Перевірки подань про порушення суддями присяги триватимуть по 6 місяців
«Це аномально, коли судді, щодо яких існують сумніви щодо професіоналізму або законності їх дій, з одного боку роками чекають «вердикт», з іншого — продовжують здійснювати правосуддя », — зазначив голова ВРЮ.
З 2014 року перевірки подань про порушення суддями присяги триватимуть, як правило, не більше півроку. Як повідомив голова ВРЮ Олександр Лавринович протягом 2013 року Вища рада юстиції завершила розгляд і прийняла рішення по суті по поданнях про звільнення суддів за порушення присяги, які накопичилися в 2002-2011 роках. Збереження темпів дає можливість планувати, що в 2014 році буде завершено перевірку подань за 2012-2013 роки.
Таким чином, вже з 2014 р. ВРЮ зможе проводити перевірки подань про порушення суддями присяги в реальному режимі часу. Перевірки триватимуть, як правило, не більше 6 місяців.
Винятком можуть бути окремі справи, в рамках яких щодо судді не завершено розгляд кримінальної справи або суддя перебуває в декретній відпустці. Однак кількість таких справ не є значним, зокрема, станом на грудень 2013 щодо 2 суддів, яких перевіряє Вища рада юстиції, триває розгляд кримінальної справи, ще 2 судді перебувають у відпустці по догляду за дитиною.
Станом на кінець грудня 2013 ВРЮ залишається розглянути 33 скарги за 2012-2013 рр.. про порушення суддею присяги і 4 рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів про звільнення судді з посади за порушення присяги.
Наприклад, у другому півріччі 2013 було проведено 12 засідань ВРЮ. За підсумками засідань ВР і Президенту України було внесено 9 подань про звільнення суддів за порушення присяги. Було відхилено 51 пропозицію про звільнення за порушення присяги. Було розглянуто 20 скарг суддів на рішення ВККС про притягнення їх до дисциплінарної відповідальності.