Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Кожний десятий підсудний скаржиться на затягування розгляду справ судами

0 100

Як повідомила прес-служба Омбудсмана, щороку до Уповноваженого з прав людини надходить майже 2,5 тисячі звернень стосовно тривалого розгляду кримінальних справ судами. Це – кожне десяте з усіх отриманих. Серйозність цієї проблеми підтверджують і рішення Європейського суду з прав людини, у яких констатується порушення Україною права на свободу і особисту недоторканність та розгляд справи упродовж розумного терміну. Так, станом на 1 лютого 2011 року Європейський суд з прав людини виніс 728 рішень проти України, у 48 з яких констатовано порушення статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо права на свободу та особисту недоторканність, та у 190, або кожному четвертому, – порушення статті 6 цієї Конвенції щодо надмірної тривалості провадження справ у судах. Зокрема, у справах “Буряга проти України” від 15 липня 2010 року, “Прокопенко проти України” та “Болдирєв проти України” від 20 січня 2011 року.

У своїх поданнях Генеральному прокуророві України та голові Ради суддів України Ніна Карпачова наголошує, що внаслідок порушення державними органами і посадовими особами положень Конвенції держава змушена виплачувати значні суми з Державного бюджету на виконання рішень Євросуду. Так, за рішеннями Європейського суду з прав людини держава вже сплатила 71 мільйон гривень на відшкодування заподіяної шкоди громадянам України.

Уповноважений з прав людини вважає, що порушення розумних строків розгляду справи судом спричиняє невиправдано тривале тримання людини під вартою, що призводить до моральних та фізичних страждань її близьких і рідних, нехтування конституційним правом на свободу та особисту недоторканність, честь і гідність, а також до переповненості слідчих ізоляторів. Наприклад, у Київському слідчому ізоляторі за наявності 2850 обладнаних спальних місць утримується 3800 ув’язнених. Через таку переповненість майже 1000 ув’язнених, в тому числі іноземні громадяни, змушені спати по черзі.

З огляду на це Ніна Карпачова наполягає на вжитті заходів, спрямованих на прискорення розгляду справ, зазначених у поданнях, а також необхідності звернути увагу голів місцевих та апеляційних судів міста Києва та Київської області на неухильне дотримання вимог національного та міжнародного законодавства щодо своєчасного розгляду кримінальних справ. Крім того, Омбудсман України вважає, що за результатами перевірки необхідно ініціювати питання про відповідальність тих суддів, з вини яких сталася тяганина з розглядом справ.

Водночас про стан дотримання прав ув’язнених у Київському слідчому ізоляторі Уповноважений з прав людини поінформувала Голову Вищої ради юстиції Володимира Колесниченка та Голову Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігоря Самсіна, запропонувавши вжити відповідних заходів реагування.

Теги:

Омбудсман, ув’язнення

Автор

Залиште коментар