ЄС виділить 7 млн євро на реалізацію проектів зеленої розбудови українських міст
Про початок реалізації європейської ініціативи “Фенікс” Комісар ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюс Сінкявічюс оголосив під час спільного брифінгу з Міністром захисту довкілля та природних ресурсів України Русланом Стрільцем.
“ЄС виділить 7 млн євро на зелену розбудову українських міст. Те, як буде виглядати Україна, залежить від проектування. Тому це буде співпраця між європейськими та українськими архітекторами, які проектуватимуть зелені будинки, енергоефективні сучасні школи, дитячі садки”, – зазначив Єврокомісар.
За його словами, кошти виділять вже у квітні поточного року з двох джерел: у рамках програми місії Horizon Europe Cities та програми LIFE. До грудня цей процес має бути фіналізованим.
Програма «Фенікс» спрямовуватиметься на допомогу в плануванні під час реконструкції; підтримку у розробці кліматично нейтральних стратегій; обмін знаннями в управлінні зеленим розумним містом; обмін передовою практикою у сфері сталого розвитку та кліматичної нейтральності.
“Попереду у нас досить складний та тривалий шлях післявоєнного відновлення на засадах Європейського зеленого курсу. І фінансова підтримка в рамках ініціативи “Фенікс” є дуже важливою для відбудови “зелених розумних” міст в Україні. Така ініціатива – це можливість не просто зрозуміти, що потрібно для відновлення України, а й уніфікувати підходи. В першу чергу, з точки зору мінімізації впливу на довкілля під час відбудови наших міст ”, – зазначив Руслан Стрілець.
У рамках брифінгу також анонсовано початок двосторонніх консультацій між Європейською Комісією та Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України щодо пришвидшення адаптації українського довкіллєвого законодавства до європейського. Вперше в практиці України буде започатковано такий багатовимірний діалог Україна-ЄС на технічному та експертному рівнях – і саме у довкіллєвій сфері.
“Для нас дуже цінно, що Міністерство матимемо можливість співпрацювати з відповідним директоратом Єврокомісії. На першому короткостроковому етапі маємо спільно верифікувати певну дорожню карту щодо необхідних дій по продовженню євроінтеграційного курсу у сфері захисту довкілля. У 2022 році в Україні було ухвалено 7 важливих євроінтеграційних довкіллєвих законопроектів. Однак варто говорити не лише про прийняття законів, а й про впровадження їх норм на практиці. І Міністерство має чітке розуміння як і куди рухатися. Важливо, що цим шляхом ми будемо йти не самі, а з європейськими експертами та фахівцями”, – розповів Руслан Стрілець.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України