КС дозволив обмежувати обвинуваченого у термінах ознайомлення зі справою
Конституційний суд визнав конституційними окремі положення статті 218 Кримінально-процесуального кодексу (КПК), які передбачають, що слідчий у разі затягування обвинуваченим та його захисником процесу ознайомлення з матеріалами кримінальної справи має право звернутися до суду з проханням обмежити для них час для ознайомлення зі справою.
Відповідне рішення суд оголосив на засіданні.
Суд оголосив рішення за двома поданнями 47 і 50 депутатів Верховної Ради.
Згідно УПК у редакції 1960 року, обвинувачуваний не міг бути обмежений у часі для ознайомлення з матеріалами справи, однак у разі явного затягування завершення справи слідчий мав право винести мотивовану постанову й визначити конкретні часові рамки для ознайомлення.
В 2003 році в цю норму було внесено зміни, відповідно до яких слідчих позбавили такого права.
В 2011 році УПК доповнили новими положеннями, згідно з якими право обмежувати час ознайомлення з матеріалами справи обвинувачуваним за поданням слідчого отримав суд.
На думку авторів подань, ці нововведення порушують права громадян на захист, невід’ємним елементом якого є ознайомлення обвинувачуваного з матеріалами справи протягом часу, необхідного для підготовки свого захисту в суді.
КС вважає, що вимоги статті 218 УПК відповідають практиці Європейського суду з прав людини, Європейської конвенції про права людини, відповідно до яких, кожен обвинувачуваний у карному правопорушенні, повинен мати право на час і можливість для підготовки свого захисту.
Суд зазначив, що строки ознайомлення з матеріалами справи мають визначатися в кожній справі залежно від: обсягу матеріалів справи, їх складності, кількості обвинувачуваних, дій або бездіяльності обвинувачуваного або його захисника й незалежних від обвинувачуваного або його захисника факторів (наприклад, хвороби).
Теги: