Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Екологічне законодавство в колапсі

0 103

Верховна Рада України колишнього скликання прийняла ряд законів, які фактично ліквідовували всі завоювання у сфері охорони довкілля, досягнуті за два десятиліття незалежності країни, а українці цієї катастрофи навіть не помітили. Про це заявив заступник голови Національного екологічного центру України Олексій Василюк.

«Стався фактичний колапс екологічного законодавства, — сказав він. — Йдеться про три закони, прийняті ще в минулому році, і жоден з них не дістав серйозного резонансу в ЗМІ». На думку еколога, це можна пояснити «бюрократичною завісою» в назвах самих актів. Наприклад, один із законів називається — «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно удосконалення виведення земельних ділянок і зміни їх цільового призначення». Тим часом, за словами Василюка, «цей закон фактично ліквідовує унікальність особливо цінних земель: тепер можна міняти призначення земель природно-заповідного фонду, лісового фонду, водозахисних територій і т.п.».

Інший закон, теж «про внесення поправок», ліквідовував територіальні органи Мінприроди (при тому, що у всіх інших міністерствах такі органи діють). Василюк відзначив, що це не просто втрата близько шести десятків робочих місць в кожній області країни. Річ у тому, що все природоохоронне законодавство до недавніх пір реалізовувалося саме через ці територіальні органи Мінприроди. Наприклад, щороку всі приватні й державні підприємства проходили там узгодження своєї діяльності, обсяги викидів, вирубки лісу тощо. Тепер їх вже місяць як немає, і жодних обіцяних законом альтернативних підрозділів в структурі обласних держадміністрацій не створено.

Але якщо їх і створять, виникне правова колізія, оскільки облдержадміністрації згідно із законом не можуть погоджувати ті питання, які погоджували ліквідовані територіальні органи Мінприроди. «Але то хіба у нас зупинилися всі підприємства, ніхто не здійснює викидів? — поставив еколог риторичне питання. — Підприємства не зупинилися, просто їм тепер не потрібно погоджувати ні з ким свою діяльність».

Крім усього іншого, в экоцентрі стурбовані тим, що невідома доля архівів ліквідованих територіальних органів Мінприроди.

Ще один закон стосується розміщення, проектування і будівництва двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Екологи нагадують, що це «противоречить результатам громадських слухань», що немає державної експертизи, що проти будівництва заперечують низка країн (Австрія, Білорусь, Польща, Словаччина, Угорщина, Молдова, Румунія).

Автор

Залиште коментар