Чи є межа у розмірах штрафу?
Зміни в українське законодавство щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської та службової діяльності неоднозначні, тому бізнесу не варто втрачати пильність, у випадках, коли проти особи порушено кримінальну справу за вчинення економічного злочину, вважає радник Правової групи “Павленко і Побережнюк”, адвокат Тетяна Ігнатенко.
Так, в ході бізнес сніданку на тему: “Захист бізнесу від можливих загроз і наслідків перевірок та слідчих дій правоохоронних та інших перевіряючих органів” вона прокоментувала Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності та службової діяльності”.
“Щодо гуманізації злочинів (пом’якшення покарання за скоєне діяння або ж заміна на такий вид покарання, який не пов’язаний з позбавленням волі) слід зазначити, що законодавець не передбачив максимальний розмір штрафу, що може привести до того, то розмір штрафу буде “роздуватися” залежно від рівня компанії, де працює особа, яка притягується до кримінальної відповідальності, а також будуть враховуватися будь-які інші “фактори”, – сказала Т.Ігнатенко.
Як вона пояснила, зі змін до Кримінального кодексу України випливає, що законодавець за вчинення економічного злочину виключив покарання у вигляді позбавлення волі, але збільшив розмір штрафу. Більш того, законодавець передбачив лише те, що розмір штрафу не може бути менше розміру майнової шкоди, заподіяної внаслідок скоєного злочину.
“Не варто також забувати, що в разі несплати штрафу передбачається можливість зміни судом щодо особи покарання у вигляді позбавлення волі”, – зазначила адвокат.
Крім того, Т.Ігнатенко прокоментувала зміни до Кримінально-процесуального кодексу України у зв’язку з прийняттям закону про гуманізацію, зокрема, застосування запобіжного заходу до осіб, які залучаються до кримінальної відповідальності за скоєння економічних злочинів.
“Внесеними змінами в кримінальну процесуальне законодавство передбачається, що до такої категорії осіб може застосовуватися або застава плюс додаткові зобов’язання, або взяття під варту. У цьому є позитивний момент з точки зору поповнення бюджету, але, в разі несплати застави – пряма дорога особи до взяття її під варту”, – підкреслила вона.
У той же час, Т.Ігнатенко зазначила, що дійсно позитивним моментом у програмі декриміналізації економічних злочинів є виключення з Кримінального кодексу Україні та внесення до Кодексу про адміністративні правопорушення Україні 17 злочинів як правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена у вигляді штрафів.
“За діяння, які раніше становили складу злочину і, за які передбачалася кримінальна відповідальність, зараз кваліфікуються як адміністративні правопорушення”, – пояснила вона.
Теги: