Іпотечне житло почнуть уцінювати до 50%
Українці, прострочивши виплати за іпотечними кредитами, почнуть ще більше втрачати при продажу банками застав. Вже не 25% вартості нерухомості, а всі 50%. Про це йдеться в постанові Верховного Суду у справі № 6 – 26цс14.
У ньому ВСУ розписав, як повинні застосовуватися зміни до закону про іпотеку, які були прийняті 22 вересня 2011 (законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання відносин між кредиторами і споживачами фінансових послуг» № 3795 -VI). Саме цими змінами і змінюються правила продажу, закладеної банку нерухомості: її дозволяють реалізувати не в два раунди, а в три — якщо квартиру не вдалося продати відразу (під час проведення перших публічних торгів ), то її можна виставляти на аукціон ще два рази. І зменшувати при цьому вартість не на 25 %, а на всі 50 %.
«Але коли 2,5 роки тому приймався горезвісний закон, говорилося, що він діятиме лише відносно нових іпотечних кредитів. Тобто тих, що оформлені після 22 вересня 2011 р., а на видані до цієї дати позики поширюватися не буде. Тому на цей рахунок мало хто турбувався: в останні роки іпотечні кредити практично не пропонують, а коли їх таки видають, то позичальники вже знають про нові правила для іпотеки. Але зараз ВСУ все змінив. Він постановив, що нові правила дію для всіх, і в три етапи з заниженням вартості вполовину можна продавати навіть те житло, яке кредитувалось до 2011 р. », — пояснив старший партнер адвокатської компанії «Кравець та Партнери» Ростислав Кравець.
Під удар потрапили всі іпотечні позичальники. «Більшість судових розглядів у даній сфері стосуються кредитних та іпотечних договорів, укладених в 2008-2010 роках, коли курс долара щодо гривні був істотно нижче. Заборгованість позичальників в світлі нинішніх подій істотно збільшилася, при цьому при реалізації заставного майна позичальники ризикують втратити половину його вартості», — розповіла партнер юридичної компанії «Бабич, Сисоєнко і Партнери» Ірина Сисоєнко.
Зазвичай від прострочення кредитних платежів до продажу з молотка житла людей, проходить від півроку до декількох років. Залежно від того, оскаржуються дії банку по судах чи ні. Найчастіше фінансисти намагаються відібрати у неплатника житло вже через 60-90 днів після того, як той перестав платити (і не домовився з банком про відстрочення). Якщо людина не оскаржила судову постанову (або програла банку), то його квартиру тут же виставляють на продаж. Її проводять уповноважені компанії, що працюють у зв’язці з Державною виконавчою службою. До вищеописаного рішення ВСУ продаж застави проходила в два етапи: під час кожного з них банк знижує вартість застави, щоб залучити покупців.
«Тепер же учасники торгів будуть чекати третього етапу продажу. Коли нерухомість можна буде придбати за зниженою ціною. Не секрет, що вартість застав завжди знижується», — зазначила Сисоєнко.
Як і зараз, уцінювати квартири продовжать на початковому етапі: це коли житло реальною вартістю в $ 100-120 тис., оцінювач виставляє на торги за $ 60-70 тис. А потім вже уповноважена компанія, що займається організацією торгів, докладає максимум зусиль для того, щоб продати його зацікавленим особам не за $ 60-70 тис., а лише за $ 30-35 тис. (адже законодавчо дозволено скидати з ціни вже 50 %).
«Дуже часто люди після продажу застав залишаються винні банкам суми більше, ніж розмір отриманого кредиту. Вони виручають за свою квартиру $ 30-35 тис., коли борг банку становить $ 100-120, а брали взагалі $ 90 тис. І тоді банк продовжує своє переслідування: вимагає доплатити різницю, або починає судитися за інше майно людини – наприклад, машину або дачну ділянку. Все інше майно також максимально уцінюється, і продається за копійки. Зловживань у цій сфері дуже багато. Як і судових спорів за іпотечними кредитами, після яких людей, що потрапили в складну ситуацію, виставляють на вулицю», — підсумував Ростислав Кравець.