Мертві закони: статті з мізерними штрафами давно не працюють
В світі є немало дивних і смішних законів, прийнятих у давні часи. Багато з них безнадійно застаріли (наприклад, заборона входити в палату общин Англії в рицарських латах), але їх не скасовують як дань традиціям. А як з непрацюючими законами в Україні? Експерт проаналізували три Кодекси, з якими кожен з нас стикається досить часто — Кодекс законів про працю, Адміністративний і Кримінальний (у останньому випадку — як потерпілий, а не обвинувачений). Звичайно, заборони входити у Верховну Раду в кольчузі в них немає, але, як виявилось, багато статей або просто не працюють, як наприклад, 172-я КК — незаконне звільнення з роботи, або працюють, але якось не так.
Свіжий приклад — недавно прийняті статті Адмінкодексу про заборону куріння і розпиття пива в громадських місцях. Багато хто пам’ятає, як після набуття чинності багаточисельні наряди міліції ганяли в підземних переходах і на центральних вулицях великих міст людей з сигаретою і пляшкою пива, а на деяких навіть показово складали протоколи про штраф на 17 грн. Нині так само показово ігнорують. За словами адвоката Олександра Цапліна, правоохоронці не люблять займатися такою дрібницею, хіба що для плану, адже мати з курця собі в кишеню можна максимум 10—20 гривень. А почнеш складати протокол — необхідно встановити особу порушника, часто виявляється, що у нього немає документів (за неносіння з собою паспорта покарання не передбачене). Аби з’ясувати ПІБ, треба вести порушника в найближче відділення міліції. Мороки багато, а результат… З тієї ж причини даїшники рідко штрафують пішоходів, що переходять вулицю на червоне світло. Правда, в прес-службі ДАІ це заперечують, там офіційно відповіли, що з пішоходами-порушниками борються регулярно, але повідомити, скільки покарано за останній час, відмовилися.
То ж і з накладенням штрафів на водіїв за їзду з непристебнутим ременем безпеки, розмови за кермом по мобілці, порушення ПДР велосипедистами, візниками і погоничами худоби — мовляв, штрафуємо, але цифр немає. Юрист Вадим Володарський, що спеціалізується на захисті прав водіїв, говорить: цифр «немає» тому, що вони нікчемні. Для інспектора нескладно встановити особу порушника, але ще простіше узяти з нього мзду за нескладання протоколу. У результаті задоволені обоє.
Є і смішні статті: так в КоАП сказано, що працівник, помічений на роботі за розпиттям спиртного, може бути оштрафований на 51—85 гривень. «Ця стаття не діяла навіть в радянські часи, що говорити про нинішні, — говорить юрист з багатолітнім стажем Василь Мірошніченко. — Уявіть: начальник, що побачив підлеглого з пляшкою пива або стаканом горілки у верстата, дзвонить в міліцію, просить приїхати і скласти протокол. Та його там на сміх піднімуть! Крім того, є дієвіші способи покарання за пиятику — виговор з позбавленням премії, звільнення».
Проте депутати і юристи вважають: відміняти непрацюючі статті не потрібно. Нардеп Ксенія Ляпіна стверджує, що вони необхідні для підвищення культури цивільної відповідальності населення.
«Майже непрацюючі статті КК і КпАП — це своєрідна палиця, яка при необхідності може бути використана для покарання неугодного або для зведення рахунків, тому їх ніколи не скасують. В той же час вони дають і громадянам хоч якісь гарантії, що лікар-«шкідник» або мент-садист сядуть у в’язницю», — вважає адвокат Тетяна Монтян.
Теги: