Безкоштовні візи в Словаччину – не для всіх
Із 23 березня українці не повинні платити консульський збір за отримання національної словацької візи. У цей день набирає чинності відповідна угода між урядами України та Словацької Республіки, яку країни підписали восени минулого року в Києві.
Однак тип саме таких безкоштовних віз регламентується низкою правил, що зводить їх частку всього до 2% від загальної кількості.
На початку 90-х закарпатці їздили до Словаччини просто відпочити у вихідні, перетинали кордон на авто, велосипеді чи й навіть пішки. Однак поступово Словаччина, намагаючись припинити нелегальну трудову міграцією, запроваджувала все більш жорсткі вимоги для права в’їзду на свою територію.
Із приєднанням Словаччини до Шенгенської зони завіса стала майже непроникною. Для того, щоб отримати словацьку національну візу чи Шенгенську візу через консульство Словаччини, потрібно було зібрати чимало документів, включаючи медичну довідку та виписку із банківського рахунку. Тож ті, хто раптово опинився по цей бік завіси і залишив у Словаччині бізнес чи частину родини, переживали чималі труднощі. Не кажучи вже про людей, які звикли відвідувати сусідню Словаччину задля відпочинку чи шопінгу.
Українців особливо засмучує те, що поруч із такими суворими вимогами для них, словакам для в’їзду в Україну не потрібно жодних документів, окрім закордонного паспорта.
Перша радість від повідомлення про “безкоштовні візи” швидко минула після того, як Словаччина уточнила, що скасування консульського збору стосується тільки національних віз типу “Д”. Частка громадян, які звертаються саме за такими візами, становить всього 2% від загальної кількості прохачів.
Словаччина стала четвертою державою-членом Євросоюзу після Литви, Латвії та Естонії, котра підтримала ініціативу України щодо скасування консульських зборів за оформлення національних віз.
У МЗС України вважають, що спрощення порядку поїздок українських громадян до Словаччини є важливим кроком держави на шляху до подальшої лібералізації режиму з Євросоюзом. Однак поки що, принаймні у Закарпатті, більше незадоволених від того, як ці угоди працюють у випадку зі Словаччиною.
Теги: