Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Через 183 рокі з моменту заснування ліквідовано Юрфак КНУ Тараса Шевченка. Про те Юрфак Шеви назавжди разом з нами

0 169
Як розповідає новий керівник інституту права КНУ Тараса Шевченка Олена Орлюк: Юрфак Шеви назавжди разом з нами
Із 23 червня вона приступила до виконання обов’язків директора Інституту права КНУ імені Тараса Шевченка. Інституту, який став правонаступником юридичного факультету.
І далі від першої особи: зразу уточню, що ніяких факультетів під ним не створюється, Інститут залишається в Червоному корпусі. Завжди пишалася, що була випускницею цього славетного закладу, одного з тих, що лежав в основі створення університету. Й ніколи не думала, що стикнуся з ситуацією, коли репутацію факультету почнуть цілеспрямовано й активно паплюжити (й на жаль, персонами, які тут працюють).
Не дивлячись на те, що почала викладати ще з 1996 року, тим не менше, навіть не уявляла собі ще декілька тижнів тому, що буду запрошена сюди як в.о. керівної особи в реорганізовану структуру. З глобальними цілями – підняти рівень конкурентоздатності Інституту на ринку освітніх юридичних послуг не лише на національному, але й міжнародному рівні. Підвищити якість юридичної освіти, поєднуючи класичну базу юридичних знань та сучасні тренди компетентностей юристів, яких потребує ринок (не лише сьогодні, але й через 5-10 років). Виправити репутацію й відновити академічний дух. Сприяти розвиткові професійного викладацького корпусу. Так відбудувати освітньо-науковий процес, аби усунути виявлені корупційні фактори та максимально знизити корупційні ризики. Підняти рівень впливу Інституту у розвиткові юридичної науки. Створити середовище академічної доброчесності. Це все – до стратегії, бо кожен із напрямів поділяється на низку тактичних цілей та необхідності застосування відповідного інструментарію.
Такі цілі не досягаються самотужки, це лише колективна, наполеглива, щоденна праця. Й лише розуміння того, що заявлене вище – це те, чого прагне більшість нашого професійного викладацького корпусу, примусило мене погодитися на таку «привабливу й легку», хоча й дуже шановну пропозицію. Оскільки мала зовсім інші професійні інтереси й займалася сферою інтелектуальної власності, численним професійним представникам якої глибоко вдячна і з якою важко уявити, як можна прощатися, присвятивши значну частину свого життя.
Однак я хочу й надалі мати можливість й підстави пишатися нашою alma mater. І хочу, щоб цим пишалося наше студентство. Й наші випускники були дійсно підготовленими й конкурентоздатними. Тому й пішла, віддаючи собі раду, що crisis manager в наших умовах – це, на жаль, досить часто знищена репутація (механізмів досить). Якщо не буде розуміння й підтримки.
Відповідно, за ці дні вимушена була зробити цілий ряд непопулярних дій із підготовки та проведення внутрішньої реорганізації (з повним дотриманням чинного законодавства, ми ж усі юристи), реакція на які не забарилася. Враховуючи кількість завдань, просто не мала фізичної можливості й часу ділитися цим в мережах. Однак, сподіваюся, що трохи зможу виправитися з регламентацією часу у добі, який щоденно витрачаю на робочі питання.
Відтак, для інформування:
Було проведено зустрічі з колективами усіх кафедр, з метою обговорення шляхів розвитку Інституту, розробки нашої стратегії, виявлення проблем, що існують в колективах (із дотриманням режиму карантинних обмежень). Серед основних пропозицій для кафедр, зокрема, – продумати розробку міждисциплінарних та міжгалузевих магістерських програм. Підвищити якість практичної компоненти для підготовки юристів. Цьому має сприяти, у т.ч. й подальша активна співпраця з практиками, що залучаються до освітнього процесу; із професійними асоціаціями, з якими наразі здебільшого успішно працюють окремі кафедри. Розширення Pro bono. Можу прокоментувати, що вже почали надходити конкретні пропозиції, що заслуговують на обговорення й включення у діяльність Інституту.
Було проведено он-лайн зустріч зі старостами усіх курсів, з метою інформування про зміни, що відбулися; про вироблення форм спілкування; з наданням відповідей, на які могла відповісти; з пропозицією значно більш активного залучення студентства до життя Інституту, бо саме вони є, в кінцевому рахунку, первинними оцінювачами рівня наших послуг. Й саме вони мають бути зацікавлені у набутті теоретичних та практичних навичок і компетентностей. У розвиткові «рухомого» й критичного способу мислення. У створенні умов навчання та атестування, які є прозорими й доброчесними.
Серед студентів було також проведено анкетування стосовно виявлення корупційних практик у діяльності факультету. Дякую усім, хто долучився до анкетування (зараз маємо 721 анкету). Це стало корисним для нашого викладацького корпусу та було враховано при прийнятті конкретних рішень щодо реорганізації структурних підрозділів Інституту.
Наразі, поки не розпочався навчальний процес, плануємо активно моніторити наше студентство стосовно шляхів удосконалення освітнього процесу й запровадження практик, які сприятимуть якості їх підготовки. Й хочу наголосити, що для адміністрації Інституту дуже важливий зворотній зв’язок.
Було сформовано склад та проведено конференцію трудового колективу Інституту. Обговорено плановані кроки зі старійшинами факультету. Також було проведено засідання сформованої у новому складі Вченої ради Інституту права, яка одноголосно підтримала положення про діяльність Інституту та структурні зміни.
30 червня 2020 року вже Вчена рада Київського національного університету імені Тараса Шевченка після ознайомлення з результатами роботи університетської комісії з питань організації освітнього процесу та активного обговорення одноголосно підтримала запропоновані зміни, в яких було враховано результати дискусій та обговорень, що відбувалися в останні дні. Наразі підготовлено новий штатний розклад, з урахуванням структурних змін, що відбулися. Зокрема, реорганізації, ліквідації та створення нових кафедр. Усі останні дні заспокоювали викладацький корпус та співробітників, що усі ті, хто не залучений до роботи приймальних комісій, можуть спокійно йти у відпустки. Було запропоновано, водночас, враховуючи стан з covid 19, готувати матеріали та презентації для їх запровадження у дистанційній та змішаній формах навчання.
На поточний час адміністрація Інституту працює над реалізацією визначених вище завдань й активно долучає до цього процесу наших викладачів та фахівців, які готові ділитися своїм досвідом й знаннями навіть у відпускний період (інформаційні технології опрацювали під час карантину, так що із цим нині немає жодних перешкод). Інформація щодо діяльності Інституту надається поки на сайті факультету (який теж вимагає повної переробки, як і багато інших процесів): https://law.univ.kiev.ua/ua/; на ньому буде розміщено наказ про реорганізацію.
Я не впевнена, що ми зможемо швидко все зрушити, бо такі реформи швидко не відбуваються. Але наразі можемо закласти той фундамент, що дасть бажані результати як через рік, так і у перспективний період. І саме тому прошу допомоги у будь-який спосіб (інформацією, порадами, пропозиціями щодо співпраці з практичним юридичним середовищем) не лише безпосередньо наших викладачів, але й численних випускників юридичного факультету КНУ, наше студентство та й усіх небайдужих. Бо якісна освіта – це фундамент успішного суспільного розвитку, і для України це як ніколи нині актуально.

