Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Микола ГОЛОМША: «Ми змушені були починати розслідування з чистого аркуша»

0 150

Микола Ярославович Голомша – кадровий працівник прокуратури. Починав карєру стажистом на посаді слідчого прокуратури Стрийського району Львівської області. З 2003 по 2010 роки був заступником Генерального прокурора України. У липні 2010 р. призначений військовим прокурором Центрального регіону України, що виглядало певним засланням, а з серпня 2012 р. працював заступником начальника Головного управління нагляду за додержанням законів у воєнній сфері ГПУ. 25 лютого 2014 р. призначений першим заступником Генерального прокурора України. Наша з ним розмова про перші антикорупційні викриття.

 

Ключове питання – наведення порядку в нафтогазовій галузі

 

— Нова команда очолила Генеральну прокуратуру України наприкінці лютого 2014-го, але перші арешти колишніх високопосадовців за підозрою у причетності до вчинення корупційних діянь почалися лише 21 березня. Багатьом громадянам така реакція здається надто запізнілою.

 

— Коли місяць тому ми прийшли у службові кабінети, у нас не було жодної документально підтвердженої інформації про корупційні зловживання, які у всіх були на устах. Ми фактично змушені були почати розслідування з чистого аркуша, але зараз у нас тісна співпраця з громадськими організаціями і журналістами, які займались розслідуваннями самостійно, і нині ми швидко наздоганяємо втрачене. Щодо усіх фігурантів, які проходять по корупційних схемах, а їх уже налічується 65 осіб, виставлені відповідні запобіжники, які не дозволяють їм утекти за кордон.

 

— У зв’язку з тим, що нині Україна опинилася в надзвичайно складній зовнішньополітичній ситуації, великої актуальності набуває питання її енергетичної незалежності і збереження від розкрадань енергоносіїв, насамперед нафти та газу. Як відомо, співробітники Головного слідчого управління МВС у рамках розслідування корупційних схем у нафтогазовій галузі затримали голову НАК «Нафтогаз України» Євгена Бакуліна, якого разом з іншими посадовцями компанії підозрюють у привласненні державних коштів на суму щонайменше 4 млрд грн. Які заходи вживає Генеральна прокуратура у даній сфері?

 

— Головним управлінням захисту прав і свобод громадян та інтересів держави , протидії корупції та злочинності у сфері транспорту ГПУ розпочато і розслідується кримінальне провадження щодо службових осіб «Укрнафта», «Чорноморнафтогаз», «Укргазвидобування» та Української аграрної біржі за фактами здійснення ними розкрадань державних коштів, шляхом махінацій із скрапленим газом. Встановлено, що зазначені службові особи умисно завищили реальні потреби населення в названому продукті, який для цієї категорії споживачів продається за пільговими цінами. Утворений таким чином надлишок обсягом 165 тис. тонн скрапленого газу було реалізовано за зниженою ціною деяким фірмам, що входять до групи компаній «Східноєвропейська паливно-енергетична компанія» (ГК «СЄПЕК»). А вже останні продали його за комерційними цінами власникам автозаправочних станцій.

Внаслідок проведеної оборудки державі було завдано шкоду, розмір якої перевищує 1 млрд грн. Кримінальне провадження розслідується за статтями 191 і 366 Кримінального кодексу України, в яких ідеться про відповідальність за привласнення державного майна шляхом зловживання службовим становищем і службове підроблення. Генеральна прокуратура України оголосила підозру голові спостережної ради ГК “СЄПЕК” Сергій Курченку у розкраданні з іншими особами майна державного підприємства ПАТ “Укргазвидобування”.  Підозрюваного оголошено в розшук, його місцезнаходження встановлюється.

Слід зазначити, що Генеральною прокуратурою і надалі проводяться перевірки в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості, а також у Міністерстві доходів і зборів України на предмет законності державних закупівель у 2013 році скрапленого газу для населення на суму понад 1 млрд грн.

 Крім того, ведеться розслідування стосовно службових осіб НАК «Нафтогаз України», які у 2012 році за відсутності поставки бензину з використанням підроблених видаткових накладних оформили отримання від ТОВ «ГАЗ УКРАЇНИ-2020» пального за завищеною на 31 млн грн ціною на загальну суму майже 450 млн грн, чим спричинили тяжкі наслідки державним інтересам. В даному випадку кримінальне провадження розпочато за статтями 364 (зловживання владою або службовим становищем) та 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу України.

Разом із тим перевірки, які проводить Головне управління захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту ГПУ, засвідчили, що ситуація з погашенням заборгованості за спожитий природний газ залишається досить складною: загальна заборгованість усіх категорій споживачів становить 34 млрд грн. Найбільшими боржниками є споживачі Донецької, Дніпропетровської, Луганської, Харківської – областей та міста Києва. За організованими Генеральною прокуратурою України перевірками  додержання законодавства щодо розрахунків за спожитий природний газ вжито заходи реагування. За втручанням прокурорів низки областей у нинішньому році заборгованість у цій сфері погашена на суму майже 400   млн грн.

