Діяльність судів: підсумки першого півріччя
На зборах голів апеляційних судів, які відбулись в м.Сімферополі, голова ВССУ Леонід Фесенко зазначив, що у звітному періоді кількість справ та матеріалів, які надійшли до суду касаційної інстанції, збільшилася порівняно з аналогічним періодом 2011 року, тоді як у першій та апеляційній інстанціях, навпаки, зменшилася.
На розгляді у ВССУ перебувало майже 54 тис. касаційних скарг, справ та заяв. Близько 47 тис. справ і матеріалів розглянуто. Порівняно з I півріччям 2011 року середньомісячне навантаження на кожного суддю ВССУ зросло на 8 % і становить понад 97 касаційних скарг, справ та матеріалів.
Натомість навантаження в судах першої інстанції зменшилося на 52% за рахунок скорочення надходження справ, що розглядаються у порядку адміністративного судочинства, і становить майже 74 справи і матеріали на одного суддю. У свою чергу, в апеляції суддя розглядає за місяць 16 справ, що на 31 % менше, ніж у I півріччі 2011 року.
Проте, наголосив Леонід Фесенко, незважаючи на зменшення навантаження у судах першої та апеляційної інстанцій, однією з проблем залишається якість та оперативність розгляду справ. Причинами цього, як зазначив Голова ВССУ, є не лише об’єктивні чинники, які існують поза межами судової системи, але й безпосередньо організація роботи суду.
Леонід Фесенко навів статистичні дані, які свідчать про непоодинокі випадки затягування розгляду справ. Загалом по Україні у строк понад 6 місяців і до 1 року розглядається 5,7 тис. справ (майже 11% від нерозглянутих справ), у термін від 1 до 2 років – 2,8 тис. (понад 5 %). А кількість справ, не розглянутих судами понад 2 роки, становить 1,2 тис. (більше 2 % від загальної кількості нерозглянутих справ). Зокрема, більше 2 років розглядаються 149 справ судами м. Севастополя, 133 – Харківської та 107 – Одеської областей.
Особливу увагу Голова ВССУ звернув на проблему обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. Сьогодні понад 4 тис. осіб перебувають під вартою понад 6 місяців. Найвищі показники, на жаль, у судах м. Києва (511 підсудних) та Харківської області (444 особи). При цьому, відзначив доповідач, у Волинській області 9 осіб знаходяться під вартою більше 6 місяців, а у Чернігівській – лише одна особа.
«Міжнародний досвід свідчить, що ключовим запобіжним заходом у кримінальному судочинстві європейських країн є застава. Натомість у нас особи, що вчинили злочини, роками перебувають під вартою до проголошення вироку», – наголосив Леонід Фесенко. Це підтверджують і статистичні дані: протягом минулого півріччя лише до 190 осіб застосовано запобіжний захід у вигляді застави, у той час як взяття під варту – у майже 86 % розглянутих подань. Водночас він відзначив і певну позитивну динаміку порівняно з I півріччям 2011 року, коли лише 38 осіб було звільнено під заставу.
Крім того, на засіданні виступили голови апеляційних судів областей України, які поінформували про роботу очолюваних ними установ, а також звернули увагу на недоліки в діяльності Ради суддів загальних судів України, яка зволікає у внесенні подань щодо призначення суддів на адміністративні посади, що негативно впливає на якість адміністрування судів та їх роботи в цілому.
Теги: