Нацбанк заборонив видавати валютні кредитні картки
Банки втратили можливість видавати клієнтам валютні кредити за платіжними картками, зокрема за всіма діючими наразі кредитними лініями і овердрафтами, пише «КоммерсантЪ-Украина».
Національний банк вчора розіслав кредитним установам роз’яснення заборони кредитування в іноземній валюті, введеної 24 листопада законом №1533-VI. До 1 січня 2011 року банки можуть видавати валютні кредити фізичним особам виключно для оплати лікування і навчання за кордоном. Повністю заборонена решта всіх кредитних операцій, включаючи кредитні лінії або овердрафт за картковими рахунками. Принципово важливо те, що кредитні установи не мають права надавати клієнтам валюту за кредитними договорами, укладеними до набирання чинності закону.
Національний банк підрахував, що на 1 жовтня в країні використовувалося 5,36 млн. платіжних карт з кредитною функцією (для порівняння: з дебетною функцією – 24,19 млн. карт). Але валютних карт дуже мало, оскільки вони не розраховані на масове використання.
За попередньою оцінкою директора Української асоціації банків-членів платіжної системи ЕМА Олександра Карпова, випущено менше 100 тис. валютних кредитних карток. «Новим клієнтам банки відмовлятимуть у відкритті валютних кредиток. Що стосується укладених договорів, то Нацбанку треба почитати Цивільний кодекс: закон зворотної сили не має. Будь-який клієнт, якому банк захоче закрити кредитну картку, буде проти», – упевнений він. Нацбанк до цього підготувався. Ще у 1999 році Конституційний суд за зверненням НБУ встановив, що «до події застосовується той закон, під час дії якого вона сталося».
Банкіри не знають, як вчинити з клієнтами, що мають валютні картки. «У нас оформлено дуже багато валютних кредиток, якими клієнти хотіли почати користуватися наприкінці грудня. Багато хто на новорічні свята і різдвяні канікули збирається за кордон і хоче платити кредитками. Ми не знаємо, як тепер вирішити проблему», – говорить топ-менеджер одного з найбільших банків. Щоб обійти норми НБУ, кредитні установи можуть дозволити клієнтам розплачуватися валютними кредитними картами. Але фактично банки надаватимуть їм гривневі кредити, оперативно конвертуючи їх в іноземну валюту. «Клієнт розраховується кредитною валютною картою за кордоном, з карти списується сума в євро, платіжна система передає цю інформацію в банк, а банк переводить суму в гривну за курсом платіжної системи. Погашати кредит клієнт буде теж у гривні», – роз’яснив заступник голови правління банку «Фінанси і Кредит» Сергій Борисов. Але НБУ шукає можливості обмежити і такі операції. «Нацбанк хоче ввести правило, що за межами України можна розраховуватися тільки картами в іноземній валюті», – відзначає Карпов.
Втім, заборону на валютне кредитування за платіжними картами складно буде застосувати в разі технічних перебоїв при безготівкових розрахунках. «На технічний овердрафт в іноземній валюті Нацбанк ніяк не зможе вплинути. Якщо клієнт розраховується кредитною картою за кордоном, а звіт про операцію приходить на тиждень пізніше, ці зкошти не будуть зараховані – і виникне перевитрата, яка створить кредит. Цьому не можна запобігти», – стверджує Олександр Карпов.
Нагадаємо, раніше НБУ повідомив комерційним банкам про правомірність видачі ними кредитів в іноземній валюті, незважаючи на ряд судових суперечок про правомірність кредитування в інвалюті.