КСУ визнав конституційним імперативний мандат для депутатів місцевих рад
Конституційний суд України визнав конституційними окремі положення законів України в редакції закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад”, передає кореспондент РБК-Україна.
Суб’єкт права на конституційне подання — 48 народних депутатів України — просили, зокрема, визнати неконституційними підстави для відкликання і як наслідок дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутата місцевої ради за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій).
Автори другого подання — 56 народних депутатів України — також вважали неконституційними положення окремих законів, якими передбачається право виборців відкликати депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутата місцевої ради.
При цьому суддя-доповідач КСУ України Петро Стецюк повідомив, що депутати місцевих рад та Верховної Ради Криму можуть бути позбавлені депутатських повноважень найвищим керівним органом партії (блоку) при наступних підставах: “у разі виходу”, “невходження” та “переходу” з фракції. Проте при цьому він відзначив, що суд визнав неконституційним положення закону, в якому йдеться про те, що керівні органи партії (блоку) можуть позбавити повноважень депутата “за іншими підставами”.
В свою чергу заступник глави Секретаріату президента Марина Ставнійчук відзначила, що Конституційний суд не міг ухвалити інше рішення, оскільки він виходив з норм чинного законодавства. Разом з тим вона повідомила, що Секретаріат президента виступає за скасування імперативного мандата.
Нагадаємо, закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад” був прийнятий Верховною Радою 12 січня 2007 р. Згідно закону політична сила може достроково припинити повноваження депутата у разі його невходження до складу партійної фракції, виходу з неї або переходу до складу іншої фракції.
.