Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

В.Василенко: мовний закон звільнили від “мовного самовизначення”

0 105

Закон України “Про засади державної мовної політики” зазнав радикальних змін. Про це під час прес-конференції в “Обозревателе” розповів член Робочої групи з доопрацювання Закону, професор Національного університету “Києво-Могилянська академія” Володимир Василенко.

Як розповів експерт, головною метою Робочої групи було узгодження чинного мовного закону із Конституцією України та Європейською хартією регіональних мов або мов меншин.

Передусім, експерти змінили назву закону – запропонований законопроект називається “Про порядок застосування мов в Україні”. Окрім того, документ зазнав цілої низки принципових змін.

Зокрема, з нього були видалені положення про мовне самовизначення. В цьому контексті Василенко зазначив, що автори чинного закону неправильно трактували мовну Хартію. Як пояснив експерт, у Хартії йдеться лише про принцип недискримінації на мовному ґрунті, а не про мовне самовизначення. На думку Василенка, таке самовизначення є не більш логічним, ніж “податкове самовизначення”. “Ви можете собі уявити ситуацію, коли зібралася група громадян і заявила: нам не подобаються наші податки, звільніть нас від податків”, – сказав він.

Робоча група також відкорегувала визначення принципових понять: “державна мова”, “рідна мова”, “регіональна мова”, “мова меншин”.

Мінімальний поріг громадян, що користуються мовою, збільшено з 10% до 30%. Окрім того, змінений механізм підтримки й захисту регіональної мови. “Клопотання про захист і запровадження тієї чи іншої миноритарної мови, підтримане не менш, ніж 30% громадян, надходить від територіальної громади – села, селища, міста, – до обласної ради, яка передає його до Верховної Ради, яка ухвалює відповідний закон”, – пояснив Василенко. Таким чином, запровадження регіональної мови може відбутися лише в окремому населеному пункті, а не у межах усієї області чи району, – додав він.

На думку Василенка, запропонований проект закону є повністю збалансованим. У разі його прийняття він сприятиме “вгамуванню пристрастей” навколо питання мов в Україні, – впевнений він.

 Нагадаємо, 12 жовтня Робоча група з доопрацювання Закону України “Про засади державної мовної політики” завершила свою роботу. Документ буде розглянутий Верховною Радою України нового скликання.

Теги:

мовна політика, Закон України «Про засади державної мовної політики»

Джерело:

Обозреватель

Автор

Залиште коментар