Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Чорнобильська катастрофа: сьогодення

0 60

Наймасштабніша екологічна катастрофа ХХ-го століття – це вибух на ЧАЕС, який стався 26 квітня 1986 року.

До 39-ти річчя трагедії Міністерство юстиції України розповідає про її деталі та сучасні виклики.

Ця катастрофа змінила не лише карту забруднених територій, а й уявлення світу про безпеку, правду і ціну брехні. Як відомо, трагічна подія стала наслідком злочинної недбалості радянського керівництва, яке, керуючись політичними амбіціями, грубо порушило базові принципи ядерної безпеки. Аварія – це результат експерименту, проведеного за прямим наказом москви, що супроводжувався забороненими маніпуляціями з реактором та ігноруванням технічних протоколів.

Радянська влада намагалася приховати масштаби катастрофи, чим прирікала мільйони людей на опромінення. Катастрофа є символом неспроможності тоталітарного режиму захистити власних громадян та однією з причин, що пришвидшили розпад срср.

Унаслідок вибуху, радіоактивним пилом було забруднено понад 145 тисяч квадратних кілометрів територій. Постраждали близько 5000 населених пунктів, з них – понад 2200 в Україні. Радіоактивне забруднення сягнуло не лише України, а й Білорусі, рф, Швеції, Норвегії, Польщі, Австрії, Швейцарії, Німеччини, Фінляндії та Великої Британії.

Масштаби аварії вражають. Загалом від наслідків аварії постраждали майже 5 мільйонів людей. Прояв трагедії відчувається до сьогодні. Економічні збитки України оцінюються у десятки мільярдів доларів США.

Однак, на цьому трагічна історія не завершена. У 2022 році, внаслідок повномасштабного вторгнення рф, почався ядерний терор з боку держави-агресора.

Працівники ЧАЕС проявили безпрецедентну мужність, забезпечуючи стабільну роботу об’єкта в умовах повної ізоляції, відсутності постачання та постійної загрози. Саме завдяки їхнім діям вдалося уникнути повторення катастрофи.

31 березня 2022 року Збройні сили України звільнили Чорнобильську зону від ворога. Проте шкода від окупації оцінюється у понад 3 млрд гривень. В останній день російські військові викрали 169 нацгвардійців, які охороняли об’єкт. Лише 65 з них вдалося повернути додому.

Окупація Чорнобильської, а згодом і Запорізької АЕС, стала грубим порушенням міжнародного права та основоположних принципів МАГАТЕ. рф перетворила атомні станції на військові об’єкти та інструмент ядерного терору.

Не залишається без уваги й атака безпілотником на Новий безпечний конфайнмент ЧАЕС у лютому 2025 року, який захищає зруйнований енергоблок № 4 реактор. У березні цього ж року зафіксовано серію вибухів на Запорізькій АЕС через заміну кваліфікованого персоналу на підконтрольних росії осіб.

Безумовно, ці дії несуть загрозу не лише Україні, а й усьому світові. росія вкотре довела: уроків з Чорнобиля вона не винесла.

Чорнобильська зона відчуження сьогодні – це понад 5000 відданих працівників, які присвятили своє життя роботі у цій сфері. З початку вторгнення 379 із них стали на захист України, 40 загинули в боях. Два роки тому у зоні відкрито меморіал на їхню честь.

Сьогодні, згадуючи Чорнобиль, ми говоримо не лише про минуле, а й про майбутнє. Про відповідальність, про правду, яку намагається знищити російська пропаганда. Але пам’ять сильніша за брехню…

Джерело: https://minjust.gov.ua/news

Автор

Залиште коментар