«No smoking» не вбереже від штрафів
Тема штрафів за відсутність табличок “Куріння заборонено!” та “Місце для куріння” вже далеко не нова, їй майже два роки.
З цього приводу було видано багато листів. Чергове роз’яснення вирішив надати Держспоживстандарт. Він нагадав про наявність у Законі України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення” (N 2899-IV від 22.09.2005 р.) переліку правопорушень та відповідних фінсанкцій до суб’єктів господарювання, застосовувати які має право спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.
Також держорган звернув увагу на вимоги до обладнання місць для куріння. Відповідно до ст. 13 ЗУ N 2899-IV власник або уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров’ю людини куріння тютюнових виробів. Порушення встановлених правил, за нагадуванням держоргану, може призвести до накладання фінсанкцій.
Однак слід зауважити, що відповідальність за порушення зазначених вимог передбачена зовсім іншим нормативно-правовим актом, а не тим, на який посилається Держспоживстандарт. Штраф у розмірі 3400 грн. за необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації передбачено Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” N 481/95-ВР від 19.12.95 р., а саме – статтею 17.
У цій же статті передбачено, що приймати рішення про стягнення штрафів уповноважені :
– органи ДПС (таке право надано зазначеним органам лише з 01.01.2011 р.) ;
– орган, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами. Зазначимо, що в даний час таким є Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України (відповідно до Положення, затвердженого наказом Мінфіну N 1289 від 13.10.2011 р.) ;
– інші органи виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Хочемо звернути вашу увагу на те, як саме має виглядати “наочна інформація”. Згідно із ст. 15-2 Закону N 481/95-ВР, у місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: ” Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!”.
Що має бути зображено на графічному знаку, законодавчо не встановлено.
Але якщо зануритися у нормативні акти, то можна знайти такий документ як «Технічний регламент знаків безпеки і захисту здоров’я працівників», затверджений Постановою КМУ N 1262 від 25.10.2009 р. В ньому наведено зовнішній вигляд знака “Куріння заборонено” – це перекреслена цигарка в колі. Логічно, що для знака “Місце для куріння” це може бути та ж сама цигарка, але не перекреслена. Але поруч має бути ще й відповідний текст (до речі, бажано, аби він точнісінько відповідав формулюванням у Законі N 481/95-ВР та був викладений державною мовою – в судовій практиці вже є випадки, коли табличка з “No smoking” не вберегла від штрафів) .
Теги: