Юрінком Прес
“Юрiнком Прес” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Десятки тисяч українців опиняються за ґратами незаконно

0 190

Координатор проекту «Вбивці, які не вбивали» Олег Веремієнко наголошує, що сьогодні, як мінімум, кожен 5 засуджений в Україні сидить незаконно. За його словами, усі адвокати, які займаються кримінальним правом і працюють хоча б 5-10 років, мають одного,   двох або навіть трьох засуджених, які отримали щонайменше 15 років за злочин, який не скоювали.

При цьому експерт зауважує, що потрапити за грати за чужий злочин в Україні може будь-хто: від посудомийки до бізнесмена, – тому що країною «керують клани силовиків». За словами Веремієнка, справжньому злочинцю сухим із води насамперед дозволяють вийти корупція та відсутність незалежного правосуддя.

За злочини, яких не вчиняли, згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», бояться бути засудженими 26 відсотків українців.

Голова Української Гельсінської спілки, правозахисник Євген Захаров наголошує, що у нинішніх умовах оскаржити незаконний вирок в Україні практично неможливо. Головним чином – через несхильність судової системи виносити виправдальні вироки, яких стабільно не більше 0,3 відсотків від загальної кількості (не допомогло навіть ухвалення нового КПК).

«Судді знають, що прокуратура завжди буде оскаржувати вироки виправдальні. І оскільки робота судді оцінюється за кількістю вироків, які були скасовані у вищій інстанції, треба бути дуже впевненим в собі суддею, щоби винести такий вирок виправдальний, бо з великою вірогідністю він буде скасований за відповідним позовом прокуратури», – каже він.

Відтак єдиним важелем впливу, на думку правозахисника, лишається відстоювання правової позиції незаконно засудженого у судах усіх інстанцій (а якщо порушено права, гарантовані Європейською конвенцією з прав людини, то і в Європейському суді).

Тим часом регіонал, член парламентського комітету з питань верховенства права та правосуддя Вадим Колесніченко зауважує, що оскаржувати судовий вирок в Україні легко, адже цей процес відкритий. Окрім того депутат відзначає, що у судовій системі останнім часом є позитивні зрушення: зокрема, скорочення кількості тих, кого ув’язнюють.

«Сьогодні сотні, тисячі людей вже не йдуть за грати, бо до них підбираються різні запобіжні заходи, які вже можна робити в зв’язку з Кримінально-Процесуальним Кодексом і бюджет держави поповнюється на десятки мільйонів гривень. це вже реально всі відчули», – наголошує Колесніченко.

Між тим, лише довічне покарання в Україні нині відбуває майже 2 тисячі осіб, що більше не тільки, ніж у Європі, а й в Росії.

Джерело:

Радіо Свобода

Автор

Залиште коментар