Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Баланс між публічними та приватними інтересами

0 8

У сучасному адміністративному праві існує принцип пропорційності. Він є важливим інструментом для дотримання балансу між публічними інтересами та приватними правами особи.

Згаданий принцип актуальний в контексті розширення дискреційних повноважень адміністративних органів. Згідно з ним, якщо адміністративний акт може призвести до негативних наслідків для особи, такі наслідки повинні бути мінімальними.

Дискреційні повноваження – це компетенція, право службової особи при вирішенні певного питання діяти на власний розсуд. Однак, владний суб’єкт все одно обмежений певними рамками, встановленими законом.

Принцип пропорційності стосується не лише прийняття адміністративних актів, а й усіх процедурних рішень та дій. Також елементом цього принципу є обов’язок адміністративного органу використовувати свої повноваження лише з метою, з якою такі повноваження надані. Це захищає від зловживань владою, що є протиправно.

Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи, зокрема Рекомендація № R(80)2, визначено, що адміністративні органи повинні уникати переслідування інших цілей, окрім тих, для яких їм були надані дискреційні повноваження. При їх реалізації важливо враховувати можливі негативні наслідки для прав, свобод та законних інтересів осіб, та співвідносити їх з цілями органу.

У балансі між публічними та приватними інтересами це означає, що негативні наслідки для особи не можуть перевищувати отриманий позитивний результат для суспільства. Вимога дотримання розумного співвідношення між цілями і засобами їх досягнення є основою для визначення правомірності дій адміністративних органів.

Якщо розглядати принцип у призмі вітчизняного законодавства, то його важливість підтверджується в Кодексі адміністративного судочинства (КАСУ). Закріплено, що адміністративні органи повинні використовувати свої повноваження лише з належною метою. Це забезпечує механізм обмеження дискреційних повноважень, заважаючи їх неналежному використанню, зокрема в особистих або відомчих інтересах. Наприклад, посадова особа не може використати інформацію, яка містить комерційну таємницю або яка є конфіденційною, в особистих цілях.

Таким чином, принцип пропорційності стає невід’ємною частиною адміністративного процесу, захищаючи громадян від можливих зловживань з боку держави та забезпечуючи необхідний контроль за діяльністю органів влади. Його реалізація вимагає від адміністративних органів не лише дотримання закону, але й врахування людської гідності, прав людини та основоположних свобод.

Джерело: https://minjust.gov.ua/news/

Автор

Залиште коментар