У ВР внесено законопроект про визнання російської мови регіональною
Законопроектом пропонується визнати мову регіональною, якщо її використовують 10% населення адміністративно-територіальної одиниці. На думку експертів, ухвалення документа може призвести до розколу країни, пише видання “Коммерсант-Украина“.
Законопроект “Про регіональні мови і мови меншин” зареєстрований народним депутатом Вадимом Колесніченком (Партія регіонів). Як наголошується в пояснювальній записці, документ закріплює механізм визначення території, на якій повинні виконуватися вимоги Європейської хартії про регіональні мови і мови меншин, ратифікованої Україною 5 травня 2003 року.
Держави, що ратифікували хартію, зобов’язані заохочувати розвиток регіональних мов, зокрема давати громадянам можливість здобувати освіту мовами меншин, вивчати свою етнічну історію і культуру, заохочувати використання цих мов у судочинстві і адміністративних органах, регіональних ЗМІ, культурних, економічних і соціальних установах. В Україні положення хартії повинні застосовуватися до білоруської, болгарської, гагаузької, грецької, єврейської, кримсько-татарської, молдавської, німецької, польської, російської, румунської, словацької та угорської мов.
Як пояснив Вадим Колесніченко, органи місцевого самоврядування можуть визнати мову регіональною, якщо її використовують 10% населення адміністративно-територіальної одиниці, а також якщо з такою ініціативою виступлять 10% депутатів місцевої ради. За словами Колесніченка, в цьому випадку держава забезпечить захист регіональної мови, реалізувавши вимоги хартії. Він також уточнив, що, за даними статистики, 17% населення України вважають російську мову рідною. “Після ухвалення законопроекту російська мова буде активніше представлена в Криму, Харківській, Херсонській, Запорізькій, Одеській, Черкаській, Чернівецькій і Донецькій областях”, – вважає Колесніченко.
На думку експертів, ухвалення законопроекту призведе до розколу держави. “Російській мові в Україні нічого не загрожує, – заявила доцент кафедри української мови Національного університету “Києво-Могилянська академія” Орися Денська. – Дослідження показують, що в адміністративному секторі українська мова не домінує. Тому подальше звуження її функцій приведе до розколу держави. Україна виникла не в результаті об’єднання різних національностей, а на основі українського етносу. І мова тут грає важливу роль”.
Народний депутат Володимир Яворівський (БЮТ) вважає, що Колесніченко ґрунтується на некоректному перекладі хартії: “В оригіналі документа йшлося про міноритарні мови, тобто такі, що знаходяться під загрозою зникнення. У нас це кримсько-татарська, караїмська, гагаузька і ромська мови. Проте при перекладі поняття зникаючих мов було замінене на поняття мов національних меншин”.