Львівські музеї все більш популярні серед злодіїв
Крадіжки з львівських музеїв, бібліотек та архівів уже стали звичним явищем. Нещодавно під час перевірки у фондах Національного музею імені Андрея Шептицького не дорахувались 157 одиниць гуцульських старожитностей. Хоча досі не закрита кримінальна справа про крадіжку з музею 40 стародруків та рукописів. Із фондів відділу народного мистецтва Національного музею імені Андрея Шептицького пропали свічники, дзбанки, плесканки і що найцінніше – 148 кахлів гуцульських майстрів, серед яких роботи відомого умільця XIX століття Олекси Бахматюка. Музейники не ймуть віри, як можна було винести таку кількість великогабаритних речей повз службу державної охорони.
Директор національного музею Ігор Кожан розповів, що проводять внутрішнє розслідування у музеї, що він звернувся в усі силові органи.
Правоохоронці припускають, що старожитності з музею могли зникнути упродовж останніх 10 років і пов’язують її з викраденням у 2004 році 40 кириличних стародруків і рукописів XVI-XVII століть, коли у музеї проводили ремонтні роботи.
Факт зникнення старожитностей із Національного музею дивує голову Асоціації музеїв і галерей Львова Зиновія Мазурика. Оскільки установа перебуває під державною охороною. За словами музеєзнавця, крадуть із музеїв і бібліотек те, що користується попитом серед колекціонерів і сила грошей перемагає патріотизм.
На його думку, Міністерство культури має посилити охорону, встановити відеокамери. «Держслужба охорони є монополістом. Витрати великі, але цього недостатньо. Треба робити внутрішню систему охорони. Немає сучасних методів, заходів, а винахідливість злочинців немає меж, підкуповують працівників», – зауважив музеєзнавець.
Наступного року виповниться 20 років від часу вбивства двох працівників Львівської галереї мистецтв. Серед дня злочинці винесли з галереї дві картини польських художників Яна Матейка і Артура Гроттгера. Донині ці картини не знайшли. А кримінальна справа закрита за давністю. Потім були крадіжки з бібліотеки Стефаника, Львівського історичного архіву, фресок Бруно Шульца. Донині усі ці справи не розслідувані.
Теги: