Відповідальність за наклеп
У Партії регіонів пропонують повернутися до радянської практики покарання за наклеп і карати за поширення неправдивої інформації не тільки штрафами, але й тюремним ув’язненням на термін до п’яти років. Автор законопроекту Віталій Журавський впевнений, що завдяки цьому «люди будуть думати, перш ніж говорити». Законопроект не знаходить підтримки не тільки в опозиції, де його назвали наступом на свободу слова, але і в самій ПР, представники якої вважають його «холуйством перед Росією».
«Наклепом» депутат пропонує вважати «поширення завідомо неправдивих відомостей, що ображають честь і гідність людини або підривають її репутацію», повідомляє Комерсант-Україна.
Залежно від складу і тяжкості злочину за розповсюдження такої інформації кривдника пропонується карати штрафом у розмірі від 500 до 5000 неоподатковуваних мінімумів (від 8500 грн до 85 тис. грн), виправними роботами або арештом від 3 до 8 місяців. Якщо поширена інформація призвела до серйозного погіршення здоров’я, то за її поширення передбачається ввести тюремне ув’язнення на термін від 3 до 5 років.
Образа («приниження честі та гідності іншої людини, виражене в непристойній формі»), на думку пана Журавського, є менш серйозним проступком — за нього накладається штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів (від 8500 до 17 тис. грн) або виправні роботи строком до одного року.
«Сьогодні будь-який журналіст може написати про людину що завгодно, опустити її нижче плінтуса, довести до інфаркту або відправити на той світ, а за це відповідальності — нуль. Мої пропозиції стосуються не тільки сфери ЗМІ, а й інших областей. Кожен українець має конституційне право на захист своєї честі та гідності», — розтлумачив свою ініціативу Журавський.
Від кримінальної відповідальності за наклеп Україна відмовилася в 2001 році — після того як набув чинності новий Кримінальний кодекс.
Зараз право громадян «на повагу до гідності та честі, а також недоторканність її ділової репутації» закріплено ст. 297 і 299 Цивільного кодексу, а міру компенсації визначає суд при розгляді конкретної справи.
«Плазуванням перед Росією» назвав законопроект Журавського його колега по фракції ПР Сергій Головатий (за ініціативою якого в 2001-му була скасована кримінальна відповідальність за наклеп). Головатий, який у 2005 і 2008 роках був віце-президентом Парламентської асамблеї Ради Європи, каже, що в країнах ЄС стаття, що передбачає покарання за наклеп і образу, була декриміналізована, тому що «свобода слова не передбачає кримінальної відповідальності за сказане».
Теги: