних органів та ГоловКРУ для відповідного реагування.

Мінекономіки належним чином виконує покладені на нього функцій спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти та сприяє вирішенню проблемних питань, що виникають у цій сфері.

Автор

Залиште коментар