Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

КСУ дозволив розірвання договорів інвестиційного будівництва

0 88

“Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), положення частини четвертої статті 3 Закону України “Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва” від 25 грудня 2008 р. № 800-VI з подальшими змінами, згідно з яким забороняється ” розірвання фізичними і юридичними особами будь-яких договорів, результатом яких є передача забудовниками завершеного об’єкта (частини об’єкта) житлового будівництва за умови, що за такими договорами здійснено оплату 100 відсотків вартості об’єкта (частини об’єкта) житлового будівництва”, – цитує прес-служба КСУ це рішення.

До дня визнання неконституційним це положення не має зворотної дії в часі. Положення, яке було визнано неконституційним, втратило чинність з дня ухвалення рішення КСУ.

Таким чином, відтепер фізичні та юридичні особи, які сплатили повністю будівництво майбутнього житла, можуть розривати договори із забудовниками.

Нагадаємо, 25 грудня 2008 р. Верховна Рада прийняла в цілому закон №3354 “Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва”. Зокрема, згідно із законом передбачалося, що підтримка будівництва доступного житла здійснювалася шляхом сплати державою першого внеску за рахунок бюджетних коштів у розмірі 30% вартості будівництва (придбання) доступного житла. Іншу частину вартості житла платять громадяни, які уклали договори про будівництво й отримання житла за державної підтримки, – за власні кошти або за кошти іпотечного кредиту.

Старший юрист Адвокатської фірми “Паритет” Юлія Черкашина вважає рішення КСУ таким, що захищає більшою мірою інтереси інвесторів, ніж забудовників. При цьому адвокат зазначила, що з правової точки зору дане рішення КСУ є юридично обґрунтованим.

“Для компаній-забудовників це створювало легальні гарантії того, що інвестор не розірве угоду (навіть у разі невиконання забудовником взятих на себе зобов’язань), а значить – повертати інвесторові вкладені в будівництво кошти не доведеться, – пояснила Черкашина. – Тепер же, після прийняття рішення КСУ, ця заборона скасована. Для забудовника це означає, що за певних умов (наприклад, при несвоєчасній здачі об’єкта нерухомості в експлуатацію, не оформлення правовстановлюючих документів на житло, невідповідності якості і параметрів житла умовами договору ФФБ і т.д.) інвестор має право вимагати розірвання договору та повернення грошей”.

За словами юриста, розірвання договору можливе згідно процедури, вказаної в підписаному з забудовником договорі про участь у ФФБ. “У випадку якщо в договорі така процедура не передбачена (що на практиці зустрічається досить часто), можна розірвати договір в судовому порядку. При цьому інвесторові доведеться доводити в суді наявність вагомих підстав для розірвання договору і повернення вкладених коштів”, – підкреслила Черкашина.

На її думку, є ймовірність, що прийняття такого рішення КСУ сколихне ринок нерухомості, оскільки може спровокувати хвилю розірвання договорів з боку інвесторів.

Теги:

КСУ, будівельна галузь, інвестування будівництва

Джерело:

РБК-Україна

Автор

Залиште коментар