Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Конференція в Римі щодо відновлення України

0 6

10-11 липня в Римі пройшла Конференція з питань відновлення України (URC2025). Це масштабна міжнародна подія, яка стала важливим кроком у формуванні політики з відновлення, трансформації та довгострокового розвитку України.

Віце-премʼєр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба розповідає, що URC 2025 стала платформою для презентації конкретних результатів відновлення, ефективного управління інвестиціями, запуску нових інструментів державно-приватного партнерства та зміцнення довіри до України як надійного партнера. Отримано чіткий посил від друзів та партнерів України: вони готові інвестувати у наше відновлення. Доказом цього стала ініціатива створення “Коаліції відновлення”, Європейського флагманського фонду для відбудови України, а також підписання низки конкретних угод, меморандумів та спільних заяв на загальну суму понад 3,5 мільярда євро.

Зокрема, Міністерством розвитку громад та територій України було підписано 5 угод на суму еквівалентну понад 370 мільйонів євро:

  • Рамкову угоду про позику між Україною та Банком розвитку Ради Європи на 100 млн євро. Фінансування спрямовуватиметься на компенсації у вигляді житлових сертифікатів в рамках програми єВідновлення (проект “НОМЕ: Компенсація за знищене житло”).
  • Грантову Угоду між Урядом України та Урядом Італійської Республіки (32,5 млн євро) на Програму «Відновлення та збереження культурної спадщини Одеського регіону».
  • Грантову Угоду між Урядом України та Урядом Італійської Республіки (6 млн євро) на Програму “Відновлення та реконструкція зрошувальних систем Одещини”.
  • Фінансову угоду між Україною та Європейським інвестиційним банком (134 млн євро) на проект «Відновлення транспортних мереж». Йдеться про відновлення критичної транспортної інфраструктури: доріг, мостів, логістичних вузлів у регіонах із підвищеним навантаженням на сполучення. А саме про маршрути, які забезпечують доступ до медичних, гуманітарних та адміністративних послуг у громадах України.

Окрім цього, було підписано 6 меморандумів на загальну суму близько 379,3 мільйона євро:

  • З Бельгійським агентством з розвитку Enabel та його Представництвом в Україні. Йшлося про передачу Бельгійською стороною Україні 212 генераторів школам, дитячим садкам і комунальним підприємствам, 40 мобільних та 14 модульних котелень комунальним підприємствам Київської, Чернігівської, Харківської, Дніпропетровської, Запорізької, Одеської та Сумської областей. Загальна ж сума міжнародної технічної допомоги від Бельгійської сторони передбачена у розмірі 150 мільйонів євро.
  • між Мінрозвитку, МОН та МЗС Швейцарії, представленим Швейцарською агенцією з розвитку та співробітництва, щодо впровадження Швейцарсько-українського проекту «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» (DECIDE) – Фаза 2 на суму близько 20 мільйонів євро. Йдеться про реформування управління освітою на місцевому рівні, підтримку відновлення та розвитку громад через активну участь молоді.
  • з ЄБРР в межах ініціативи Road Sector Pipeline Development Initiative. Передбачається фінансування Банком розробки технічної документації з переліком пріоритетних проектів відновлення автомобільних доріг. Можливе залучення 300 тисяч євро для цієї ініціативи. Також буде відібраний пріоритетний перелік проектів на суму 2 мільярди євро, в які зможуть інвестувати міжнародні фінансові організації.
  • між Мінрозвитку, Агентством відновлення та Агентством розвитку промисловості Польщі, про потенційне напрацювання спільних проектів (розбудова та ремонт КПП Ягодин і ремонт двох автомобільних доріг (об’їзна м. Львова; дорога Краківець-Львів-Шегині) та можливість напрацювання інших проектів.
  • між Мінрозвитку, Агентством відновлення та NPLUS SRL (Італія). Йдеться про пропозицію щодо пілотного проекту моніторингу стану мостового сполучення (напрям Бориспіль). Можливе залучення коштів – 2 мільйони євро.
  • ДП «Украерорух» та компанії Leonardo S.p.A. і ENAV S.p.A. (Італійська Республіка) щодо реалізації Плану заходів з потенційного відновлення організації повітряного руху України після завершення бойових дій (UARRP). Та ще два договори на безоплатну передачу п’яти первинних радіолокаційних систем та супутнього обладнання для відновлення базових функцій інфраструктури спостереження Украероруху. Можливе фінансування на суму 7 мільйонів євро.
  • Лист про зміни № 3 до Угоди про надання гранту між Україною та МБРР та МАР (116 млн дол. США) – (проект “RePower”). Це реалізація нових проектів з відновлення електро- та теплопостачання соціальної та критичної інфраструктури у семи містах (Миколаїв, Кривий Ріг, Кременчук, Славута та Харків, Чернігів, Суми), що зазнали руйнувань через військову агресію росії.