 

«Укрзалізниця»: природний монополіст, який став розсадником корупції

 

— Засоби масової інформації, в тому числі й наша газета, широко висвітлювали скандал, пов’язаний з електропотягами «Хюндай», котрі часто ламалися на наших дорогах, і врешті-решт, аби запобігти людським жертвам, були зняті з експлуатації. Які заходи вживаються органами прокуратури для притягнення винних у цьому до відповідальності?

 

— Головним управлінням захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту завершено перевірку додержання вимог законодавства щодо виконання державної цільової програми на проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. Встановлено, що ДП «Південна залізниця» у 2010 році придбало 10 електропоїздів Hyundai Rothem (Корея) вартістю 307 млн дол.. США, які експлуатувалися з технічними несправностями, за наявності яких використання рухомого складу заборонено, що створювало загрозу для людей. За цим фактом 25 березня 2014 року розпочато кримінальне провадження за частиною 1 статті 276 (порушення правил безпеки руху або експлуатації залізничного, водного чи повітряного транспорту) Кримінального кодексу України.

Також за підсумками перевірок, проведених Головним управлінням у транспортній сфері, ведуться розслідування фактів розкрадань і привласнень державного майна та службових підроблень. Так, розпочато кримінальне провадження стосовно службових осіб Державного підприємства «Укрзалізничпостач», які порушили законодавство у сфері державних закупівель. Зокрема, в червні 2011 р. під час проведення конкурсних торгів вони не відхилили пропозицію учасника ТОВ «Торговельна компанія «Славнафтопостач» як таку, що не відповідає вимогам документації. З ним було укладено договір на закупівлю дизельного пального на загальну суму 338 млн грн, причому ціна покупки була завищена на 27 млн грн, які склали суму завданих державі збитків. Через деякий час за аналогічних обставин у ТОВ «Екоойл» було придбано паливо на 470 млн грн, але цього разу ціна була завищена вже на 42 млн грн.

У ході розслідування Генеральною прокуратурою України установлено і інші факти вчинення керівниками ДП «Укрзалізничпостач» кримінальних правопорушень. Так, ДП «Укрзалізничпостач» за результатами конкурсних торгів уклало договори з ТОВ «НВК «Трансенергоатом» на поставку металопрокату загальною вартістю понад 34,5 млн грн. Відповідно до висновку експертного дослідження вартість поставленого товариством металопрокату завищено на 19 млн грн, чим державі заподіяно збитки на вказану суму. Наразі вирішується питання про внесення відомостей до ЄРДР.

 

Незаконні переслідування підприємців

 

—  Багато нарікань у суспільства викликала діяльність митників і податківців, що входили до структури Міністерства доходів і зборів (ліквідованого постановою Кабінету Міністрів України від 103.2014 р.). В одних випадках чиновники цього відомства чинили незаконний тиск на підприємців, а в інших дивовижним чином «не помічали», як величезні гроші пливуть повз бюджет.

— У цьому напрямку Генпрокуратура виявила зловживання у діях службових осіб Київської митниці, стосовно яких розпочато кримінальне провадження, відкрите за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки). З’ясувалося, що вказані особи, зловживаючи службовим становищем та діючи в інтересах одного з господарських товариств, незаконно здійснили митне оформлення товарів у режимі «реекспорт», які в подальшому залишилися на митній території України. Внаслідок неправомірних дій працівників митниці до державного бюджету не надійшло понад півмільйона гривень митних платежів. Генеральна прокуратура України взяла на контроль хід досудового розслідування. Перевірки з цих питань тривають.

Також Генеральна прокуратура України розпочала кримінальне провадження за ч. 2  ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки) стосовно службових осіб Міністерства доходів і зборів України. Зловмисники протягом 2013–2014 років з грубим порушенням вимог чинного законодавства безпідставно та необґрунтовано провели близько 50 перевірок на 22 підприємствах групи «Рошен», за результатами яких протиправно нарахували понад 118 млн грн фінансових санкцій, розпочали понад 20 кримінальних проваджень. Вказані кримінальні провадження у лютому–березні цього року закриті за відсутністю складу кримінального правопорушення.

Окрім переліченого, хотілося б зупинити увагу на проведених Генеральною прокуратурою низці результативних перевірок у сфері додержання законодавства про охорону здоров’я. За їх результатами 24 березня 2014 року стосовно заступника міністра охорони здоров’я – голови Комітету з конкурсних торгів розпочато кримінальне провадження за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України. Встановлено, що цей високопосадовець у грудні 2012 року, зловживаючи службовим становищем та діючи в інтересах комерційної структури, афілійованої із сином тодішнього міністра, підписав платіжні документи та дав доручення про перерахування комерційним фірмам 6,5 млн грн за вакцини, обіг та реалізацію яких зупинено контролюючими органами через обґрунтовані сумніви в їхній якості. Незважаючи на те, що з часу сплати минуло понад 15 місяців, проте вакцини державі не поставлено, а посадовці МОЗ України до суду про повернення коштів не зверталися.

 

 

Спілкувався Юрій Котнюк, ЮВУ, №14, 2014

Джерело:

ЮВУ

Автор

Залиште коментар