Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Декларації доходів суддів приховали

0 88

Верховна Рада скасувала необхідність публікувати декларації про доходи і витрати суддів і членів їх сімей в Інтернеті. Відповідні зміни в Закон “Про судовий устрій і статус суддів” від 7 липня 2010 року внесені Законом, що залишився практично непоміченим, “Про внесення змін до Податкового кодексу України і деякі інші закони України щодо впорядкування податкового декларування” від 24 квітня цього року. Про це пише Роман Куйбіда, замголови правління центру політико-правових реформ.

Раніше закон передбачав обов’язкову публікацію копій податкових декларацій суддів на офіційному веб-порталі Судова влада України. Цю прогресивну норму на практиці так і не утілили в життя – ні в 2011 році, ні в цьому. Тепер судді і надалі декларуватимуть майно, доходи і витрати, лише надаючи копії декларацій до суду, де вони працюють.

Обнародування декларацій суддів могло стати одним з небагатьох досягнень судової реформи 2010 року. Ця процедура розглядалася як ефективний засіб запобігання корупції, оскільки нескладно ініціювати перевірку відносно судді, якщо реальне його матеріальне положення відрізняється від декларованого.

Ще один законопроект, який нівелює деякі інші досягнення судової реформи, чекає свого розгляду в парламенті. Мова йде про проект Закону “Про внесення змін до Закону України “Про судовий устрій і статус суддів” щодо удосконалення окремих положень організації судової влади” (№ 9740). Його ініціаторами виступили регіонали Сергій Ківалов і Дмитро Шпенов – активні розробники самого закону про судовий устрій і статус суддів.

Проект передбачає повернути головам судів наглядові повноваження відносно суддів і надати їм право визначати спеціалізацію суддів. Наприклад, одноосібне введення спеціалізації суддів дозволить законно обходити автоматизовану систему розподілу судових справ (сьогодні спеціалізацію суддів визначають збори суддів відповідного суду). Голови судів були позбавлені цих повноважень в ході судової реформи, якраз щоб зменшити залежність суддів. Але після заміни впродовж останніх двох років голів ряду судів на лояльніших політична влада вирішила відновити важелі впливу голів. Очевидно, щоб судді стали більш керованими.

Також проектом Ківалова-Шпенова пропонується дозволити суддям отримувати різні винагороди. А поки що існують обмеження, пов’язані з тим, що винагороди часто і густо були завуальованою формою підкупу судді.

 

Теги:

статус суддів, декларування доходів суддів

Автор

Залиште коментар