Було проголошено низку спільних заяв, анонсів. Отримано 1 погодження про виділення коштів на загальну суму 232,7 мільйона євро.

До слова, Міністерством розвитку громад та територій України підписано меморандум з Міністерством закордонних справ та міжнародного співробітництва Італійської Республіки щодо страхового покриття до 100% для банків за експортними кредитами — на суму до 1,5 млрд євро. Це можливість змішаного фінансування проектів для громад – поєднання пільгових кредитів і грантових коштів, а також сприяння закупівлі італійських товарів і послуг для потреб відновлення із залученням компаній, технологій та інфраструктурних рішень.

Додатково Міністерство звернулось до Голови Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ) Карло Монтічеллі з ініціативою розглянути можливість виділення 140 мільйонів євро на реалізацію першого етапу виплати компенсацій ВПО, які втратили житло на тимчасово окупованих територіях (80 мільйонів євро) та нову програму пільгового іпотечного кредитування ”Житло для ветеранів“ (60 мільйонів євро).

Відбувся політичний діалог з представниками Корейської республіки та Фонду економічного розвитку та співробітництва EDCF щодо виділення пільгового кредитування проектів відновлення і розвитку регіонів (зокрема у галузі кругової економіки і поводження з відходами та транспорту).

Також у межах конференції URC2025 громади та обласні адміністрації України уклали низку партнерських угод та домовились про подальше залучення коштів із європейськими компаніями, регіонами та організаціями. Загальна вартість підписаних документів та домовленостей на місцевому рівні сягає майже 200 млн доларів США.

Це приклади практичної взаємодії громад з міжнародними партнерами спрямованої на розвиток інфраструктури, модернізацію критичних систем і залучення інвестицій у виробництво, медицину, енергетику. Серед них:

  • Біла Церква. Укладено генпідрядний договір між керуючою компанією індустріального парку «Біла Церква» — ТОВ «Астробілд», та ТОВ «Гуалопак Україна» (60% компанії належить італійській Gualapack Group). У місті буде розпочато будівництво першої черги заводу. Обсяг інвестицій — 13 млн євро, включно з підготовкою земельної ділянки та інженерними мережами.
  • Кропивницький. Міська рада підписала Меморандум з італійською інжиніринговою компанією 3TI Progetti Italia Ingegneria Integrata S.p.A. щодо реконструкції міської дитячої лікарні. Планується створення сучасного медичного простору з акцентом на безбарʼєрність, енергоефективність та інклюзію. Орієнтовна вартість проекту 5,2 млн євро
  • Одещина. Угода між регіоном Фріулі-Венеція-Джулія (Італія) та Одеською ОВА – міжтериторіальне партнерство з фінансуванням на 200 тис. євро. Включає проекти у сфері цивільного захисту населення.

І це лише декілька прикладів, які показують, як ініціативність на місцях, підтримана міжнародною солідарністю, дає практичний результат. Реалізовуються проекти, які наближають сталий розвиток, покращують якість життя в громадах і формують інфраструктуру нового покоління.

URC2025 демонструє, що відновлення України — це не лише плани на майбутнє, а вже сьогоднішні дії, угоди, запущені програми, збудовані об’єкти, відкриті можливості для інвесторів.

Відновлення — це створення нової України: безпечної, сучасної, стійкої, з прозорими правилами, сильною інституційною спроможністю і відданістю європейським цінностям.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/news/

Автор

Залиште коментар