Автор

  • Ковальский Віктор Семенович

    Вищу юридичну освіту Віктор Семенович Ковальський отримав у 1977 році на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 1980 році завершив навчання в аспірантурі, отримав звання кандидата юридичних наук. Згодом отримав звання доктора юридичних наук. Життєве кредо: «Казати правду і нічого крім правди». Говорячи про професійні інтереси, він називає книги: не лише фахові, а просто змістовні й корисні. Серед його наукових інтересів: теорія права і держави; права людини; правоохоронна діяльність; трансформації правого мислення. Цій науковій тематиці присвячено майже 500 наукових, науково-практичних, публіцистичних публікацій. Педагог і науковець має численні державні нагороди. Зокрема, почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, відзнаки юридичних відомств, установ та організацій. Головним досягненням Віктор Семенович вважає своїх дітей, які пішли батьківським шляхом. На другому місці – створення першого українського юридичного видавництва «Юрінком Інтер» та газети «Юридичний вісник України». Він вдячний за підтримку колегам та авторам, а також читачам, кількість яких за майже 30 років діяльності видавництва та газети щороку збільшується. Під час цьогорічного конкурсу «Учитель року» Віктор Семенович очікує віднайти кращих знавців-педагогів з основ правознавства в українській школі, а ще – інтерв’ювати переможців та поширити їхній досвід через соціальні мережі та газету «Юридичний вісник України».

    Переглянути матеріали

Залиште коментар