Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Доступ до правосуддя

0 162

Такий висновок зробили координатори Всеукраїнської кампанії «Правосуддя без бар’єрів», оприлюднивши результати моніторингу 72 українських судів у 16 областях України. Окрім фізичних бар’єрів, є чимало безглуздих правил і заборон, які ускладнюють для громадян реалізацію свого права на справедливий суд.

Під час моніторингових візитів перевірялися очевидні критерії доступності: безперешкодний вхід до будівлі суду, вільне пересування в приміщенні суду, простоту перепускної системи, можливість відвідувачами користуватися санвузлом тощо.

Зокрема, за результатами моніторингу 72 судів виявилося:

—   у 19 судах немає доступних елементів інформування про об’єкт

—    тільки 29 судів обладнані пандусами, із них – 12 відповідають вимогам Державних будівельних норм

—   в 46 судах встановлені рами металошукачів та турнікети

—   69 будівель суду неодноповерхові, із них – 65 не обладнані ні ліфтами, ні підйомниками

—    у 46 судах двірні пройми мають пороги понад встановлених норм

    завузькі коридори, найчастіше – з порогами та перепадами

    недоступні канцелярії судів

—   у 60 судах санвузли не позначені, дуже часто доступ відвідувачів до вбиралень обмежений.

Під час кампанії «Правосуддя без бар’єрів» були виявлені й інші цікаві спостереження. Так, забороняється проведення фотозйомки саме в приміщеннях суду (однак законодавчо це жодним документом не регламентовано).

Майже у третини відвіданих установ (23) є власні правила допуску громадян до приміщень суду. Зокрема, в деяких судах забороняється джинсовий одяг, «з відкритими частинами тіла та без взуття», «ляпанці», «сильно забруднений одяг», одяг, який не сумісний з місцем перебування, цирковий, театральний чи маскарадний одяг.

 

«Конституцією України кожній людині гарантовано право звернутись до суду для захисту своїх конституційних прав і свобод. Та, виявляється, суди самі вирішують, хто достойний звертатися до них… Є чимало обмежень, які можуть стати причиною недопуску до суду. Так, в одному із сімферопольських судів забороняється пропускати осіб з візками та велосипедами. При цьому, формально не зроблено ніякого виключення для осіб, які пересуваються на візку чи для осіб із дитячими візками.

Є також чимало безглуздих обмежень щодо зовнішнього вигляду відвідувачів суду, стилю одягу, охайності, чистоти… А якщо у людини, окрім джинсового, немає іншого одягу, чи може це стати причиною порушити право на звернення до суду? Невже українські суди хочуть встановити дрес-код і для відвідувачів?» – наголошує Олена Луньова, співкоординатор кампанії «Правосуддя без бар’єрів», юрист Мережі правових приймалень Криму.

Джерело:

Українська Хельсинська група з прав людини

Автор

Залиште коментар