Георгій Лангемак. Геній з українським корінням. Повертати славетні імена. До 30-й річниці Незалежності.
Георгій Лангемак. Геній з українським корінням. Повертати славетні імена. До 30-й річниці Незалежності.
1 січня 1938 був позбавлений життя Георгій Лангемак, один із творців реактивного міномета «Катюша». Один з піонерів ракетної техніки (саме він навів в науковий обіг слово “космонавтика”).
Народився 20 липня 1898 в Старобільське, Харківській губернії.
Він був розстриляний за 3 роки до війни з фашизмом. А нафта та інша стратегічна сировина продовжували йти в Німеччину після його смерті, до травня 1941р.
“Катюша” та Т-34 – два символи перемоги, творці обох розстріляні. По суті, цього факту досить для розуміння реальності, яку замінили міфом.
Але ж яка доля цього генія, що мав українські коріння!
Батько – німець, мати зі Швейцарії, батьки викладали іноземні мови, німецький і французький був для сина рідним поряд з російським. І він зовсім не мріяв про армію, про створення зброї.
Георгій Лангемак закінчує гімназію (зі срібною медаллю) під час Першої Світової.
Далі школа прапорщиків – і тут він закінчує по першому розряду (із загальною сумою балів – 138,68 (при середньому 10,67), але тут все переважує цифра – в 1917-му! ..
Від революції врятували офіцерські курси, потім служба в Фінляндії. Взято в полон німцями (німець в полоні у німців) – відпущений з Брестського миру.
У березні 1918 року демобілізувався, повернувся на батьківщину.
Неймовірний чоловік. Під час “Дванадцяти” і червоного терору мріяв читати лекції по античності, одуріти … Йому не дали зануритися в красне письменство – мобілізували, тепер уже в Червону армію (є відомості, що спочатку мобілізував Скоропадський, про що потім довелося замовчувати).
У 1919-му цей поліглот, захоплений японської та античною культурою, офіцер в Кронштадті, командир форту. Паралельно, півтора року вчить матросів грамоті.
А далі Кронштадское повстання … Він заарештований і засуджений до розстрілу. Поводиться бездоганно (ось де згадав стоїків і самураїв, мабуть). Йому 20 років!
Звільнений після придушення (не було засуджено до розстрілу повсталі, розстріляли б пригнічують). Поки він у в’язниці чекав своєї долі, звірячої розправою з повсталими командує інший военспец, більш амбітний, на 5 років його старше – розстріляний буде на рік раніше.
У 23 Георгій Лангемак – помічник начальника артилерії фортеці Кронштадт. Жити йому залишається всього 16 років. Годі збагнути, коли, коли він встигне стільки винайти і відкрити в науці.
З 1923-го по 1928-й – військово-технічна академія РСЧА, після неї залишений в Газодинамічної лабораторії, де і розробляв реактивні снаряди (жив в цей час на Кірочной, д. 5, кв. 12).
У 1932-му Лангемак практично завершив доведення реактивних снарядів РС-82 мм і РС-132 мм, які згодом стали основою реактивного міномета «Катюша». У 1933-му проведені офіційні полігонні випробування з землі, морських суден і літаків 9-ти видів ракетних снарядів. У 1937-му році Лангемака і Клеймёнова представляли до урядових нагород за розробку нових типів озброєння – а потім обох … розстріляли.
Обвинувальний висновок 31 грудня 1937 го, на підставі одного допиту і довідки зайняв місце Лангемака.
Можна припускати, як вибивали зізнання з Лангемака (тортури чи, обіцянки не чіпати дітей чи), але він його дав. Підписавши і своїх колег.
Слідчим Г. Е. Лангемака був 28-річний молодший лейтенант НКВС Шестаков Михайло Миколайович (потім він на допиті зламає щелепи іншому генію з українськими коріннями – С. П. Корольову), інший його слідчий вів справу І. Т. Клеймёнова, якого теж розстріляють.
Глушко і Корольов пройдуть табору і шарашки. А Лангемака розстріляють в день винесення вироку в підвалі московської комендатури на Страсному бульварі. Йому не було сорока …
А донощик присвоїть винахід “Катюші”, отримає за це ордена. Це тільки в “Двох капітанів” підступність губителя розкривається, як гірко зауважив зек Жжонов: “Справедливість торжествує в книгах – там воля автора … У житті – інше».
Згубник Лангемака, Клейменова, Глушко, Корольова – академік і орденоносець Костиков – помер своєю смертю, пам’ятник на Новодівочому. Про нього сторінки на сайтах «Герої країни» і РАН. (Яка країна, такі й герої, а РАН НЕ АН). Кому цікаво – висновок прокуратури: «Костиков очолив експертну комісію, яка дала висновок органам НКВС про шкідницької характер діяльності інженерів Глушко і Корольова», не кажучи про розстріляних Лангемака і Клейменова – про них «Безсмертний барак»).
Дружина Лангемака (через вінчання з якою він був виключений з партії) як дворянка і ЧСИР була заслана до Казахстану, але проживе до 1972-го, і через 17 років після реабілітації чоловіка буде похована, як виявилося, поруч з братською могилою, в якої лежить його прах.
Брат Лангемака, шкільний учитель, теж буде розстріляний. Дві дочки віддані в дитбудинок, звідки їх бабуся все-таки зуміла забрати до себе в Ленінград.
Статті та книги Лангемака були вилучені з обігу і знищені, а «успей Георгій Еріхович завершити свої розробки – ми б зараз освоювали систему Юпітера, а на Місяць літали б (як мріяв Корольов)« за профспілковими путівками »(з книги« Невідомий Лангемак: конструктор «Катюш». М., 2012).
До висновків Лангемака, співробітники його інституту прийшли через роки: “… нам не вдавалося познайомитися з працями Лангемака. Чисто випадково мені вдалося побачити його першу ґрунтовну наукову розвідку тільки через 60 років після її видання … »
Може, і є справедливість, коли людожерські режими не отримують зброї, здатного погубити світ?
в 1936 році Лангемак провів розрахунки … для виходу в четвертий вимір! Цю роботу він показав своєму доброму знайомому, літературному генію з українським корінням, Михайлу Булгакову. Під враженням від прочитаного Михайло Опанасович закінчує сцену балу в романі «Майстер і Маргарита» … Всі ці розрахунки і взагалі – всі свої основні результати в прикладному і теоретичному ракетобудуванні Лангемак, мабуть, вже передчуваючи згущує атмосферу тотального державного терору в СРСР, зашифровує і ховає.
Цей архів вченого досі не виявлено