Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Комітет забракував проект про дозвіл нардепам ознайомлюватися зі справою на стадії досудового слідства

0 89

Законопроектом (№2520а) пропонується доповнити статтю 25 (Публічність) КПК України частиною другою відповідно до якої «Народний депутат України має право в установленому законодавством порядку звернутися із зверненням (клопотанням) до органів і посадових осіб, які здійснюють функції дізнання і досудового слідства, виключно з метою отримання інформації щодо конкретних кримінальних справ, окрім тих, що стосуються його особисто, близьких родичів, осіб, які перебувають з ним у безпосередньому підпорядкуванні або містять інший приватний інтерес» та частиною третьою щодо  значення «термін «приватний інтерес» вживається в значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання корупції».

Також передбачені зміни до частини першої статті 221 (Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування до його завершення) КПК України до частини десятої статті 290 (Відкриття матеріалів іншій стороні) КПК України відповідно до яких народному депутату України надається право доступу до матеріалів кримінального провадження з метою отримання інформації, в тому числі і про хід досудового розслідування.

На думку членів Комітету, запропоновані норми цього законопроекту суперечать Конституції України.

Так, відповідно до частини четвертої статті 76 Конституції України повноваження народних депутатів України визначаються Конституцією та законами України. Одним із повноважень народного депутата України є право на запит, встановлене частиною першою статті 86 Конституції України.

Згідно із статтею 16 Закону України «Про статус народного депутата України», народний депутат України має також право на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, а також до керівників підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності та підпорядкування, об’єднань громадян з питань, пов’язаних з депутатською діяльністю. Право на депутатське звернення є складовою повноважень народного депутата України. Надання інформації щодо конкретного кримінального провадження на підставі депутатського запиту чи звернення Законом не передбачено.

Слід зазначити, що Конституція України та Закон України «Про статус народного депутата України» містять вичерпний перелік повноважень народного депутата, і ознайомлення з матеріалами кримінального провадження в цей перелік не входить.

При цьому, виходячи з тексту законопроекту, в ньому не визначено обсяг інформації, яка може бути надана на запит народного депутата України.

Крім того, законопроектом передбачається внесення змін виключно до статей 25, 27, 221 і 290 КПК України, які регулюють порядок і наслідки отримання інформації щодо конкретного кримінального провадження. Разом з тим, Главу 3 КПК України суб’єктом законодавчої ініціативи залишено без змін, хоча норми саме цього розділу регулюють питання, пов’язані зі статусом, правами і обов’язками суду, сторін та інших учасників процесу. Варто зазначити, що народний депутат  України  не входить в коло «інших учасників процесу».

Отже, вказаний законопроект може призвести до зловживання повноваженнями і безпідставного розкриття таємниці досудового розслідування народними депутатами України.

Враховуючи викладене та з метою усунення корупціогенного фактору зазначений законопроект відхилити.

Джерело:

ЮРЛІГА

Автор

Залиште коментар